Güvenli tabletin sırrı nedir?

Ebeveynler gündüz işte kullandıkları tabletleri akşam çocuklarına veriyor. Peki çocuklar tablette ne yapıyor? Güvenli tabletin sırrı haberimizde...
24 Mart 2014 12:10
Güvenli tabletin sırrı nedir?

2010'da tabletlerle tanıştığımızda bu ürünün üç yıl gibi bir sürede dizüstü bilgisayarları geride bırakacağı hiç aklımıza gelmemişti. 2013'te 227 milyon tablet piyasaya sürüldü. Sonuçta tabletlerin hepsi WiFi veya mobil şebeke üzerinden internete bağlanıyor. Twitter, Facebook, Youtube, Instagram gibi sosyal ağların kullanımı dokunmatik ekranlı telefon ve tabletlerle birlikte artıyor. Bu da interneti yaşam tarzına dönüştürüyor.

 

Masum uygulamalar tehlikeli

 

Bu kadar sık kullandığımız tabletlerin güvenliği konusunda çok az şey yapıyoruz. Ailelerde vahim hatalar yapılıyor. En büyük sorun tabletleri gündüz anne-baba, akşam ve hafta sonları ise çocukların kullanması. Bu şekilde çocuklar sanal dünyada tamamen korumasız kalıyor. Kuzu postuna bürünen uygulamalar tehlike saçıyor. Oysa Android, iOS ve Windows tabletlerin tümünde çocuklar için özel koruma var. Çocuklara ebeveynlerinin uygulamaları kapatılabiliyor. Ekstra yazılımlarla kullanımı denetlemek de mümkün.

 

Özel hayat tablette saklı

 

-Mutlaka antivirüs yazılım kullanın.

 

-WiFi, Bluetooth erişimini gerekli olmadığı anlarda kapatın.

 

-Tablete indirdiğiniz uygulamalar masum olmayabilir. Oyun, mesajlaşma amacıyla kurulan masum gibi görünen uygulamalar önemli verilerin başkasının eline geçmesine neden olabilir.

 

-Çocuklarınızın kullabileceği uygulamaları önceden yükleyin. Onların indirdiği masum gibi görünen uygulamalar için dikkat edin.

haberler.com
Etiket : tablet
7427
Bu haberler ilginizi çekebilir