Google'ın Algoritması Değişiyor!

Dünyanın en popüler arama motoru Google, arama motoru algoritmasını değiştiriyor. Yapılan bu değişiklikle, kullanıcıların aramalarda daha iyi sonuçlar elde etmesini hedefliyor.
25 Nisan 2017 18:48
Googleın Algoritması Değişiyor!
Google zaman zaman arama motorunda yaptığı geliştirmelerle birlikte aramaları en iyi hale getirmeye çalışıyor. Bu sayede kullanıcıların aradığını daha kolay bir şekilde bulabilmesi sağlanıyor. Teknoloji devi yeni yaptığı değişiklikle birlikte yanlış sonuçların çıkmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.
 
Geçen aylarda yanlış sonuçlar çıkardığı iddiasıyla eleştiri yağmuruna tutulan ve sahte haberlerin yayılmasına ortam hazırladığı için hedef haline gelen Google, yeni güncellemesiyle kullanıcıların geri dönüşlerini dikkate almaya başlıyor. Sahte olma olasılığı yüksek olan haberleri sonuçlarında göstermeyen Google, ayrıca ırkçı veya toplumsal değerlere hakaretler içeren sonuçları da eskisine göre daha iyi filtreliyor. Ayrıca yeni algoritmanın güvenilir kaynakları üst sıralara taşıyarak doğru bilgiler içeren siteleri bir nevi ödüllendiriyor. Yeni algoritmada hangi kaynağın güvenilir ve hangisinin ise sahte olduğu yönündeki bilgiler kullanıcılar tarafından belirleniyor. Bir arama yapıldığında listelenen her sonucun altında geri dönüş için ayrı bir menü yer alıyor. Buraya ulaşan kullanıcılar arama sonucuyla ilgili yorumda bulunabiliyor. Gelen sonucun doğru, yanlış, yanıltıcı, hakaret veya ırkçılık içerikli olduğu yönünde anında geri dönüş yapılabiliyor. Ayrıca istenirse ek bir yorum da ekleniyor.
 
 
Google’ın bu yeni algoritmasının ve geri dönüş özelliğinin arama sonuçlarında nasıl bir iyileştirme sağlayacağını ileride görmüş olacağız.
 
log
801476
Bu haberler ilginizi çekebilir