• Anasayfa
  • Yazılım
  • İlk bilgisayar şifresini bulan Corbato: Şifreler kabusa dönüştü

İlk bilgisayar şifresini bulan Corbato: Şifreler kabusa dönüştü

1960'ların başında Fernando Corbato bilgisayarlarda bilinen ilk şifrenin oluşturulmasına yardımcı oldu. Şimdiki açıklamasıysa dikkatleri çekti...
22 Mayıs 2014 19:50
İlk bilgisayar şifresini bulan Corbato: Şifreler kabusa dönüştü
Corbato, şifresindeki kusurları – her ay önemli bir güvenlik açığı çıkıyordu – ve düzinelerce dijital hesapları için kod dizinleri hatırlamak zorunda kaldığından insanların yaşadığı hayal kırıklığını kabul ediyor. Corbato bu durumu, "Ne yazık ki durum bir çeşit kabusa dönüştü" sözleriyle özetliyor.
 
Ancak şu an 87 yaşında olan Corbato üzüntü duymuyor.
 
Emekli araştırmacı Corbato o zaman için atılan adımın oldukça mantıklı olduğunu söylüyor. Corbato, Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) bilgisayar projesinin ilk safhalarında rol aldı. Araştırmacıların hesaplarını birbirinden ayırmak için bir yol gerekiyordu. (Kendisine bu konuda hakkını vermek gerekiyor — 50 yılı aşkın bir süre kimse şifrelerin yerini alacak başka bir yol geliştirmedi.)
 
The Wall Street Journal gazetesi, şifreye katkısı ve şifrelerin nasıl çığırından çıktığı konusunda Corbato ile röportaj yaptı. Corbato şu an MIT'te fahri profesörlük yapıyor ve Massachusetts eyaletinin Newton kentinde yaşıyor.
 
Yapılan röportaj kısa ve net olması için düzenlenmiştir.
 
WSJ: İlk bilgisayar şifresini nasıl buldunuz?
 
Corbato: Şifre kavramı eskiye dayanıyor. Ana bir bilgisayarı paylaşıyor ve ortak depolama dosyası kullanıyorduk. İnsanlar o günlerde paylaşım yapmıyordu. Şife, insanların ortak ayarlar ile yaşamak zorunda kalmayacağı bölümlemeler getirmek için bir adımdı.
 
İnsanları, herkesin dosyaları içerisinde gereksiz yere ortaya çıkan şeylerden korumak istiyorsunuz.
 
WSJ: Basit görünüyor. Peki şifreler kontrolden nasıl çıktı?
 
Corbato: Ne yazık ki internet ile birlikte şifreler de bir kabusa dönüştü. Kimsenin ayarladığı veya belirlediği tüm şifreleri hatırlayabileceğini düşünmüyorum. Bu da insanlar iki seçenek bıraktı. Ya yanınızda bir kağıt bulunduracaksınız ya da şifre yöneticisi olarak bazı programlar kullanacaksınız.
 
Her ikisi de sıkıntılı.
 
 
WSJ: Siz ne yapıyorsunuz?
 
Corbato: İtiraf etmeliyim ki ben kağıt kullanıyordum. Büyük sırları muhafaza ettiğimi düşünmüyorum. (Corbato daha sonra online dosyaya geçtiğini de söyledi.)
 
WSJ: Kaç şifreniz var?
 
Corbato: Üç sayfa. Yıllar boyunca bu sayı muhtemelen 150'yi bulmuştur.
 
WSJ: Bilgisayar şifrelerin bu kadar yaygın şekilde kullanılacağını düşünmüş müydünüz?
 
Corbato: Her şeyden önce şu anki interneti de tahmin etmiyorduk. Şifreler süper yüksek seviyeli güvenlik değil ancak rastgele sızıntıları engellemek için yeterli.
 
Gerçekten o zamanlar MIT'te araştırmacı olarak görev yapan Allan Scherr, bilgisayarda birden çok giriş yapabilmek için diğer kullanıcıların şifrelerini çaldığını iddia etmişti. Çünkü her bir girişin dört saatlik bir sınırlı vardı.
 
Yaptığı biraz isyankar bir girişimdi. Kimi zaman hacklemek olarak nitelendirdiğimiz bir şeydi. Ancak yaptığı ne kadar zararlı olabileceğini göstermekten çok ne kadar zeki olduğu idi.
The Wall Street Journal
Etiketler : bilgisayar , internet , Yazılım
324747
Bu haberler ilginizi çekebilir