Google'dan Pokemon'a Büyük Yatırım!

Google ve Nintendo, Pokemon'u iOS ve Android platformlarına getirecek olan Niantic firmasına büyük meblağda yatırım yaptı. Pokemon GO oyunu ve yatırımının detayları haberimizde...
16 Ekim 2015 17:15
Googledan Pokemona Büyük Yatırım!
Ülkemizde zamanında sükse haline gelen Pokemon, bir anda yayından kaldırılmış ve ülkemizde unutulmaya yüz tutmuştu. Nintendo firması Pokemon efsanesini devam ettirmiş, DS, 3DS ve Wii U için Pokemon oyunlarını yayınlamıştı. Nintendo, oyun sektöründe rakipleri Sony ve Microsoft’un gerisinde kalması üzerine mobil platforma adım atacağını açıklamıştı. Nintendo’nun bu açıklamasından sonra gözler direkt Pokemon oyununa çevrildi.
 
Niantic firması Eylül ayında iOS ve Android platformları için Pokemon GO isminde oyun geliştireceğini duyurmuştu. Pokemon GO oyunu ile telefonlarımız ile kabaca tabirle Pokemon avlayacağız. Oldukça etkileyici bir sistem ile çalışacak olan Pokemon GO için Google ve Nintendo harekete geçti.
 
Google ve Nintendo, Pokemon GO oyununun yapımcısı Niantic Labs’a tam 30 milyon dolar yatırım yaptı. Bu 30 milyon doların 20 milyon dolarlık bölümü kesinleşen yatarım geri kalan 10 milyon dolar ise Niantic’in ilerleyen yıllardaki beklentileri karşılayıp karşılamayacağına göre verilecek. Niantic’in kurucusu John Hanke aslında Google ile işbirliği yapmaya çok alışkın. John Hanke, 2001 yılında kurduğu Keyhole’u kurmuş ve Google 2004 yılında Keyhole’u satın alıp Google Earth olarak pazara sunmuştu.
 
 

 
 
Pokemon gibi her dönem sükse yapabilecek bir markanın mobile gelmesiyle yeniden popüler olacağı düşünülüyor. Bakalım Pokemon GO beklenen ilgiyi görecek ve bu ilgiyi sürdürebilecek mi?
shiftdelete
Etiketler : google , Niantic , Nintendo , Oyun , pokemon , pokemon go
953234
Bu haberler ilginizi çekebilir