Güney Kore Titanyumdan Dayanıklı Alaşım Üretti!

Güney Kore'de Phang Üniversitesi’nin elde ettiği yeni alüminyum çelik alaşımı, en az titanyum kadar dayanıklı ve titanyum’dan 10 kat daha ucuz! İşte detaylar...
06 Şubat 2015 10:09
Güney Kore Titanyumdan Dayanıklı Alaşım Üretti!
Çelik üretiminin keşfi, insanlığın bugünlere gelebilmesini sağlayan en önemli gelişmeler arasındadır. Eskiden, yalnızca kesici ve delici silahlar üretiminde kullanılan bu malzeme, günümüzde binalarımıza, hastanelerimize ve cebimizdeki akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanım buluyor.
 
Yapısı itibarıyla yoğun ve ağır bir metal olan çelik, dayanıklılığı sebebiyle bu denli popüler oldu ve önümüzdeki yüzyıllar boyunca da revaçta kalmaya devam edecek. Fakat, malzeme biliminin hayranlık verici ölçüde gelişmesi sonrasında, çeliğe alternatif olabilecek materyallerin ortaya çıktığını görüyoruz. Çelikten kat kat daha hafif ve dayanıklı olan Titanyum, hafif ve dayanıklı yapılar üretilmesini sağlama potansiyeli taşısa da, yüksek maliyeti dolayısıyla yaygın kullanım bulamıyor.
 
 
Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, çeliğin hümümdarlığını devam ettirmeyi garantileyen ve titanyum maliyetlerini düşünmemizi önleme potansiyeli olan bir buluşa imza attı. Araştırmacıların oluşturduğu yeni alüminyum-çelik alaşımı, güç ve ağırlık dengesi yönünden en kaliteli titanyum alaşımlara eşdeğer seviyede. Dayanıklılık ve hafiflik yönünden titanyum’dan geride kalmayan yeni nesil malzeme, geleneksel yapı çeliğinden %13 daha az yoğunlukta ve maliyeti de son derece düşük.
 
Pohang üniversitesinin buluşunu toplu olarak üretmek için otomotiv çeliği üretiminde kullanılan döküm ekipmanı yeterli oluyor.
technolabs
Etiket : teknoloji
798690
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
 • Dellden 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell'den 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell’in 8K çözünürlüklü yeni monitörü ön siparişlerle satışa sunuldu. Dell'in yeni 8K çözünürlüklü monitörünün fiyatını duyunca inanamayabilirsiniz!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama