Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisinden Haber Var!

Yapay zeka arenasında mücadeleler giderek kızışıyor. Intel, özellikle yapay zeka için tasarlanmış yeni işlemci ailesi ile rakiplerini alt etmek hedefinde ilerliyor. İşte ilk detaylar..
18 Ekim 2017 11:53
Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisinden Haber Var!
Intel Nervana yapay zeka ihtiyaçlarını çözecek!
 
Makine öğrenimi ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan NPP ailesinin kişisel bilgisayarlar değil, veri merkezleri odaklı olacağını baştan belirtelim. Günümüz yapay zeka iş yükü, NVIDIA ve ARM gibi şirketlerden gelen grafik işlemciler veya GPU’lar ile çözülüyor.
 
Bu şirketlerin işlemcilerine olan talebin de ciddi artış gösterdiği biliniyor. Hatta NVIDIA gelirlerinin yıldan yıla yüzde 56 oranında artması, bunun en büyük göstergesi diyebiliriz. Google da bu alanda harekete geçerek kendi Tensor İşlem Birimleri’ni tasarlamaya başladı. Bu birimler şirketin bulut bilişim tarafına güç verecek.
 
Intel yapay zeka için gereken donanım yeteneğini ise çeşitli şirketleri satın alarak sağlamış durumda. Bu şirketler ise Mobileye, Movidius ve Nervana System olarak sıralanıyor. Şimdiye dek Lake Crest kod adı altında geliştirilen NPP işlemcilerde en etkin rolü ise Nervana Systems’in üstlendiği adlarından belli. Şirket, derin öğrenme modelleri için daha hızlı eğitim süresi konusunda öne çıkıyor. Intel, işlemci üretimi konusunda Facebook’tan da öneriler alındığını belirse de detayları açıklamıyor.
 
Şu an için işlemciler hakkında maalesef pek fazla detay paylaşılmış değil. Öte yandan Intel, 2020 yılına kadar derin öğrenme eğitim hızlarını  GPU’lar ile kıyaslandığında 100 kat artıracakları konusunda oldukça iddialı. NPP’lerin müşterilere ne zaman sunulacağı konusu da muallak.
shiftdelete
Etiketler : ARM , google , gpu , Intel Nervana , Movidius , NPP , NVDIDIA
454689
Bu haberler ilginizi çekebilir