Güney Kore Titanyumdan Dayanıklı Alaşım Üretti!

Güney Kore'de Phang Üniversitesi’nin elde ettiği yeni alüminyum çelik alaşımı, en az titanyum kadar dayanıklı ve titanyum’dan 10 kat daha ucuz! İşte detaylar...
06 Şubat 2015 10:09
Güney Kore Titanyumdan Dayanıklı Alaşım Üretti!
Çelik üretiminin keşfi, insanlığın bugünlere gelebilmesini sağlayan en önemli gelişmeler arasındadır. Eskiden, yalnızca kesici ve delici silahlar üretiminde kullanılan bu malzeme, günümüzde binalarımıza, hastanelerimize ve cebimizdeki akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanım buluyor.
 
Yapısı itibarıyla yoğun ve ağır bir metal olan çelik, dayanıklılığı sebebiyle bu denli popüler oldu ve önümüzdeki yüzyıllar boyunca da revaçta kalmaya devam edecek. Fakat, malzeme biliminin hayranlık verici ölçüde gelişmesi sonrasında, çeliğe alternatif olabilecek materyallerin ortaya çıktığını görüyoruz. Çelikten kat kat daha hafif ve dayanıklı olan Titanyum, hafif ve dayanıklı yapılar üretilmesini sağlama potansiyeli taşısa da, yüksek maliyeti dolayısıyla yaygın kullanım bulamıyor.
 
 
Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, çeliğin hümümdarlığını devam ettirmeyi garantileyen ve titanyum maliyetlerini düşünmemizi önleme potansiyeli olan bir buluşa imza attı. Araştırmacıların oluşturduğu yeni alüminyum-çelik alaşımı, güç ve ağırlık dengesi yönünden en kaliteli titanyum alaşımlara eşdeğer seviyede. Dayanıklılık ve hafiflik yönünden titanyum’dan geride kalmayan yeni nesil malzeme, geleneksel yapı çeliğinden %13 daha az yoğunlukta ve maliyeti de son derece düşük.
 
Pohang üniversitesinin buluşunu toplu olarak üretmek için otomotiv çeliği üretiminde kullanılan döküm ekipmanı yeterli oluyor.
technolabs
Etiket : teknoloji
971849
Bu haberler ilginizi çekebilir