Intel, CES 2014’te giyilebilir teknoloji planlarını açıkladı

Intel CEO’su Brian Krzanich CES’te çığır açan yeni giyilebilir teknolojileri ve stratejik işbirliklerini açıkladı.
09 Ocak 2014 11:23
Intel, CES 2014te giyilebilir teknoloji planlarını açıkladı

Intel CEO’su Brian Krzanich, Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2014’ün açılışında yaptığı konuşmada Intel’in mobil ve giyilebilir cihazlar alanında yeni ürün, girişim ve stratejik işbirlikleri hakkında bilgi verdi.

 

Krzanich konuşmasında teknolojinin yeniden şekillendirildiği bir dönemden geçtiğimize ve güvenliğin bütün cihazlar içinde gömülü olarak bulunamayacak kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Dünya, cihazlarla değil, teknolojinin insanlara yeni bir yarar ve değer sunacak şekilde yaşam tarzlarına entegre edilmesiyle tanımlanan bir döneme giriyor. Krzanich, bu yeni dönemi Intel’in bu yıl sunmaya başlayacağı kapsamlı ve sezgisel teknolojileri örnek vererek anlattı. Örneğin, Intel® RealSense™ teknolojisi adı verilen yeni bir donanım ve yazılım ailesiyle Intel tabanlı cihazlara insan duyuları ekleniyor.

 

“Intel Inside” Giyilebilir Cihazlar

 

Krzanich, Intel’in giyilebilir cihazlar alanında yaşanan yenilikleri hızlandırmak için çeşitli ürünleri ve girişimleri aktif şekilde takip ettiğini belirtti. Intel’in giyilebilir ürünler geliştirme konusunda yaşanan bu yeni evrime, tüketicilerin kullanımına hazır referans tasarım cihazları ve platformları yaratarak destek verdiğini söyledi.

 

Intel CEO’sunun sergilediği giyilebilir referans cihazlar arasında biyometrik ve fitness özellikli akıllı kulaklıklar, kullanıcı deneyimini daha sezgisel hale getirmek için her an kullanıma hazır olan ve mevcut avuçiçi bilgisayar teknolojileriyle entegre olabilen akıllı bir kulaklık ve akıllı bir kablosuz şarj istasyonu dikkat çekiyor.

 

 

Intel’in yeni akıllı giyilebilir teknolojileri araştırmak ve pazara sunmak üzere lüks perakende zinciri Barneys New York, Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi veuluslararası tasarım evi ve küratörü Opening Ceremony ile stratejik işbirliği yaptığını da duyuran Krzanich, Intel’in yaratıcılığı ve yenilikçiliği teknolojiyle hızlandırmayı hedefleyen küresel girişimi “Make It Wearable”a da start verdi. Bu girişim kapsamında Intel, en akıllı ve en yaratıcı kişileri estetik, pil ömrü, güvenlik ve gizlilik gibi giyilebilir cihazların ve her geçen gün artan bilgisayarların yaygınlaşmasını etkileyen faktörler üzerinde düşünmeye davet ediyor. Toplam 1,3 milyon dolar nakit ödül yarışma kapsamında Intel, finalistlere yaratıcı hayallerini gerçekleştirme fırsatı vermek için sektörün önde gelen isimleri ile bağlantı kurmalarına da yardımcı olacak.

 

Intel, yenilikçi giyilebilir teknolojiler ya da farklı tasarımlara sahip küçük cihazlar yaratılmasına yardımcı olmak amacıyla erişilebilir fiyatlarla, düşük maliyetli giriş platformları da sunacak. Krzanich, bir SD kart içinde gelen, Intel® Quark teknolojisine dayanan Intel Edison adlı yeni küçük bilgisayarı duyurdu. Intel Edison, dahili kablosuz özellikler ile geliyor ve farklı işletim sistemlerini destekliyor. 2014 yazında pazara sunulacak olan Intel Edison, prototipinden üretimine kadar mucitlerin, girişimcilerin ve tüketici ürünü tasarımcılarının hızlı bir şekilde yenilik ve ürün geliştirmelerine olanak tanıyacak.

 

Krzanich, “Giyilebilir cihazlar bugün her yerde değil çünkü henüz gerçek ihtiyaçlara çözüm getirmiyorlar ve henüz yaşam tarzlarımızla bütünleşmiş değiller. Intel olarak biz, mühendislik alanındaki bu yenilikçilik konusunu ele almaya odaklanmış durumdayız. Hedefimiz, herhangi bir biçimde hesaplama yapan ve bağlantı kurabilen tüm cihazların, bunu en iyi Intel işlemci ile yapıyor olması” diye konuştu.

 

Artırılmış Veri ve Cihaz Güvenliği

 

Krzanich, dijital kimliklerin güvenliğinin sağlanmasının, mobil uygulama ve cihazlar günlük yaşamlarımızın daha büyük bir parçası haline geldikçe daha da karmaşıklaştığına dikkat çekti. Intel dijital dünyayı daha güvenli kılmak, mobil ve giyilebilir cihazlardaki gizli bilgilere yönelik tehditlerden bir adım önde olmak için çabalarını yoğunlaştırıyor.

 

Krzanich, Intel’in güvenlik kategorisindeki ürünlerini ve hizmetlerini içeren “Intel Security” markasını duyurdu ve bütün McAfee ürünlerinin zaman içerisinde Intel Security markasına geçiş yapmasını planladıklarını söyledi. Intel’in mobil cihazlar için McAfee’nin ödüllü güvenlik çözümlerinin bileşenlerini ücretsiz sunmayı planladıklarını da açıkladı. Bu veri ve cihaz koruma çözümleri Apple iPhone, Apple iPad ve Android cihazları da dahil olmak üzere günümüzün en popüler mobil cihazlarının korunmasına yardımcı oluyor.  

haberler.com
Etiketler : CES , Intel
408866
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Razerın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer'ın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer, yeni kablosuz oyuncu faresi Lancehead'i tanıttı. Peki Razer'in yeni kablosuz faresi Lancehead'in özellikleri neler, buyurun birlikte bakalım.
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama