IBM'den 400 kat hızlı internet sunan çip

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden IBM geliştirdiği analog-dijital dönüştürücü prototip yonga ile 400 gigabitlik internet bağlantı hızını elde ettiğini duyurdu.
16 Şubat 2014 09:58
IBMden 400 kat hızlı internet sunan çip
Dünyayı heyecanlandıran haber İsviçre'den geldi. IBM'in geliştirdiği analog-dijital dönüştürücü (ADC) saniyede 400 gigabitlik internet hızı sunuyor. Türkiye'deki en yüksek internet hızından neredeyse 400 kat daha hızlı internet sunan IBM'in bu yongası henüz prototip aşamasında.
 
Bu hız ile birlikte 2 saatlik ultra HD kalitesinde bir film (yaklaşık 160 gigabyte) sadece saniyeler içinde indirilebiliyor. Aynı zamanda bu hızla 40 bin MP3 parçasını indirmek de bir o kadar kısa sürüyor.
 
Ancak geliştirilen yonga internetin ana hatlarını meydana getiren veri merkezlerinde kullanılacak. Yani ev veya iş yerlerinde birebir kullanılacak bir teknoloji değil.
 
IBM'in söz konusu yongayı geliştirmesindeki en önemli hedefi ise kullanıcıların jet hızında film veya müzik indirmesinden ziyade globalde bilimsel çalışmalar esnasında kullanılması ve haberleşmenin, veri paylaşımının çok daha hızlı yapılabilmesi.
hurriyet
Etiketler : donanım , IBM , internet
123934
Big Boss
16 Şubat 2014, Pazar 18:42
Sanki onu yazacak harddiskimiz varda anasını satim
Bu haberler ilginizi çekebilir