Hangi işlemci: Haswell mi Ivy Bridge mi

Intel'in bir önceki ve son nesil işlemcileri arasındaki farkları açıklıyoruz. Hangi işlemci: Haswell mi Ivy Bridge mi ?
02 Mayıs 2014 19:38
Hangi işlemci: Haswell mi Ivy Bridge mi
Yeni bilgisayarınızda Intel işlemciye yer vereceksiniz, ancak en son nesil Intel işlemcileri arasındaki farkı bilmiyor musunuz? Intel, işlemci teknolojilerini "tik" ve "tak" adını verdiği güncelleme döngüsüyle geliştiriyor. Tik'ler "die boyutunun küçülmesi", "tak"lar ise mimarinin yükseltilmesi anlamına geliyor.
 
Son nesil Ivy Bridge, şu anki nesil olan Haswell'den küçük ancak önemli farklara sahip. Intel'in sisteminin can alıcı noktalarını öğrenerek laptop'unuzda 3-9 saat arası pil ömrü farkı elde edebilirsiniz. En önemlisi ise tik ve taklar arasındaki farkları anlamanız.
 
Intel'in Tik ve Tak yükseltme döngüsü
Intel'in güncelleme planı, her 18 ay yayınlanan, iki tür yükseltmeye dayanıyor. Firma bunları tik ve tok kod olarak adlandırıyor.
 
Tik nedir: Intel, die (işlemci çekirdeği ve diğer bileşenlerin bulunduğu bölge) boyutunu küçülttüğünde, bu çipin güç gereksinimlerini de azaltır. Haswell ve Ivy Bridge, şu an 22-nm üretim işlemini kullanıyor. Yakın gelecekte ortaya çıkacak Broadwell işlemciler ise 14-nm üretim işlemini kullanacak ve iddialara göre Haswell'den de az enerji harcayacak.
 
Tak nedir: Haswell, güncelleme döngüsündeki "tak"u temsil ediyor; yani işlemci yeni bir mimariyle ve yeni LGA 1150 soketiyle geliyor. "Tak" yükseltmelerinin çoğu, soket değişimiyle sonuçlanıyor. Bu yükseltme, performans artışıyla sonuçlanıyor.
 
Güç tüketimini azaltma ve mobil
Masaüstü işlemcilerin mobil sürümleri de gelişmelerden nasibini alıyor. Mobil işlemciler güç tüketimlerini azaltırken, ısı üretimlerini de aşağı çekiyorlar. Mobil işlemcilerdeki bu geliştirmelerde frekans ve çekirdek sayısının düşürülmesinin de payı var. İsminde "U" veya "Y" harfi bulunan işlemciler, Intel'in mobil işlemcilerini temsil ediyor (Core i7-4610Y gibi). "Core i7-"den sonra gelen bölüm, işlemcinin neslini ifade ediyor. "3", Ivy Bridge, "4" ise Haswell işlemci anlamına geliyor. Intel, Pentium ve Celeron serisi CPU'larda bu terminolojiyi ne yazık ki kullanmıyor.
 
Intel, Haswell tasarımında düşük güç tüketimine odaklanıyor. Bunun sonuçları, Ivy Bridge ve Haswell'li laptop'ların pil ömrünü incelediğinizde ortaya çıkıyor. Haswell çipleri, genel larak Ivy Bridge'e kıyasla yaklaşık iki kat pil ömrü sunabiliyorlar.
 
Z87 çipseti ve türevleri
Ivy Bridge'den Haswell'e geçişin önemi, çipsette yatıyor. Z87, "Quick Sync" adında, medya dosyalarını cihazdan cihaza hızla aktarmanıza izin veren bir işlevle geliyor. Quick Sync, Ive Bridge'in selefi Sandy Bridge'de bulunsa da, şu an video dosyalarını anında kodlama için optimize edilmiş bulunuyor. Z87, işlemci, RAM ve GPU'yu overclock etmenize de izin veriyor.
 
Z87'nin B85, Q85, Q87, H81 ve H87 gibi farklı türevlerinin de bulunduğunu söyleyelim.
 
Daha iyi işlemci performansı
Haswell'in çekirdek başına sunduğu performans, Ivy Bridge'den sadece biraz daha iyi. Yani Haswell'in Ivy Bridge'den çok daha hızlı olduğunu söylemek zor. Hız testleri, Intel işlemcilerin son nesillerinde büyük bir hız artışı olmadığını gösteriyor. Ancak Intel'in işlemci performansının AMD'yi hem mobilde, hem de masaüstü platformlarında bozguna uğrattığını unutmayın.
 
Overclock yetenekleri
Ivy Bridge gibi Haswell'in de overclock yetekleri oldukça kısıtlı. Bunun nedeni, voltaj regülatörünün işlemciye entegre edilmiş olması ve Intel'in tercih ettiği termal macun.
 
İyi haber ise Intel'in geçtiğimiz günlerde kullandığı termal macunun kalitesini artıracağını söylemiş olması.
hurriyet
167677
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Telefonlara Süper Hızlı İnternet!

  Telefonlar'a Süper Hızlı İnternet!

  5G teknolojisine daha geçmeden mobil cihazlarda internet hızı artacak. Qualcomm'un yeni LTE modemi Snapdragon X20, mobil cihazların indirme hızını 1,2Gbps'e çıkarıyor.
 • Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Steve Jobs'ın en büyük projelerinden biri olan ve merakla beklenen Apple Park ne zaman açılacak? Apple Park'ın açılmasıyla çalışanlar Apple Park'a taşınacak.
 • Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  10 saniyelik video kaydı yapabilen Snapchat'in Spectaceles akıllı gözlükleri satışa çıktı. Detaylar haberimizde...
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
En Çok Okunan Haberler
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
 • İşte HTC U Ultra Fiyatı!İşte HTC U Ultra Fiyatı!
  HTC U Ultra'nın fiyatı belli oldu. HTC U Ultra 1 Mart'tan itibaren raflardaki yerini alacak. Yalnız HTC'nin yeni telefonunun fiyatı oldukça yüksek…
 • iPhone 6 ve 6sde Yaşanan Sorun Çözüldü!iPhone 6 ve 6s'de Yaşanan Sorun Çözüldü!
  iPhone 6 serisinde yaşanan aniden kapanma sorunu kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilmişti. Şikayetler üzerine Apple tarafından açıklama…
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!Hackerların Tuzağına Düşmeyin!
  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen…
 • LGnin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!LG'nin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!
  LG'nin güçlü telefonu LG X Power 2 tanıtıldı. MWC 2017'de görücüye çıkacak olan LG X Power 2, 4500 mAh gücünde pile sahip. X Power 2'nin işletim…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama