HTC modelleri raflardan kalkıyor !

Mahkeme sonunda kararını açıkladı...
31 Aralık 2013 12:31
HTC modelleri raflardan kalkıyor !

Kısa süre önce Microsoft ailesine katılan Nokia, bu akşam gerçekleşecek yeni yıl kutlamalarına ayrı bir coşku içinde katılacak. Almanya’daki Münih Bölgesel Mahkemesi Hakimi Dr. Matthias Zigann, Nokia’nın HTC ile ilgili açtığı telif ihlali yasasında sonuç kararını açıkladı ve HTC’nin One dahil çok sayıdaki cihazının Almanya’daki satışını yasakladı. Nokia patentlerini ihlal eden HTC modelleri raflardan kalkacak.

 

Avrupa’da geçerli olan patent EP1148681, Bluetooth ya da NFC ile bağlantı kuran cihazların URL adresi gibi bilgileri birbirine göndermesini esas alıyor. Nokia elindeki bu patenti kullanma izni almamış olan HTC, cihazlarında yer verdiği için yasak yemiş oluyor. HTC elbette karara itiraz edecektir ama hakimi ikna edemezse karar onaylanacak. Sürekli ve geçici olmayan bir karar olduğundan HTC’nin Almanya’dan çekilmesi ciddi zarar demek oluyor.
 
 
Pazar payı son zamanlarda yüzde 3 altına inen HTC için çok acı bir haber olsa gerek. Aslında bu patentte geçen bilgiye göre Android işletim sistemli tüm cihazların Nokia’dan izin alması gerekiyor. Zaten Nokia şu günlerde Motorola’nın sahibi Google ile patent için görüşmeler yapıyor. HTC ise işi yokuşa sürme ve para ödememe kararı almıştı. Nokia bundan kısa süre önce benzer bir davada Almanya’daki tüm HTC Android cihazları başka bir patentten ötürü de mağlup etmişti. Bu kez akıllı telefonda USB portunu PC ile kullanma söz konusuydu.
radikal
Etiketler : htc , HTC One , Lumia , Microsoft , Nokia , Windows Phone
232677
Bu haberler ilginizi çekebilir