Intel 7 Nm İşlemci Üretecek!

Intel 7 nm üretim sürece ile geliştirilecek olan işlemcilerinin üretimine başlıyor. Daha fazlası haberimizde...
01 Şubat 2017 21:40
Intel 7 Nm İşlemci Üretecek!
Intel 7 nm üretim süreci ile geliştirilecek olan yeni nesil işlemcilerinin üretimine başlıyor. İşlemci üreticilerinin en çok ilgi gösterdiği konulardan birinde Intel'in yapacağı bu adım oldukça önemli. 
 
Intel 7 nm işlemci üretimine başlıyor!
 
İşlemci üretiminde nm kavramı çok önemli bir yere sahip. İşlemcilerin sahip oldukları üretim mimarileri, işlemcinin ısınma oranından, güç tüketime, thermal throttling sınırlarına ve özellikle mobil cihazlarda pil sürelerine kadar pek çok detaya direkt olarak etki ediyor. 
 
 
İşlemcilerin sahip oldukları transistor sayısı ise Intel'in kurucu ortağı Gordon Moore tarafından adet yasa haline getirilen Moore Kanunları'nda da yer aldığı gibi her 24 ayda bir 2 kat artmakta. Bu da işlemcilerin gelişim sürecini net bir biçimde gösteriyor. 
 
Çip üreticileri Qualcomm ve MediaTek 2016 yılının son dönemlerinde 10 nm üretim sürecinde hazırlanacak olan işlemcilerini duyurmuştu. Intel cephesinde ise yeni nesil Kaby Lake işlemcilerinin 14 nm olduğunu düşünecek olursak, dünyaca ünlü işlemci üreticisinin bir adım öne geçmesi zorunlu hale gelmişti. 
 
Bu noktada ise Intel tarafında önemli bir gelişme yaşandı. Intel, 2017 yılı içinde 7 nm üretim sürecinde işlemci üreteceğini açıkladı. Moore Kanunları'nda yer alan iki kat artan transistör sayısı konusu ise 14 nm işlemciden 7 nm işlemcilere geçişte tam anlamıyla gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. İşlemci ebatları küçüleceği için transistör sayısının tam iki kat artması zor. Bu durum 14 nm işlemcilerde de yaşanmıştı.
 
Test aşamalarında üretilecek olan 7 nm Intel işlemcilerin seri üretime geçiş tarihi için ise henüz netleşen bir tarih yok.
 
shiftdelete
Etiketler : 2017 , Intel , İntel 7 nm , Qualcomm
285515
Bu haberler ilginizi çekebilir