İnternetten Alışverişe Geri Al Butonu Geliyor

Hoşunuza gidecek bir haberimiz var. 1 Mayıs tarihinden yürürlüğe girecek olan yönetmelik gereği kullanıcılar, internetten satın aldıkları ürünleri değiştirip iade edebilecekler. Detaylar haberimizde...
27 Nisan 2015 20:39
İnternetten Alışverişe Geri Al Butonu Geliyor
İnternetten alışveriş yaptıktan sonra beğenmeyip geri iade etmek ya da değiştirmek istediğinizde ‘geri al’ ya da ‘değiştir’ butonlarını kullanabileceksiniz.
 
Tüketicilerin internetten alışveriş yaptıkları sırada ya da yaptıktan sonra korunması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yeni standartlar getiriyor.
 
1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Elektronik Ticarette Sözleşme ve Siparişler Hakkındaki Yönetmelik’te, alışveriş yapılan siteyle doğrudan iletişim kurulmasından tüketicilerin bilgilerinin saklanması ve siparişlerin iptal edilmesine kadar birçok düzenleme bulunuyor.
 
Yönetmeliğe göre artık sanal ortamda satış yapmak isteyen kişiler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Merkezi Sicil Kayıt sistemi (MERSİS) numarasını ve belirli ortamlardan alınan kayıtlı elektronik posta adresini satış yapılan yerde belirtmek zorunda olacak.
 
Satılacak ürünlerin vergi ve kargo masrafları küçük puntolarla değil, tüketicilerin göreceği şekilde büyük puntolar halinde gösterilecek. Ayrıca ürünler satın alınırken hata yapılabileceği göz önünde bulundurularak ‘geri al’,‘değiştir’ ve ‘sipariş özeti’ gibi teknik bilgilerin bulunduğu bölümler olacak ve yapılan alışverişlerin kayıtları 6 ay boyunca saklanacak.
 
Bu yükümlülüklere uymayan kişilere, 1.000 ila 10.000 TL arasında para cezası verilecek.
912986
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome güncellendi. Android cihazlar için güncellenen Chrome ne gibi yenilikler sunuyor? Detaylar haberimizde.
 • Googleın Algoritması Değişiyor!

  Google'ın Algoritması Değişiyor!

  Dünyanın en popüler arama motoru Google, arama motoru algoritmasını değiştiriyor. Yapılan bu değişiklikle, kullanıcıların aramalarda daha iyi sonuçlar elde etmesini hedefliyor.
 • YouTubeda Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  YouTube'da Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Google, sahte haberlere karşı savaş açmıştı. Şimdi de Google'ın ardından YouTube'da yalan haberlere karşı savaş açmış durumda.
 • Chromea Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Chrome'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Google, Chome tarayıcısına herkesi memnun edecek bir uygulama getiriyor. Google, artık can sıkıcı reklamları engelleyecek uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor.
 • Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube'un canlı yayın özelliği herkes tarafından çok beğenilmişti. Ancak YouTube'ta canlı yayın başlatabilmek için 10.000 abone sınırı vardı. Şimdi o sınır düşürüldü. İşte ayrıntılar...
 • Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, yalan haberlere karşı çözüm yollarını aramaya devam ediyor. Google, yalan haberlere karşı gerçeklik kontrol etiketi getiriyor. İşte ayrıntılar...
 • YouTube TV Açıldı!

  YouTube TV Açıldı!

  YouTube'un geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı YouTube TV açıldı ve test yayınına başladı. İşte YouTube TV ile ilgi detaylar...
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen bu tuğa karşı dikkatli olun!
En Çok Okunan Haberler
 • Acerin Yeni 4K HDR Monitörü Predator X27Acer'in Yeni 4K HDR Monitör'ü Predator X27
  Acer, performansı ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran 4K ve HDR özelliğe sahip yeni oyun monitörü Predator X27'i tanıttı.
 • LG G6nın Mini Versiyonu Ortaya Çıktı!LG G6'nın Mini Versiyonu Ortaya Çıktı!
  LG'nin, amiral gemisi G6'dan sonra şimdi de G6 Mini üreteceği ortaya çıktı. 5.4 inçlik ekrana sahip olacağı belirtilen G6 Mini, bakalım ne zaman…
 • İBB Navi Kullanıma Sunuldu!İBB Navi Kullanıma Sunuldu!
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni navigasyon uygulaması İBB Navi kullanıma sunuldu! İşte İBB Navi ile ilgili tüm ayrıntılar...
 • Google Pixel 2 Mi Geliyor!Google Pixel 2 Mi Geliyor!
  Google'ın merakla beklenen akıllı telefonu Pixel 2 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. İşte yeni gelen o detaylar...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama