• Anasayfa
 • Yazılım
 • İlk bilgisayar şifresini bulan Corbato: Şifreler kabusa dönüştü

İlk bilgisayar şifresini bulan Corbato: Şifreler kabusa dönüştü

1960'ların başında Fernando Corbato bilgisayarlarda bilinen ilk şifrenin oluşturulmasına yardımcı oldu. Şimdiki açıklamasıysa dikkatleri çekti...
22 Mayıs 2014 19:50
İlk bilgisayar şifresini bulan Corbato: Şifreler kabusa dönüştü
Corbato, şifresindeki kusurları – her ay önemli bir güvenlik açığı çıkıyordu – ve düzinelerce dijital hesapları için kod dizinleri hatırlamak zorunda kaldığından insanların yaşadığı hayal kırıklığını kabul ediyor. Corbato bu durumu, "Ne yazık ki durum bir çeşit kabusa dönüştü" sözleriyle özetliyor.
 
Ancak şu an 87 yaşında olan Corbato üzüntü duymuyor.
 
Emekli araştırmacı Corbato o zaman için atılan adımın oldukça mantıklı olduğunu söylüyor. Corbato, Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) bilgisayar projesinin ilk safhalarında rol aldı. Araştırmacıların hesaplarını birbirinden ayırmak için bir yol gerekiyordu. (Kendisine bu konuda hakkını vermek gerekiyor — 50 yılı aşkın bir süre kimse şifrelerin yerini alacak başka bir yol geliştirmedi.)
 
The Wall Street Journal gazetesi, şifreye katkısı ve şifrelerin nasıl çığırından çıktığı konusunda Corbato ile röportaj yaptı. Corbato şu an MIT'te fahri profesörlük yapıyor ve Massachusetts eyaletinin Newton kentinde yaşıyor.
 
Yapılan röportaj kısa ve net olması için düzenlenmiştir.
 
WSJ: İlk bilgisayar şifresini nasıl buldunuz?
 
Corbato: Şifre kavramı eskiye dayanıyor. Ana bir bilgisayarı paylaşıyor ve ortak depolama dosyası kullanıyorduk. İnsanlar o günlerde paylaşım yapmıyordu. Şife, insanların ortak ayarlar ile yaşamak zorunda kalmayacağı bölümlemeler getirmek için bir adımdı.
 
İnsanları, herkesin dosyaları içerisinde gereksiz yere ortaya çıkan şeylerden korumak istiyorsunuz.
 
WSJ: Basit görünüyor. Peki şifreler kontrolden nasıl çıktı?
 
Corbato: Ne yazık ki internet ile birlikte şifreler de bir kabusa dönüştü. Kimsenin ayarladığı veya belirlediği tüm şifreleri hatırlayabileceğini düşünmüyorum. Bu da insanlar iki seçenek bıraktı. Ya yanınızda bir kağıt bulunduracaksınız ya da şifre yöneticisi olarak bazı programlar kullanacaksınız.
 
Her ikisi de sıkıntılı.
 
 
WSJ: Siz ne yapıyorsunuz?
 
Corbato: İtiraf etmeliyim ki ben kağıt kullanıyordum. Büyük sırları muhafaza ettiğimi düşünmüyorum. (Corbato daha sonra online dosyaya geçtiğini de söyledi.)
 
WSJ: Kaç şifreniz var?
 
Corbato: Üç sayfa. Yıllar boyunca bu sayı muhtemelen 150'yi bulmuştur.
 
WSJ: Bilgisayar şifrelerin bu kadar yaygın şekilde kullanılacağını düşünmüş müydünüz?
 
Corbato: Her şeyden önce şu anki interneti de tahmin etmiyorduk. Şifreler süper yüksek seviyeli güvenlik değil ancak rastgele sızıntıları engellemek için yeterli.
 
Gerçekten o zamanlar MIT'te araştırmacı olarak görev yapan Allan Scherr, bilgisayarda birden çok giriş yapabilmek için diğer kullanıcıların şifrelerini çaldığını iddia etmişti. Çünkü her bir girişin dört saatlik bir sınırlı vardı.
 
Yaptığı biraz isyankar bir girişimdi. Kimi zaman hacklemek olarak nitelendirdiğimiz bir şeydi. Ancak yaptığı ne kadar zararlı olabileceğini göstermekten çok ne kadar zeki olduğu idi.
The Wall Street Journal
Etiketler : bilgisayar , internet , Yazılım
720162
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!
  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama