Internet Explorer'ı sakın kullanmayın!

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Microsoft'un Internet Explorer tarayıcısında bu hafta sonu ortaya çıkan güvenlik açığının "sisteminizin tamamen ele geçirilmesine neden olabileceği" uyarısında bulundu. Yetkililer Microsoft'un yazılım güncellemeleri yoluyla sorunu çözünceye kadar kullanıcıların farklı tarayıcılar kullanmasını tavsiye ediyor.
29 Nisan 2014 18:19
Internet Explorerı sakın kullanmayın!
NetMarketShare.com sitesine göre açıktan etkilenen Internet Explorer tarayıcısının versiyonları tarayıcı pazarının yüzde 56'sını oluşturuyor. Ayrıca Windows XP işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda bu açık hiçbir zaman giderilmeyecek: Microsoft 8 Nisan'da XP'ye desteğini durdurmuştu. Bu da bu işletim sistemi için artık yazılım güncellemesi gelmeyeceği anlamına geliyor. (Microsoft bilgisayarları hacker saldırılarından korumak için ayrı bir araç sunuyor. Şirket yazılımın bu senaryoda saldırıları azaltabileceğini belirtiyor.)
 
Internet Explorer tarayıcısının ölüp ölmediği baktığınız verilere göre değişiyor. NetMarketShare'e göre tarayıcı pazarının yüzde 58'inden fazlasını Internet Explorer oluşturuyor. Bu tarayıcıyı yüzde 17'lik pay ile Chrome ve Firefox takip ediyor. Diğerlerinin rakamlarına göre ise durum daha farklı. Web geliştirme sayfası W3Schools.com'un tahmini ise Chrome'un Mart ayında yüzde 58'lik oran ile pazarda aslan payını aldığı yönünde. Bunu Firefox yüzde 26 ile takip ederken Internet Explorer'ın pazar payı yüzde 10'un da altında.
 
Symantec'ten güvenlik uzmanı Satnam Narang, bu açıktan faydalanılarak yapılan hack saldırılarının şu ana kadar sınırlı olduğunu ve yalnızca belli grup ve şirketleri hedeflediğini söyledi. Ancak bu açık artık herkes tarafından biliniyor. Başkaları da bu açığı kullanabilir – Kullanıcıları linklere tıklatmak suretiyle sahte sayfalara yönlendiren scams yöntemi ile değil daha sinsi bir şekilde.
 
Narang yorumunun devamında, "Temel olarak bu yöntem ile bir internet sitesine zararlı kodlar ekleniyor. Siz zararlı kodların olduğu bu sayfayı ziyaret ettiğinizde ise artık bilgisayarınız risk altındadır." diyor.
donanimhaber
499802
Bu haberler ilginizi çekebilir