Intel Artık Telefon ve PC Farkını Kaldırıyor

Intel artık akıllı telefon ve PC form faktörleri arasında hiçbir fark gözetmeyecek. Detaylar haberimizde...
09 Mart 2015 17:37
Intel Artık Telefon ve PC Farkını Kaldırıyor
Akıllı telefonlar ve tabletler, son yıllarda öyle popüler hale geldiler ki, PC satışları bile mobil cihaz gönderim istatistikleri karşısında güç kaybetmeye başladı. Her yeni nesilde daha fazla işlem kapasitesine kavuşan mobil sistemler, günün birinde PC’lere ihtiyaç duymadan her türlü işimizi tabletlerimizde, telefonlarımızda ve giyilebilir cihazlarımızda gerçekleştirebileceğimizi gösteriyor.
 
Intel de, mobil sektörünün önlenemez yükselişinden kendine pay koparmak istiyor. Fakat, efsane PC işlemcisi üreticisi 2013 yılının üçüncü çeyreğinde Bay Trail mimarili Atom işlemci platformuna geçiş yapana dek istediği başarı seviyesini bir türlü yakalayamamıştı. ASUS’un ürettiği ZenFone 5 ve ZenFone 6 akıllı telefonların yanı sıra, birçok markanın tablet ürünlerinde boy gösteren Atom işlemciler, elektriği koklayarak harcamalarıyla dikkat çekiyorlar.
 
Ünlü şirket, mobil aygıt pazarında istediği hedeflere yaklaşsa da, mobil çipsetler üzerinden para kaybetmeye devam ediyor. Qualcomm tarafından büyük ölçüde işgal edilen sistem çipi piyasası, bu yıl 40 milyon tablet işlemcisi satan Intel’in üçüncü çeyrekte 1 milyar $ kaybetmesine yol açtı. Bu da, şirketin mobil çipsetleri PC işlemcilerinden ayırmayan bir bakış açısına sevk etti anlaşılan.
 
Halihazırda Intel’in PC departmanının başkanlığını yapan Kirk Saugen, yeni yıldan itibaren PC ve mobil işlemcileri tek potada eriten yeni oluşumun başına geçecek.
technolabs
Etiketler : cep telefonu , Intel , İşlemci , PC , Qualcomm
765955
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Apple, AirPodsun Reklam Flimlerini Yayınladı!Apple, AirPods'un Reklam Flimlerini Yayınladı!
  Apple, iPhone 7 ile birlikte tanıttığı kablosuz kulaklığı AirPods için yeni reklam filmleri yayınladı. İşte Apple'ın AirPods reklamları!
 • WhatsAppta Yeni Dönemi!WhatsApp'ta Yeni Dönemi!
  WhatsApp, yeni özelliği ile adından söz ettireceğe benziyor. Bu yeni özelliği ile kurumsal firmalara hizmet vermeye başlayacak. İşte haberin…
 • iPhone 8de Çelik Çerçeve Mi Olacak?iPhone 8'de Çelik Çerçeve Mi Olacak?
  Apple’ın iPhone 4’ün tasarım çizgilerini, iPhone 8 üzerinde yeniden hayat vermek adına cam panelleri bir arada tutmak için paslanmaz çelik bir çerçeve…
 • CES 2017de Intel Rüzgarı Esti!CES 2017'de Intel Rüzgarı Esti!
  CES 2017'de Intel, sanal gerçeklikten, akıllı gözlüklere ve drone'lar kadar bir çok yeni teknoloji tanıttı.
 • Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?
  CES 2017'de Nokia 8 sızıntısı ortaya çıkmıştı. Söz konusu görüntüler hakkında açıklma geldi. İşte o açıklamalar.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama