Huawei, ABD'ye ait gizli bilgileri mi sızdırdı ?

Çin merkezli telekom devi Huawei’nin ABD Hükümeti ile arasına kara kedi girmiş durumda. Bir süredir devam eden soruşturmalar çerçevesinde Huawei’nin ABD’ye ait gizli bilgileri sızdırıp sızdırmadığı analiz ediliyor. Çin ordusunun Huawei aracılığıyla sızıntı gerçekleştirip veri çaldığı iddia ediliyor. Huawei CEO’su Ren Zhengfei’nin Fransız sitesine verdiği bilgiye göre firmanın ABD pazarından çekilmesi an meselesi.
04 Aralık 2013 20:00
Huawei, ABDye ait gizli bilgileri mi sızdırdı ?
Eğer Huawei’den ötürü ABD ile Çin arasındaki ilişkiler bozulacaksa firmanın buna karşı önlem almaya niyeti var ve çözüm olarak ABD’deki faaliyetlerine son vermeyi düşünüyor.
 
İşte bundan ötürü Huawei’nin kararı ABD marketinden elini çekmek oldu. CEO’dan böyle bir açıklama gelmiş olsa da firmanın basına sunduğu herhangi bir duyuru yok. Huawei destek hattı arandığında müşterilere daima sadık kalacaklarına dair mesaj verilmeye devam ediyor.
 
ABD’deki operasyonlarından ve satışlarından 1 milyar dolar gelir elde eden Huawei’nin çekilmesi durumunda rekabet anlamında iyi bir gelişme olmayacağı apaçık ortada çünkü firmanın ürünleri genelde daha ucuza piyasaya sunuluyor.
 
Huawei’nin suçlamalara karşı cevabı ret şeklinde olmuştu. Siber suçlarla ilgili yapılan araştırmalarda Huawei’nin bilgi sızdırdığına dair herhangi bir delil elde edilemedi ama Huawei’den ötürü ABD’nin ilişkileri gerildi, ABD’li kullanıcılar Huawei ürünlerini tercih etmemeye başladı.
radikal
Etiket : Huawei
789867
Bu haberler ilginizi çekebilir