Instagram'ın yeni çılgınlığı: 'Shelfie'

Instagram'da yeni çılgınlık başladı: 'Shelfie'nin yükselişi
27 Nisan 2014 18:28
Instagramın yeni çılgınlığı: Shelfie
Sosyal medyadan önce insanların gösterişte bulunmak için çok az sayıda seçeneği vardı. Örneğin tasarımda ne kadar iyi bir göze sahip olduğunuzu göstermeniz için en azından bir akşam yemeği daveti vermeniz gerekirdi.
 
Şimdi ise Alice Gao gibi bir tepsiye eski bir çaydanlık yerleştirip biraz da çiçeklerle süsleyip çektiğiniz fotoğrafı Instagram'a yükleyerek 13,791 'like' alabilirsiniz. Eski bir araştırma danışmanı olan 26 yaşındaki Gao sosyal medyada kullandığı yeteneğini gerçek bir fotoğraf kariyerine dönüştürmüş. Hiç akşam yemeği daveti vermediğini söyleyen Gao, "Henüz doğru düzgün bir yemek takımım bile yok," dedi.
 
Gao'nun, bazıları beğenilerini Arapça ya da İtalyanca yorumlarla dile getiren 733 bin takipçisi var. Takipçiler, Gao'nun bir sonraki fotoğrafta hangi objeleri kullanarak ölümsüzleştireceğini görmek için bekliyor.
 
Selfielerin değişik bir türü olan bu Instagram fotolarında genellikle masa ya da pencere pervazı gibi düz zeminler kullanıldığından şimdiden 'shelfie' olarak adlandırılmaya başladı. Kullanıcılar bu fotoğraflarla dikkat çekmeyi umut ediyor.
 
Farklı objeleri bir araya getirerek yeni görüntüler yaratma trendi Instagram'ı da aştı. Son birkaç yıldır insanlar sahip oldukları eşyaları çarpıcı kompozisyonlara dönüştürme fikrini benimsedi. Sıradan eşyalardan bahsetmiyoruz. Geçmişten kalma, dönemi geçmiş ,otantik, yıpranmış, el yapımı tüm eşyalar özel bir ilgi çekiyor.
 
    
 
Raflarımızı, çocukluktan kalma oyuncaklarımızı, büyük annemizin iğne yastıklarını, artık yıpranmaya başlamış orkideleri, kürkleri aranje etme sanatı yakında iç mimari stilisti Hillary Robertson tarafından yayınlanacak olan "The Stuff of Life" kitabının ana teması. "Güzel bir şey yaratmak zordur ve bağımlılık yaratır. Bir çeşit meditasyon gibi," diyen 50 yaşındaki Robertson, bunun için seçtiğiniz objelerden ve gözünüzden başka bir şeye ihtiyacınız olmadığını söylüyor.
 
Robertson, insanların Instagram'da ne kadar shelfie yayınladıklarını da gözlemlemiş: "Çekim için gerekli tüm aparatlar olmadan iyi bir resim çekebilmek büyük özgürlük. Filtreler büyük fark yaratıyor." Bazı insanlar ise 19 filtrenin yardımını kullanmadan doğal olmayı tercih ediyor. 40 yaşındaki tasarımcı Ulla Johnson, "Her zaman objeleri düzenlemek ve daha güzel bir şey yaratmaya bağımlı oldum." diye konuşuyor. Bir yıl önce Instagram hesabı açan Johnson üç çocuğu olması nedeniyle pek vaktinin olmadığını ve bir şey dikkatini çektiğinde sadece 15 saniyesi olduğunu söyledi.
 
Toronto'da siyaset bilimi ve işletme öğrencisi olan 20 yaşındaki Danika So beğeni toplayacak bir shelfie çekmek için ne kadar gerekiyorsa uğraştığını söyledi. "Bazı çekimler çok fazla hazırlık gerektiriyor. Büyük mobilyaları yeniden yerleştiriyor, sandalyelerin üstüne çıkıyorum. Oda arkadaşımın hala normal bir insan olduğumu düşünmesi bir mucize," diyen So, genellikle yurt odalarında kullanılan eşyalar kullanmasına rağmen bazen sonuçların el yapımı eşyalarla çekilen karelerden daha güzel olduğunu düşünüyor.
 
Bazı shelfie tutkunları tasarımları için ne kadar uğraştıklarının belli olmasından rahatsız olmuyor. Amsterdam'ın dışındaki Hoorn'da yaşayan 40 yaşlarındaki Elvera van Schaik tamamı beyaz ya da siyah renkli objelerden oluşan kareleri ile Instagram'da hatrı sayılır bir takipçiye ulaşmış. Instagram'da bir kare yayınlamak için 30 çekim yapabildiğini söyleyen Schaik, "Fikirlerimi paylaşmak ve minimalist zevkimin sıkıcı,pahalı ya da boş olmak zorunda olmadığını göstermek gerçekten güzel," dedi.
 
Shelfie'nin bir diğer kategorisi ise 'rastgele gibi görünen' fotoğraflar. Robertson el yapımı ve kullanıldıktan sonra atılabilen raptiye gibi malzemelerin fotoğrafı üzerinde fazla düşünülmüş gibi göstermekten kurtardığını söyledi. Shelfie çılgınlığının sosyal medyanın insanları gerçek hayata katılmaktan nasıl uzak tuttuğunun yeni bir örneği olduğunu görmek kolay. Robertson konunun bu yönü için ise, "Umarım durum böyle değildir ama her zaman bu risk var," yorumunda bulundu.
 
Toronto'da öğrenci olan Gao ise, "Bu fotoğrafları Instagram olmadan da çekeceğimi düşünüyorum," dedi. Gao ise Instagram olmadan yalnızca bir buçuk gün geçirebildiğini kabul ediyor: "Hasta bile olsam bir şey yapmaya çalışıyorum. Bir restoranda yemek yiyorsam ve ışık fotoğraf için iyi değilse bunun hayatımı kontrol etmesine izin vermemeye çalışıyorum."
The Wall Street Journal
Etiketler : Instagram , sosyal medya
57374
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
 • Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin ilk halka arzında hisse başına değeri yüzde 51 prim yaptı. Piyasa değeri yaklaşık 36 milyar dolara ulaşan şirket Twitter'ı geride bıraktı.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama