GTA 5'de Nvidia Farkı

GTA 5’i Nvidia ekran kartları ile oynamak ayrıcalıklı teknolojileri kullanma imkanı sunuyor. Detaylar haberimizde...
15 Nisan 2015 20:51
GTA 5de Nvidia Farkı
GTA 5, son on yılda eleştirmenlerce en çok beğenilen oyun. Merakla beklenen PC sürümü ile de artık buluştuk. Yüksek çözünürlüklü dokular, yüksek kalitede efektler, açık kare hızı, ekstra radyo istasyonu, sağlam bir dizi video düzenleme araçları gibi özellikleri ve diğer tüm artılarıyla GTA PC sürümü şu ana kadarkilerin en iyisi olmaya aday. Çeşitli NVIDIA teknolojileri sayesinde, NVIDIA GeForce GTX grafik kartları ile deneyiminiz eskisinden daha iyi olacak.
 
Rockstar’ın fragmanında da göreceğiniz gibi, GTA 5’in Los Santos ve Blaine County’si, PCler için ekstra bir cila katmanına sahip oldu. NVIDIA GameWorks Percentage Closer Soft Shadows (PCSS) ile bu denkliği daha da arttırabilirsiniz. Açıklamak gerekirse, PCSS, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, esas objeden uzaklaştıkça gölgelerin kademeli ve akıcı bir şekilde yumuşamasını sağlıyor. Mesela, ağacın gövdesinin gölgesi keskinken, biraz daha uzaktaki yaprakların üzerindeki gölgeler yumuşak görünüyor.
 
 
NVIDIA GameWorks’ün PCSS’si ile Grand Theft Auto V’te bu çarpıcı sahne ve diğerlerinin etkisi artacak
 
Grafik denklik sağlayan bir diğer teknoloji NVIDIA TXAA ise,  geniş ekranda yumuşatmayı büyük ölçüde azaltan sinematik bir anti-yumuşatma tekniği ki bu teknik ile kamera, oyuncunun perspektif hareketleri üzerindeyken yumuşak olmayan yüzeylerde oluşan çirkin parlamalara karşı geçici yumuşatmaya yardımcı olur.
 
 
NVIDIA TXAA ile ince detaylardaki geçici yumuşamanın azalması
 
Eğer, Çoklu-Örnek Anti-Yumuşatma [Multi-Sample Anti-Aliasing (MSAA)] kullanmak isterseniz size NVIDIA Multi-Frame Sampled Anti-Aliasing’i (MFAA) etkinleştirmenizi öneririz. Bu yeni GeForce GTX 900 Serisine özel anti yumuşatma tekniği,  MSAA ile eşdeğer olup  %10-30 daha hızlı çalışarak kare hızınızı yükseltir ve size yukarıda bahsi geçen PCSS gibi ekstra ekeftleri etkinleştirme opsiyonu verir.
 
GeForce Experience’ın tek-klik Optimal GTA 5 profili ile MFAA’yı aktive edin, ya da NVIDIA Control Panel’de MFAA’yı ve option in-game’de de MSAA’yı etkinleştirin ve anında daha seri kare hızlarına sahip olun.
 
Alternatif olarak, gelişmiş performansınızı Dynamic Super Resolution (DSR) ile çözünürlüğü canlandırmada, GeForce Experience ile kolay kullanımda ve 1920×1080 ile 2560×1440 monitörlerde 4K-kalite grafik sunan NVIDIA Control Panel özelliğinde kullanabilirsiniz. Diğer ayarlamalar maksimize olduğunda bu, grafik uygunluğun ciddi bir biçimde artmasının en etkili yoludur ve oyun tutkunlarının hayrete düşüren kareler yaratmasını mümkün kılar.
 
 
Yüksek çözünürlükte oyunun her bir öğesi daha detaylı, uzak detaylar yüksek kalitede render’landı ve özetle her şey daha iyi görünüyor
 
İki düzineden fazla sayıdaki grafik ayarıyla, GTA 5 yüksek seviyede ölçeklenebilir bir oyun. Kullanıcılara, yüksek oktanlı eğlencenin keyfine varılabilmesi için herhangi bir PC ile basit minimum sistem gereksinimleri sağlar. Her şey son ayarına getirilip, 4K DSR etkinleştirildiğinde oynanabilir kare hızlarını elde edebilmek için büyük olasılıkla daha güçlü bir grafik işlemciye ihtiyacınız olacak, GeForce GTX TITAN X gibi. Alternatif olarak, GeForce GTX 970 ve GeForce GTX 980 gibi çoklu karışımlı, daha ekonomik grafik işlemcilerle sisteminizi SLI ile yükseltmek, kare hızını iki katına çıkaracaktır.
 
 
Eğer yüksek çözünürlükte bu seviyede bir denklik istiyorsanız, canavar gibi bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Birkaç hamle ile rahat bir şekilde GeForce GTX 760 ile 4K’da, saniyede 30 karede çalıştırabilirsiniz.
 
PCSS, TXAA ve DSR ile grafik denklik, MFAA ve SLI ile de performans gelişmiş olacak. Eski monitör, yeni monitör, TV ya da projektörden hangisiyle oynarsanız oynayın, GTA 5 ve diğer tüm oyunlarda ekran yırtılmasıyla, kare hızı bozulmasıyla ve giriş gecikmesiyle karşılaşacaksınız. Neden mi? Çünkü ekran teknolojileri, PC oyunlarında dalgalı kare hızı karşılaşmalarını işleyecek şekilde tasarlanmadı. VSync, NVIDIA Adaptive Vertical Sync ve VSync Off bu problemi çözmeye girişti ama hiçbiri mükemmel bir çözüm sunmadı ya da bozulmayla mücadele edemedi.
 
Peki, bu durumlardan nasıl kurtulup GTA 5’i giriş gecikmesi, ekran yırtılması veya sarsıntı olmadan deneyimleyeceğiz? NVIDIA G-SYNC monitör ile bir üst seviye için hazırlanın. Bu monitör modern PC oyunları baz alınarak ve her oyunu ekran yırtılması veya giriş gecikmesi olmaksızın, takılmadan, kayarcasına deneyimlemek üzere tasarlandı. Ekran yenileme hızının grafik işlemciye senkronize edilmesiyle ve mevcuttaki en hızlı, en yüksek kalitede ekran panellerinin kullanılmasıyla G-SYNC oyunları pürüzsüz ve inkar edilemez derecede iyi bir deneyimini sunar, tam da olması gerektiği gibi.
 
 
Hızlı kaydırma, ekran yırtılmasına sebebiyet vererek bu görüntüyü bozabilir.
 
Tekli-ekran moduna ilave olarak, GTA 5, G-SYNC’li veya G-SYNC’siz olarak üçlü-ekran Surround ve G-SYNC Surround monitör konfigürasyonlarını destekler ve sizin her defasında Los Santos’un daha fazlasını görmenizi sağlar.
 
 
Rockstar’ın son PC sürümlerinden Max Payne 3 de Surround’u destekler.
 
Dahası, Grand Theft Auto V 3D Vision’ı destekleyerek, 3D Vision monitör ve bir set 3D Vision gözlük kullanırken Los Santos ve Blaine County’yi sürükleyici stereoskopik 3D olarak deneyimlemeyi mümkün kılıyor. Çoğu G-SYNC monitörün de 3D Vision uyumlu olduğunu da belirtmek gerekir.  Bu nedenle, eğer G-SYNC’e upgrade ettiyseniz Grand Theft Auto V’in yeni boyut keşfine çıkabilmek için  sadece bir 3D Vision Kit’e ihtiyacınız olacak.
 
Tüm bu özellikleri geniş grafik kart çeşitlerimizde en üst performansta desteklemek ve ilerletmek için bir GTA 5 GeForce GTX Game Ready driver yayınladık. Tüm detaylar ve hızlı download için buraya tıklayabilir, ya da bizim kullanımı kolay uygulamamız güncellemeleri taradığında, GeForce Experience’ın otomatik olarak download etmesine izin verebilirsin.
 
 
GeForce Experience aynı zamanda GTA 5’in yirmi-yedi oyun ayarını tek bir klik ile konfigüre etmenizi mümkün kılarak, size spesifik sistem konfigürasyonunuz için anında Optimal Oynanabilir Ayarlar sunar.  Bu tek-klik özellik eğer sistem ve ayarlarınız uyumlu ise MFAA ve DRS’yi de aktive ederek mümkün olan en iyi deneyimi sağlar.
 
Sürücü güncellemelerinin ve Optimal Oynanabilir Ayarların yanı sıra, GeForce Experience SHIELD cihazları ile eşleşerek Game Stream’i aktive eder ki bu araç PC oyunlarınızın uzaktan bir SHIELD cihazında, ya da bir SHIELD cihazı aracılığıyla TV’de oynamanızı mümkün kılar.  Bu, evde Wi-Fi’de, veya yolda hızlı Wi-Fi ve 4G LTE’de gerçekleştirilebilir ve böylece hızlı Internet ile dünyanın neresinde olursanız olun sanal suç yaşamınıza devam edebilmenizi sağlar
 
“Ama..” diyorsunuz muhtemelen, “GTA 5 PC’yi bu sistem ile oynatabilir miyim?” sistem özelliklerini karşıladığınız sürece, evet, ve şu an benchmarkları paylaşamıyor olsak da, GTA 5 PC’yi 60 FPS’de çeşitli detay seviyelerinde ve çözünürlüklerinde oynayabilmeniz için bazı genel öneriler paylaşabiliriz.
 
Çözünürlük & Detay Seviyesi                                              Tavsiye edilen Konfigürasyon
 
1920×1080, Orta, FXAA  -------------------------------------------- GeForce GTX 660
1920×1080, Yüksek, FXAA  ---------------------------------------- GeForce GTX 760
1920×1080, Maksimum Ayar, FXAA ----------------------------- GeForce GTX 980 ya da 970
1920×1080, Maksimum Ayar, 4x TXAA ------------------------- GeForce GTX TITAN X ya da                                                                                                                                               karşılaştırılabilinir SLI konfigürasyon
 
2560×1440, Maksimum Ayar, FXAA ---------------------------- GeForce GTX TITAN X ya da                                                                                                                                              karşılaştırılabilinir SLI konfigürasyon
2560×1440, Maksimum Ayar, 4x TXAA ------------------------ GeForce GTX TITAN X 2-Yönlü SLI
3840×2160, Maksimum Ayar, FXAA ---------------------------- GeForce GTX TITAN X 2-Yönlü SLI
3840×2160, Maksimum Ayar, 4x TXAA ------------------------ GeForce GTX TITAN X 3-Yönlü SLI
 
Sistem Konfigürasyonu: Intel i7-4770K, 16GB DDR3 RAM, Grand Theft Auto V Game Ready GeForce GTX Driver
 
Özet olarak, sisteminizi bir GeForce GTX GPU ile donattığınızda GTA 5 PC deneyiminizi geliştirebilir, hızlandırabilir ve ilerletebilirsiniz. Ve GeForce Experience ile deneyiminizi optimize edebilir ve bu çok satan oyunu uzaktan bağlanarak oynayabilirsiniz. TXAA, DSR, PCSS, G-SYNC ve diğer özellikler ile başka yerde bulamayacağınız en üst deneyime sahip olacaksınız.
technolabs
877954
Bu haberler ilginizi çekebilir