iOS 10.3 Beta 1 Yenilikleri Neler?

Apple bugün, uzun zamandır merakla beklenen iOS 10.3’ün ilk beta sürümünü, geliştiriciler için yayınladı. Peki hangi yenilikleri bize sunuyor? Detaylar haberimizde.
25 Ocak 2017 15:29
iOS 10.3 Beta 1 Yenilikleri Neler?
iOS 10.3'ün  ana özelliği, kaybolan AirPods'u bulmak için gelen "AirPods'umu Bul" modu. Ancak güncelleme birçok küçük değişiklik ve yeni özellikler içeriyor.
 
 
iOS 10.3 yenilikleri 
 
Uygulama animasyonları:
 
Uygulamalar açılıp kapanırken görünen uygulama ön izlemeleri biraz küçültülmüş. Ayrıca uygulama ön izlemelerinin kenarları yuvarlak olmuş. Görselde eski ve yeni halini görebilirsiniz.
 
 
Apple kimliği profili: 
 
Ayarlar uygulamasının en üstünde "Apple kimliği" profil seçeneği var. Oturum açtığınız tüm cihazlar da dahil olmak üzere tüm Apple kimliği bilgilerini gösteriyor. Ayrıca iCloud, iTunes ve App Store ve Aile Paylaşımı bağlantıları var.
 
 
iCloud depolama alanı gösterimi:
 
Yeni Apple kimliği ayarlarının iCloud bölümünde, iCloud depolama alanının nasıl kullanıldığına dair görsel bir döküm var. Fotoğrafların, iCloud yedeklerinin ne kadarını kullandığını daha net bir şekilde görebilirsiniz. Yeni depolama seçeneğine dokunduğunuzda, standart iCloud yönetim seçenekleri açılıyor. Bu bölüm aynı zamanda iCloud'u kullanan Anahtarlık, iPhone'umu Bul ve iCloud Yedekleme ayarlarını içeren tüm uygulamaları listeliyor.
 
 
AirPods'umu Bul:
 
Bir süre önce, kaybolan AirPods'u bulmak için AppStore'dan yayınlanan bir uygulama Apple tarafından sebep belirtilmeden mağazadan kaldırılmıştı. Apple'ın uygulamayı kaldırma sebebi iOS 10.3 ile gelen AirPods'umu bul özelliği. Artık iPhone'umu Bul uygulamasının içinden kaybolan AirPods'u bulmak mümkün.
 
 
Bu özellik sayesinde AirPods'un Bluetooth üzerinden bir iOS cihazına bağlandığı son bilinen yerin kaydı tutuluyor. Kullanıcıların kayıp bir AirPod'u bulmak için bir ses çalmasını sağlıyor
 
SiriKit:
 
Üçüncü parti uygulamaların Siri'ye erişmesini sağlayan SiriKit, Siri'nin faturaları ödeme, ödemelerin durumunu kontrol etme ve Uber gibi hizmetlerden gelecekteki seyahatlerini planlamak için kullanılabilecek yeni özelliklerle güncelleniyor.
 
CarPlay:
 
EV şarj istasyonlarının bulunduğu yeri gösteren ve en son kullanılan uygulamaları başlatan kısayollar ile güncellendi.
 
Haritalar:
 
Harita uygulamasında, hava durumunu ve mevcut konumunuza ilişkin hava koşullarıyla ilgili diğer ayrıntıları görmek için hava durumu 3D Touch desteği sunuluyor.
 
HomeKit:
 
HomeKit, programlanabilir ışık anahtarları desteğine kavuştu.
 
Apple Dosya Sistemi:
 
iOS 10.3 kurulurken, iPhone'un dosya sistemi Apple File System (APFS) kullanacak şekilde güncelleniyor. Apple, yeni güncellemeyi indirmeden önce bir yedekleme yapmanızı öneriyor. Geçen yıl WWDC'de duyurulan APFS, Flash / SSD depolama alanı için optimize edilmiş. 
 
Uygulama ikonu değişiklikleri:
 
Geliştiriciler artık uygulama ikonlarını istedikleri zaman herhangi bir güncelleme ile değiştirebilirler.
 
iPad klavyesi :
 
iOS 10.3'te  9.7 inç veya daha küçük bir iPad'de kullanılabilen, tek elle kayan, gizli bir iPad klavye düzeni ayarı var. Geliştirici Steve Troughton-Smith tarafından keşfedilen özellik şu anda kullanılamıyor.
 
 
iOS 10.3, şu anda yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılabiliyor. Ancak muhtemelen bir kaç gün sonra halka açık olarak da test edilebilecek. iOS 10.3'ün birkaç ay test edildikten sonra Mart ya da Nisan ayında yayınlanması bekleniyor.
 
shiftdelete
196540
Bu haberler ilginizi çekebilir