Intel Artık Telefon ve PC Farkını Kaldırıyor

Intel artık akıllı telefon ve PC form faktörleri arasında hiçbir fark gözetmeyecek. Detaylar haberimizde...
09 Mart 2015 17:37
Intel Artık Telefon ve PC Farkını Kaldırıyor
Akıllı telefonlar ve tabletler, son yıllarda öyle popüler hale geldiler ki, PC satışları bile mobil cihaz gönderim istatistikleri karşısında güç kaybetmeye başladı. Her yeni nesilde daha fazla işlem kapasitesine kavuşan mobil sistemler, günün birinde PC’lere ihtiyaç duymadan her türlü işimizi tabletlerimizde, telefonlarımızda ve giyilebilir cihazlarımızda gerçekleştirebileceğimizi gösteriyor.
 
Intel de, mobil sektörünün önlenemez yükselişinden kendine pay koparmak istiyor. Fakat, efsane PC işlemcisi üreticisi 2013 yılının üçüncü çeyreğinde Bay Trail mimarili Atom işlemci platformuna geçiş yapana dek istediği başarı seviyesini bir türlü yakalayamamıştı. ASUS’un ürettiği ZenFone 5 ve ZenFone 6 akıllı telefonların yanı sıra, birçok markanın tablet ürünlerinde boy gösteren Atom işlemciler, elektriği koklayarak harcamalarıyla dikkat çekiyorlar.
 
Ünlü şirket, mobil aygıt pazarında istediği hedeflere yaklaşsa da, mobil çipsetler üzerinden para kaybetmeye devam ediyor. Qualcomm tarafından büyük ölçüde işgal edilen sistem çipi piyasası, bu yıl 40 milyon tablet işlemcisi satan Intel’in üçüncü çeyrekte 1 milyar $ kaybetmesine yol açtı. Bu da, şirketin mobil çipsetleri PC işlemcilerinden ayırmayan bir bakış açısına sevk etti anlaşılan.
 
Halihazırda Intel’in PC departmanının başkanlığını yapan Kirk Saugen, yeni yıldan itibaren PC ve mobil işlemcileri tek potada eriten yeni oluşumun başına geçecek.
technolabs
Etiketler : cep telefonu , Intel , İşlemci , PC , Qualcomm
698706
Bu haberler ilginizi çekebilir