İnternet'e KDV Geliyor!

Torba yasa ile Türkiye’de işyeri ve ikametgahı olmayan ve gerçek kişilere elektronik ortamda hizmet sunanlar KDV'ye tabi olacak.
15 Ekim 2017 22:38
İnternete KDV Geliyor!
Akıllı telefonlardan televizyonlara ve hatta beyaz eşyalara kadar günlük hayatta kullandığımız elektronik cihazların neredeyse tamamı için bir standart haline gelen internet, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.
 
Ancak, bununla birlikte her geçen gün kullanıcıların karşısına çıkan yeni bir vergi haberi, internet aracılığıyla hizmet veren servislere erişmek için daha fazla ücret ödemek zorunda kalınacağının sinyalini veriyor.
 
Elektronik ortamda hizmet sunanlar KDV ödeyecek!
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yürütülen torba tasarısı görüşmelerinde kabul edilen düzenleme kapsamında, ülkemizde iş yeri ve ikametgahı olmayan ve gerçek kişilere elektronik ortamda hizmet sunanların katma değer vergisi (KDV) ödemesi gerekecek.
 
 
 
 
Hürriyet’in paylaştığı bilgilere göre, alınan karar hakkında komisyona bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal düzenleme ile yükümlülüğün şirketlere geçtiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti;
 
” Mesela ben, cep telefonumdan bir program indiriyorum, bu program şu anda yüzde 18 KDV’ye tabi. Mevcut sistemde diyorum ki ben ‘Ey vatandaş, git, bunu, sorumlu sıfatıyla beyan et.’ Kimse beyan ediyor mu? Etmiyor. ”
 
“Diyoruz ki şimdi, nihai tüketiciye doğru Türkiye’ye yönelik devamlılık arz edecek şekilde bir hizmet sunuyorsanız, bundan sonra vergi mükellefi olacaksınız. Ben bunu takip edeceğim. ”
 
” Bakın, bugün diğer alanda da biz gittik mesela ismini vermeyeyim bir firmaya ‘Kardeşim, sen Türkiye’de kazanç elde ediyorsun. Resmen seni vergi mükellefi yaptık. Ondan sonra geldiler ve ‘Tamam oturup konuşalım’ dediler.”
 
shiftdelete
Etiketler : İnterne , İnternet Vergisi , KDV
322455
Bu haberler ilginizi çekebilir