Instagram'da Yorumlara Filtre Dönemi!

Instagram, kötü yorumlara karşı filtre getiriyor. Yapay zeka desteği ile gelen yenilik bakalım nasıl olacak?
01 Temmuz 2017 17:22
Instagramda Yorumlara Filtre Dönemi!
Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, bir süredir kullanıcıların gönderilerine gelen kötü yorumları engellemenin daha iyi bir yolunu arıyordu.
 
Daha önceleri sadece anahtar kelimeler üzerinden kötü yorumları belirleyen şirket, geçtiğimiz günlerde yeni yapay zeka sistemini kullanıma soktu. 
 
Instagram CEO'su Kevin Systrom, şirketin blogu üzerinden paylaştığı duyuruda, birçok kullanıcının, gönderilerine gelen kötü yorumlar nedeniyle, Instagram'ın keyfini çıkartamadığını yazdı. 
 
 
 
 
Bu soruna çözüm olarak Yorum filtresi özelliğini kullanıma sunduklarını belirten Systrom, ek olarak şirketin yeni Spam filtresini de duyurdu.
 
Spam filtresi ile İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Arapça, Fransızca, Almanca, Rusça, Japonca ve Çince dillerindeki herhangi bir spam yorum otomatik olarak kaldırılacak. 
 
Yorum filtresi gücünü Facebook Deeptext'ten alıyor!
 
Şirketin yeni Yorum ve Spam filtreleri, temellerini Facebook'un içerik ve yorum yönetimi için geliştirdiği DeepText adlı yapay zekadan alıyor. 
 
Duyuruda belirtilene göre, binlerce verinin taranmasıyla geliştirilen filtreler, gönderilen yorumun içeriğini, hatta iki kullanıcı arasındaki ilişkiyi bile anlayabilecek şekilde tasarlandı.
 
Buna göre her ne kadar arkadaşınızın gönderisine attığınız yorum, engellenmesi gereken anahtar kelimeler içerse de arkadaşınızla aranızdaki ilişkiyi kontrol eden Instagram, yorumunuzun kötü niyetli olmadığını anlayabiliyor.
 
Şimdilik sadece İngilizce desteği sunan Yorum filtresinin ileride diğer dillerde de kullanıma sunulması bekleniyor.
 
Aslında Instagram'ın yeni filtreleri, içerik ve yorum yönetimi konusunda yapay zekaya henüz güvenemeyen Facebook için de iyi bir test olarak görülebilir.
 
Uzun zamandır bu konuda çalışsa da içerik ve yorumların yönetimini tamamen yapay zekaya bırakmak konusunda endişeleri olan Facebook, Instagram'daki değişimi izleyerek, yapay zekanın iyi bir seçenek olup olmadığına daha iyi karar verebilir.
 
 
shiftdelete
139060
Bu haberler ilginizi çekebilir