Güney Kore Titanyumdan Dayanıklı Alaşım Üretti!

Güney Kore'de Phang Üniversitesi’nin elde ettiği yeni alüminyum çelik alaşımı, en az titanyum kadar dayanıklı ve titanyum’dan 10 kat daha ucuz! İşte detaylar...
06 Şubat 2015 10:09
Güney Kore Titanyumdan Dayanıklı Alaşım Üretti!
Çelik üretiminin keşfi, insanlığın bugünlere gelebilmesini sağlayan en önemli gelişmeler arasındadır. Eskiden, yalnızca kesici ve delici silahlar üretiminde kullanılan bu malzeme, günümüzde binalarımıza, hastanelerimize ve cebimizdeki akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanım buluyor.
 
Yapısı itibarıyla yoğun ve ağır bir metal olan çelik, dayanıklılığı sebebiyle bu denli popüler oldu ve önümüzdeki yüzyıllar boyunca da revaçta kalmaya devam edecek. Fakat, malzeme biliminin hayranlık verici ölçüde gelişmesi sonrasında, çeliğe alternatif olabilecek materyallerin ortaya çıktığını görüyoruz. Çelikten kat kat daha hafif ve dayanıklı olan Titanyum, hafif ve dayanıklı yapılar üretilmesini sağlama potansiyeli taşısa da, yüksek maliyeti dolayısıyla yaygın kullanım bulamıyor.
 
 
Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, çeliğin hümümdarlığını devam ettirmeyi garantileyen ve titanyum maliyetlerini düşünmemizi önleme potansiyeli olan bir buluşa imza attı. Araştırmacıların oluşturduğu yeni alüminyum-çelik alaşımı, güç ve ağırlık dengesi yönünden en kaliteli titanyum alaşımlara eşdeğer seviyede. Dayanıklılık ve hafiflik yönünden titanyum’dan geride kalmayan yeni nesil malzeme, geleneksel yapı çeliğinden %13 daha az yoğunlukta ve maliyeti de son derece düşük.
 
Pohang üniversitesinin buluşunu toplu olarak üretmek için otomotiv çeliği üretiminde kullanılan döküm ekipmanı yeterli oluyor.
technolabs
Etiket : teknoloji
694154
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'tan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'un aldığı yeni patent sayesinde artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerindeki çalışmasının da detayları ortaya çıktı.
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama