Hackerlardan Nasıl Korunabilirsiniz?

Teknoloji çağında hackerlar bir çoğumuzun korkulu rüyası olmuş durumda. İşte hackerlardan korunmanın pratik yolları!
06 Şubat 2017 23:13
Hackerlardan Nasıl Korunabilirsiniz?
İş dünyasına yeni başlıyorsanız, bilgisayar korsanlarının uğraş alanı için kendinizin çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa Symantec’e göre, siber saldırılanın % 43’ü küçük işletmeleri hedef alıyor. Ocak 2016’da NY Times’ta yer alan bir makalede, tüm online saldırıların % 60’ı küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef aldığı belirtilmişti.
 
Sadece sizin ürünleriniz değil, müşterilerinizin bilgileri, banka hesaplarınız, kredi kartlarınız hatta müşterilerinizin kredi kartları hackerların hedefi olabilir.
 
Tüm bunlar için sağlam bir bilgi güvenlik sistemi oluşturmuş olsanız bile, verileriniz saldırıya uğrayabilir.
 
Kendinizi, çalışanlarınızı ve kuruluşunuzu korumanın 5 pratik yolu
 
1 . Parolalarınızı güvenli hale getirin (Ücretsiz ve ücretli)
 
 
Gerçekten rasgele şifreleri düşünmek zor. Onları hatırlamak daha da zor. Bir şifre uygulaması bu iki görevi kolaylaştırır. LastPass ve Dashlane , hem MacOS hem de Windows için ücretsiz ve ücretli sürümler sunuyor. Her iki uygulama da şifrelerinizi korur ve güvendiğiniz cihazlardan hesabınıza erişmenizi kolaylaştırır.
 
2 . Tüm çalışanların sabit disklerini yerleşik programlarla şifrelemesini sağlayın. (Ücretsiz)
 
 
Saldırı sadece verilerinize web üzerinden yasadışı olarak erişmekle kalmaz, doğrudan da olabilir. Birisi ofis bilgisayarlarınızdan birini çalabilir ve değerli verilere erişebilir. Bu nedenle tüm çalışanlar verilerinizi şifreleyerek kullanmalıdır.
 
3. Kısa mesajları kullanmayın; mesajlaşma uygulaması kullanın. (Ücretsiz)
 
 
Metin üzerinden gönderdiğiniz mesajlar, saldırılara karşı savunmasızdır. Anlık ileti uygulamaları, finansal bilgilerin gizli olması için uçtan uca şifreleme sağlar. WhatsApp ve LINE, her ikisi de mükemmel ücretsiz seçeneklerdir. 
 
4. İşletim sisteminizi otomatik güncelleme yapacak şekilde ayarlayın. (Ücretsiz)
 
 
Şirketler, yaptıkları uygulamaların ve işletim sistemlerinin güvenliğini artıracak güncellemeleri sürekli olarak yenilemektedir. Çalışanlarınız, tüm cihazlarda otomatik güncellemeyi ayarlayarak, gereksiz saldırılara müsaade etmemelidir. 
 
5. İnternetinizi bir VPN (Sanal Özel Ağ) ile güvence altına alın. (Ücretli)
 
 
İnternet'i herkese açık yerlerde kullandığınızda, saldırılara maruz kalabilirsiniz. Bir VPN kullanmak internet verilerinizi şifreler ve sizi veri hırsızlarından korur.
 
Sonuç: İşletmeleriniz korumak için çok para harcamak zorunda değilsiniz. Küçük basit adımlarla güvenliğinizi artırabilirsiniz. Şunu da belirtelim ki tüm bunlar % 100 koruma sağlamaz fakat güvenliğinizi artırmada size yardımcı olur.
 
 
lifehack
673143
Bu haberler ilginizi çekebilir