Hangi işlemci: Haswell mi Ivy Bridge mi

Intel'in bir önceki ve son nesil işlemcileri arasındaki farkları açıklıyoruz. Hangi işlemci: Haswell mi Ivy Bridge mi ?
02 Mayıs 2014 19:38
Hangi işlemci: Haswell mi Ivy Bridge mi
Yeni bilgisayarınızda Intel işlemciye yer vereceksiniz, ancak en son nesil Intel işlemcileri arasındaki farkı bilmiyor musunuz? Intel, işlemci teknolojilerini "tik" ve "tak" adını verdiği güncelleme döngüsüyle geliştiriyor. Tik'ler "die boyutunun küçülmesi", "tak"lar ise mimarinin yükseltilmesi anlamına geliyor.
 
Son nesil Ivy Bridge, şu anki nesil olan Haswell'den küçük ancak önemli farklara sahip. Intel'in sisteminin can alıcı noktalarını öğrenerek laptop'unuzda 3-9 saat arası pil ömrü farkı elde edebilirsiniz. En önemlisi ise tik ve taklar arasındaki farkları anlamanız.
 
Intel'in Tik ve Tak yükseltme döngüsü
Intel'in güncelleme planı, her 18 ay yayınlanan, iki tür yükseltmeye dayanıyor. Firma bunları tik ve tok kod olarak adlandırıyor.
 
Tik nedir: Intel, die (işlemci çekirdeği ve diğer bileşenlerin bulunduğu bölge) boyutunu küçülttüğünde, bu çipin güç gereksinimlerini de azaltır. Haswell ve Ivy Bridge, şu an 22-nm üretim işlemini kullanıyor. Yakın gelecekte ortaya çıkacak Broadwell işlemciler ise 14-nm üretim işlemini kullanacak ve iddialara göre Haswell'den de az enerji harcayacak.
 
Tak nedir: Haswell, güncelleme döngüsündeki "tak"u temsil ediyor; yani işlemci yeni bir mimariyle ve yeni LGA 1150 soketiyle geliyor. "Tak" yükseltmelerinin çoğu, soket değişimiyle sonuçlanıyor. Bu yükseltme, performans artışıyla sonuçlanıyor.
 
Güç tüketimini azaltma ve mobil
Masaüstü işlemcilerin mobil sürümleri de gelişmelerden nasibini alıyor. Mobil işlemciler güç tüketimlerini azaltırken, ısı üretimlerini de aşağı çekiyorlar. Mobil işlemcilerdeki bu geliştirmelerde frekans ve çekirdek sayısının düşürülmesinin de payı var. İsminde "U" veya "Y" harfi bulunan işlemciler, Intel'in mobil işlemcilerini temsil ediyor (Core i7-4610Y gibi). "Core i7-"den sonra gelen bölüm, işlemcinin neslini ifade ediyor. "3", Ivy Bridge, "4" ise Haswell işlemci anlamına geliyor. Intel, Pentium ve Celeron serisi CPU'larda bu terminolojiyi ne yazık ki kullanmıyor.
 
Intel, Haswell tasarımında düşük güç tüketimine odaklanıyor. Bunun sonuçları, Ivy Bridge ve Haswell'li laptop'ların pil ömrünü incelediğinizde ortaya çıkıyor. Haswell çipleri, genel larak Ivy Bridge'e kıyasla yaklaşık iki kat pil ömrü sunabiliyorlar.
 
Z87 çipseti ve türevleri
Ivy Bridge'den Haswell'e geçişin önemi, çipsette yatıyor. Z87, "Quick Sync" adında, medya dosyalarını cihazdan cihaza hızla aktarmanıza izin veren bir işlevle geliyor. Quick Sync, Ive Bridge'in selefi Sandy Bridge'de bulunsa da, şu an video dosyalarını anında kodlama için optimize edilmiş bulunuyor. Z87, işlemci, RAM ve GPU'yu overclock etmenize de izin veriyor.
 
Z87'nin B85, Q85, Q87, H81 ve H87 gibi farklı türevlerinin de bulunduğunu söyleyelim.
 
Daha iyi işlemci performansı
Haswell'in çekirdek başına sunduğu performans, Ivy Bridge'den sadece biraz daha iyi. Yani Haswell'in Ivy Bridge'den çok daha hızlı olduğunu söylemek zor. Hız testleri, Intel işlemcilerin son nesillerinde büyük bir hız artışı olmadığını gösteriyor. Ancak Intel'in işlemci performansının AMD'yi hem mobilde, hem de masaüstü platformlarında bozguna uğrattığını unutmayın.
 
Overclock yetenekleri
Ivy Bridge gibi Haswell'in de overclock yetekleri oldukça kısıtlı. Bunun nedeni, voltaj regülatörünün işlemciye entegre edilmiş olması ve Intel'in tercih ettiği termal macun.
 
İyi haber ise Intel'in geçtiğimiz günlerde kullandığı termal macunun kalitesini artıracağını söylemiş olması.
hurriyet
818969
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
 • Amazonun Yapay Zekası Alexanın Beklemediği Soru!

  Amazon’un Yapay Zekası Alexa’nın Beklemediği Soru!

  Amazon'nun yapay zekaya sahip asistanı Alexa hiç beklemediği bir soruyla karşı karşıya kaldı. Soruya cevap veremeyip kendisini kapattı. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama