Instagram'ın yeni çılgınlığı: 'Shelfie'

Instagram'da yeni çılgınlık başladı: 'Shelfie'nin yükselişi
27 Nisan 2014 18:28
Instagramın yeni çılgınlığı: Shelfie
Sosyal medyadan önce insanların gösterişte bulunmak için çok az sayıda seçeneği vardı. Örneğin tasarımda ne kadar iyi bir göze sahip olduğunuzu göstermeniz için en azından bir akşam yemeği daveti vermeniz gerekirdi.
 
Şimdi ise Alice Gao gibi bir tepsiye eski bir çaydanlık yerleştirip biraz da çiçeklerle süsleyip çektiğiniz fotoğrafı Instagram'a yükleyerek 13,791 'like' alabilirsiniz. Eski bir araştırma danışmanı olan 26 yaşındaki Gao sosyal medyada kullandığı yeteneğini gerçek bir fotoğraf kariyerine dönüştürmüş. Hiç akşam yemeği daveti vermediğini söyleyen Gao, "Henüz doğru düzgün bir yemek takımım bile yok," dedi.
 
Gao'nun, bazıları beğenilerini Arapça ya da İtalyanca yorumlarla dile getiren 733 bin takipçisi var. Takipçiler, Gao'nun bir sonraki fotoğrafta hangi objeleri kullanarak ölümsüzleştireceğini görmek için bekliyor.
 
Selfielerin değişik bir türü olan bu Instagram fotolarında genellikle masa ya da pencere pervazı gibi düz zeminler kullanıldığından şimdiden 'shelfie' olarak adlandırılmaya başladı. Kullanıcılar bu fotoğraflarla dikkat çekmeyi umut ediyor.
 
Farklı objeleri bir araya getirerek yeni görüntüler yaratma trendi Instagram'ı da aştı. Son birkaç yıldır insanlar sahip oldukları eşyaları çarpıcı kompozisyonlara dönüştürme fikrini benimsedi. Sıradan eşyalardan bahsetmiyoruz. Geçmişten kalma, dönemi geçmiş ,otantik, yıpranmış, el yapımı tüm eşyalar özel bir ilgi çekiyor.
 
    
 
Raflarımızı, çocukluktan kalma oyuncaklarımızı, büyük annemizin iğne yastıklarını, artık yıpranmaya başlamış orkideleri, kürkleri aranje etme sanatı yakında iç mimari stilisti Hillary Robertson tarafından yayınlanacak olan "The Stuff of Life" kitabının ana teması. "Güzel bir şey yaratmak zordur ve bağımlılık yaratır. Bir çeşit meditasyon gibi," diyen 50 yaşındaki Robertson, bunun için seçtiğiniz objelerden ve gözünüzden başka bir şeye ihtiyacınız olmadığını söylüyor.
 
Robertson, insanların Instagram'da ne kadar shelfie yayınladıklarını da gözlemlemiş: "Çekim için gerekli tüm aparatlar olmadan iyi bir resim çekebilmek büyük özgürlük. Filtreler büyük fark yaratıyor." Bazı insanlar ise 19 filtrenin yardımını kullanmadan doğal olmayı tercih ediyor. 40 yaşındaki tasarımcı Ulla Johnson, "Her zaman objeleri düzenlemek ve daha güzel bir şey yaratmaya bağımlı oldum." diye konuşuyor. Bir yıl önce Instagram hesabı açan Johnson üç çocuğu olması nedeniyle pek vaktinin olmadığını ve bir şey dikkatini çektiğinde sadece 15 saniyesi olduğunu söyledi.
 
Toronto'da siyaset bilimi ve işletme öğrencisi olan 20 yaşındaki Danika So beğeni toplayacak bir shelfie çekmek için ne kadar gerekiyorsa uğraştığını söyledi. "Bazı çekimler çok fazla hazırlık gerektiriyor. Büyük mobilyaları yeniden yerleştiriyor, sandalyelerin üstüne çıkıyorum. Oda arkadaşımın hala normal bir insan olduğumu düşünmesi bir mucize," diyen So, genellikle yurt odalarında kullanılan eşyalar kullanmasına rağmen bazen sonuçların el yapımı eşyalarla çekilen karelerden daha güzel olduğunu düşünüyor.
 
Bazı shelfie tutkunları tasarımları için ne kadar uğraştıklarının belli olmasından rahatsız olmuyor. Amsterdam'ın dışındaki Hoorn'da yaşayan 40 yaşlarındaki Elvera van Schaik tamamı beyaz ya da siyah renkli objelerden oluşan kareleri ile Instagram'da hatrı sayılır bir takipçiye ulaşmış. Instagram'da bir kare yayınlamak için 30 çekim yapabildiğini söyleyen Schaik, "Fikirlerimi paylaşmak ve minimalist zevkimin sıkıcı,pahalı ya da boş olmak zorunda olmadığını göstermek gerçekten güzel," dedi.
 
Shelfie'nin bir diğer kategorisi ise 'rastgele gibi görünen' fotoğraflar. Robertson el yapımı ve kullanıldıktan sonra atılabilen raptiye gibi malzemelerin fotoğrafı üzerinde fazla düşünülmüş gibi göstermekten kurtardığını söyledi. Shelfie çılgınlığının sosyal medyanın insanları gerçek hayata katılmaktan nasıl uzak tuttuğunun yeni bir örneği olduğunu görmek kolay. Robertson konunun bu yönü için ise, "Umarım durum böyle değildir ama her zaman bu risk var," yorumunda bulundu.
 
Toronto'da öğrenci olan Gao ise, "Bu fotoğrafları Instagram olmadan da çekeceğimi düşünüyorum," dedi. Gao ise Instagram olmadan yalnızca bir buçuk gün geçirebildiğini kabul ediyor: "Hasta bile olsam bir şey yapmaya çalışıyorum. Bir restoranda yemek yiyorsam ve ışık fotoğraf için iyi değilse bunun hayatımı kontrol etmesine izin vermemeye çalışıyorum."
The Wall Street Journal
Etiketler : Instagram , sosyal medya
574633
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
 • Facebook Messenger Lite Arık Türkiyede Kullanımda!

  Facebook Messenger Lite Arık Türkiye'de Kullanımda!

  Facebook'un Messenger Lite artık Türkiye'de. Merakla bekleyenler için Android platformuna özel olan Messenger Lite uygulaması bugün Türkiye'de kullanıma sunuldu.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama