iCloud nasıl daha güvenli olur?

Jennifer Lawrence, Kate Upton ve daha birçok ünlünün iCloud hesapları hacklendiği için, iCloud’un güvenliği kafa karıştırdı. Peki ne yapmalıyız? iCloud ve diğer siteler için güvenlik konusunda hangi adımları atmalıyız? iCloud nasıl daha güvenli olur?
01 Eylül 2014 17:11
iCloud nasıl daha güvenli olur?

Jennifer Lawrence ve Kate Upton gibi birçok ünlünün çıplak fotoğrafları internete saçıldı. Rihanna, Ariana Grande gibi 100’e yakın isim de tehditle karşı karşıya. Bununla birlikte iCloud’un güvenlik duvarı soru yağmuruna tutuldu. 4chan adlı siteden bir hacker’ın paylaştığı bu fotoğraflar ünlüsünden ünsüzüne birçok kişiye de korku salmış durumda. Peki ne yapmalıyız? iCloud ve diğer siteler için güvenlik konusunda hangi adımları atmalıyız? İşte cevaplar…

Tüm hesaplar aslında iki adımlı kimlik doğrulamasından geçmekte. Bu da erişiminiz için şifre dışında başka bir şeye ihtiyacınız olduğunu gösterir. İşte yapmanız gerekenler:

 

Apple

Hemen buradan " Apple Kimlik "sayfasına gidin. Apple Kimliğinizi Yönetin butonuna tıklayın ve giriş yapın. Sonra da Parola ve Güvenlik'e tıklayın. İki Aşamalı Doğrulama öğesinin altında Başlangıç seçimi yapın ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

İki aşamalı doğrulamayı ayarlarken bir veya daha fazla güvenilen aygıtı kaydettirirsiniz. Güvenilen aygıt, SMS veya iPhone’umu Bul özelliğini kullanarak 4 basamaklı doğrulama kodlarını aldığınız aygıttır. Bundan sonra Apple Kimliğinizi yönetmek için Apple Kimliğim sayfasında oturum açtığınızda veya yeni bir aygıttan iTunes, App Store veya iBooks Store alışverişi yaptığınızda, aşağıda gösterildiği gibi, parolanızın yanı sıra 4 basamaklı bir doğrulama kodu da girmeniz gerekecektir.

Şifreniz ve bu doğrulama kodu olmadan kimse telefonunuzu hack’leyemeyecek.

 

 

Apple Kimliğimle neden iki aşamalı doğrulama kullanmam gerekir?
 
Apple ile ilgili yaptığınız pek çok işlemde Apple Kimliğinizi kullandığınızdan hesabınızın ayrıntılarına yalnızca sizin erişebilmeniz, parolanızı yalnızca sizin güncelleyebilmeniz veya hesabınızda yalnızca sizin değişiklikler yapabilmeniz önemlidir. İki aşamalı doğrulama Apple Kimliği hesabınızı olabildiğince güvenli tutmak için kullanabileceğiniz bir özelliktir.

 

 

Google/Gmail

Google’ın iki aşamalı kimlik doğrulamasında size 6 haneli bir güvenlik kodu gönderir. Google’ın bu hizmetini BURADAN etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca iOS, Android ve BlackBerry için Google Authenticator uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

Facebook

Facebook’da ise farklı bir makineden oturum açmaya çalıştığınızda cep telefonunuza 6 haneli bir onay kodu gelir. Bunu aktifleştirmek için BURAYA tıklayın. Facebook’un da Google gibi bir uygulamaya sahip olduğunu da ekleyelim.

 

Twitter

Twitter'ın blog bölümü hepsini BURADA açıklamakta ve burada iki aşamalı kimlik doğrulama kurabilirsiniz.

 

incehesap

612851
Bu haberler ilginizi çekebilir