İnternette Alışveriş Güvenliği İçin Neler Dikkat Etmeliyiz?

incehesap.com'da olduğu gibi "online alışveriş" rahat, kolay ve hızlıdır. Güvenlik konusunu biraz daha somutlaştırmak ve internetin genelinden çok alışveriş yapılan mağaza düzeyine indirgemek gerekir. Bu nedenle sizler için ipuçları hazırladık.
27 Ağustos 2014 16:56
İnternette Alışveriş Güvenliği İçin Neler Dikkat Etmeliyiz?
Türkiye’de internetten alışveriş yapanların %91,6’sı internetten yaptıkları alışverişlerde sorun yaşamadıklarını belirtiyor. Geç teslimat yüzünden sorun yaşayanlar %40’lık bir kesimi oluştururken, dolandırıcılığa maruz kalanların oranı ise %5.
 
Sizin alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekleri ise şöyle;
 
Bir Satın Alma İşlemi Yaparken:
 
Kendinizi rahat hissetmediğiniz bir web sitesinden alşveriş yapmayın
Sitenin güvenli olmadığını hissediyorsanız, büyük ihtimalle haklısınız. Yazım hataları, aşırı kişisel bilgi talebi ve düşük çözünürlüklü logolar ve fotoğraflar gibi küçük hususlar uyarı olarak görülebilir.
 
 
Satın alma işlemi için asla e-postalarla gelen linklere tıklamayın
Tanımadığınız birinden gelen bir e-posta içindeki linke tıklamak daima kötü bir seçimdir, ancak özellikle bir spam e-posta içinde reklamı yapılan bir siteden alışveriş yapmak çok daha kötü bir fikirdir. Daima yasal e-perakende sitelerini bulmak için bir arama motoru kullanmaya çalışın.
 
 
Doğru sitede olduğunuzdan emin olmak için web adresini kontrol edin
Bir siteye girince yasal olduğundan ve sahte veya dolandırıcı bir site olmadığından emin olmalısınız..
 
 
Sitenin güvenli olduğunu kontrol edin
Sitenin güvenilir bir üçüncü taraf tarafından tarandığını ve onaylandığını gösteren bir güvenlik damgası arayın. Bu güvenlik damgası sitenin sizi kimlik hırsızlığı, kredi kartı dolandırıcılığı, spam ve diğer kötü niyetli tehditlere karşı koruduğuna işaret etmektedir.
 
 
Ayrıca, sitenin sayfada bir sembol aramak ve web adresinin bir şifreleme kullanıldığını gösterecek şekilde “http://” yerine https:// ile başlayıp başlamadığından emin olmak için kontrol etmek suretiyle internet üzerinden bilgi iletimi yaparken şifreleme (encryption)—veya karıştırma kullanıp kullanmadığını kontrol edin.
 
 
 
Bir kredi kartı veya online ödeme hizmeti kullanın
Sitenin sahte olduğu ortaya çıkınca, kredi kartı aldığınız şirket genellikle satın alma bedelinizi geri ödemekte ve kredi kartı sahtekarlığı durumunda da yasa sizi korumaktadır. Bazı kredi kartı şirketleri daha ileri gidip satın alma işlemleri için daha geniş garantiler sunmaktadır. Bankamatik kartlarıyla paranızı geri almak daha zor olabilir ve siz de bankanızla işleri yoluna koymaya çalışırken hesabınızın boşaltılmasını elbette istemezsiniz.
 
 
Online alışveriş için ortak kullanılan bir bilgisayarı kullanmayın
Bilgisayarlar internet deneyiminizi hızlandırmak amacıyla bilgileri kaydeder “ön bellekte saklar” ve siz ortak kullanıma açık bir bilgisayar kullanınca, tarama geçmişiniz ve hatta sisteme giriş bilgileriniz gibi bilgiler bilgisayarı sizden sonra kullanan yabancılar tarafından erişime açık hale gelir. Bilgisayarın başından belirli sitelerden çıkmadan kalkmanız halinde, diğer kullanıcılar hesaplarınıza erişebilir. Kendinizi korumak adına tüm online alışverişinizi güvenli ev bilgisayarınızdan yapın.
 
 
Siparişinizi verirken yalnızca güvenli bir bağlantı kullanın
Ağ korumalı olmadığı takdirde, hackerler ödeme bilgilerinize kolayca erişebileceğinden dolayı online alışverişlerde asla güvenli olmayan bir kablosuz bağlantı kullanmayın.
 
 
Ayrıca, virüslerden, casus yazılımlardan ve diğer ortaya çıkan tehditlerden korunmanıza yardımcı olan geniş kapsamlı ve güncel bir güvenlik yazılımı ile korunmalısınız. Ayrıca bu yazılım klavyenizde kredi kartı numaraları ve diğer kişisel bilgileri yazarken bastığınız tuşları kaydeden kötü amaçlı yazılımlar olan “keylogger” (tuş kaydedici) kötü amaçlı yazılımına karşı da koruma sağlar.
 
 
Güçlü şifreler kullanın
Tahmin edilmesi zor ve rakamlar, harfler ve sembollerin birlikte kullanıldığı en az 10 haneli şifreler seçin. Şifrenizi gizli tutmayı ve bilgisayarınızı da bir online alışveriş sitesinde hesap yaratırken kredi kartı numaranızı veya şifrenizi hatırlayacak şekilde ayarlamamanız gerektiğini unutmayın.
 
 
Ayrıca, kişisel bilgilerinizi pop-uplara ve standart taleplerin dışında ve üzerinde kişisel ayrıntı isteyen web sayfalarına asla girmeyin. Örneğin bir online alışveriş sitesinde asla Sosyal Güvenlik Numaranızı vermemelisiniz.
 
 
317178
Bu haberler ilginizi çekebilir