Güvenli internetin püf noktaları

İnterneti kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? İnterneti güvenli kullanmanın yolları neler? İşte uzmanından güvenli internetin püf noktaları...
17 Nisan 2014 17:39
Güvenli internetin püf noktaları

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Sistem Mühendisi ve Bilgi Güvenliği Danışmanı Mehmet Dağdevirentürk, çok fazla zararlı yazılım geliştirildiğini ve bunlara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Bilgisayarınız dışındaki bilgisayardan banka hesabınıza girmeyin. Bilgisayarınızın başından kalkarken mutlaka kilitleyin. Sabit disklerinizi mutlaka kriptolayın. Tanımadığınız ve herkese açık kablosuz ağlara bağlanmayın" dedi.
 

Dağdevirentürk, Erzurum Teknik Üniversitesi salonunda düzenlenen konferansta, eskiden bireysel ve kurumsal bilgisayar ve akıllı telefonlara zarar verildiğini, artık içindeki bilgilere de ulaşıldığını söyledi. Eskiden masaüstündeki bilgilerin korunmaya çalışıldığını vurgulayan Dağdevirentürk, şunları kaydetti:
 

"Şimdi korumaya çalıştığımız ülkenin sistemi. Siber ya da kanalizasyon sistemi. Birçok örnek var. Bir ülkede hackerler, belediyenin sistemine girerek su altyapısını devre dışı bırakıp, bütün kasabayı su altında bırakabiliyor. Ataklar daha spesifik olmaya başladı. Eskiden zararlı programlar bir yere konur, insanlar bir şeyi indirmeye çalıştığı zaman zarar görürdü fakat şu anda ülkeye yapılan spesifik, istihbarat amaçlı ya da direkt bireylerin kredi kartına, bilgilerine yönelik ataklar var. Akşam bilgisayarı kapatıyorsunuz, sabah açınca 'bilgisayarınız polis tarafından kilitlenmiştir. Açılması için bu ödeme noktalarına şu kadar para yatırırsanız yeniden açarız' diyor. Oysa polis hiçbir zaman para talep etmez. Zararlı yazılım olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bunun için bir sürü insan para yatırdı."
 

Bazen fatura gibi zararlı programlar gönderildiğini ifade eden Dağdevirentürk, "Her ay 30-40 lira fatura ödüyorsanız, size 400-500 liralık fatura geliyor. O an sinirle açınca da zararlı program sizin bilgilerinize ulaşıyor. Bilgisayarınızdan arka kapı açıp, bütün hareketlerinizi dinleyebilecek ve onu dışarıya gönderebilecek zararlı yazılım olabiliyor. Böyle bir faturanın sahte olduğunu algılamanız gerekiyor" şeklinde konuştu. Kullanıcıların fazla olduğu yerlerin, hackerleri motive ettiğini anlatan Dağdevirentürk, "Bir saat içerisinde bir milyon kişiye ulaşabiliyor. Onun için çok dikkatli olmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. Amerika'daki büyük bir haber ajansının "Twitter" hesabının ele geçirildiğini ve asılsız haberlerin yayılmaya çalışıldığına dikkati çeken Dağdevirentürk, "Beyaz Saray'da patlama var, Obama yaralandı' diyorlar. Tam iki saatte Amerikan Borsası karışıyor. Millet parasını çekiyor ve şaka gibi ortam oluyor" diye konuştu.
 

Tespitlerine göre, geçen yılın son üç ayında Türkiye'de 2 milyon 557 bin 465 zararlı URL barındırıldığını aktaran Dağdevirentürk, "Türk kullanıcıları 13 milyon 208 bin 477 kere bu URL'leri ziyaret etti. Türkiye'de 46 milyon 7 bin 738 spam dosya gönderen sistem vardı. 3 milyon 643 bin 787 adet yeni zararlı yazılım Türkiye'den yayıldı" ifadesini kullandı. Zararlı yazılımlara karşı basit önlemler alınabileceğini belirten Dağdevirentürk, şu önerilerde bulundu:


"Kişisel bilgisayar ve mobil cihazlarınızda muhakkak güvenilir güvenlik yazılımı kullanın. Bilgisayarınız dışındaki bilgisayardan banka hesabınıza girmeyin. Bilgisayarınızın başından kalkarken mutlaka kilitleyin. Sabit disklerinizi mutlaka kriptolayın. Kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gereken alışverişleri yapmayın. Tanımadığınız ve herkese açık kablosuz ağlara bağlanmayın. Alışveriş yaptığınızda sitelere güvenli bağlantı 'https://' ile bağlandığınızı kontrol edin. Tanımadığınız kişilerden gelen maillerdeki linki tıklamayın. Tanımadığınız kişilerle sanal sohbette dikkatli olun. Facebook ve diğer sosyal ağlarda paylaşacağınız bilgilere dikkat edin. Korsan programlar kullanmayın. Güvenli şifre alın. USB cihazınızı dikkatli kullanın. Bizim asıl korumaya çalıştığımız bilgisayarımız, telefonumuz, tabletimiz ya da internetimiz değil, bilgilerimizdir."

hürriyet
629227
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
 • Amazonun Yapay Zekası Alexanın Beklemediği Soru!

  Amazon’un Yapay Zekası Alexa’nın Beklemediği Soru!

  Amazon'nun yapay zekaya sahip asistanı Alexa hiç beklemediği bir soruyla karşı karşıya kaldı. Soruya cevap veremeyip kendisini kapattı. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama