Google'dan "modüler" akıllı telefon geliyor

Google, tüketicilerin konfigürasyonunu kendilerinin yapabileceği "modüler" akıllı telefon üretmeyi planlıyor.
16 Nisan 2014 17:33
Googledan "modüler" akıllı telefon geliyor
Google, kendisine ait Google Play'de yazılım uygulamalarını satışa çıkardığı gibi kan şekeri monitörü ve kamera gibi donanımsal modülleri de bir "uygulama mağazasında" satışa çıkaracak.
 
Modüller Google'ın Ara Projesi olarak açıkladığı telefonun metalden yapılmış "iç-iskeletine" entegre edilebilecek. Tasarımcılar, yassı dikdörtgen şeklindeki "modüllerin" bu çerçeve içerisine yerleştirilebileceğini ve mıknatıslar tarafından bu bölgelerde tutulacağını belirtiyor.
 
 
 
Telefonun konseptini geliştiren Google'ın İleri Teknoloji ve Projeler Grubu başkan yardımcısı Kaigham Gabriel, "Akıllı telefonların şu anki yapımı doğal. Ancak telefonları üretmenin yeni yolları var." dedi. Gabriel, Salı günü ilki yapılan Ara Projesi geliştiriciler konferansında açıklamalarda bulundu.
 
Her bir modülün kendisine has görevi olacak. Bir modül batarya işlevi görürken bir diğeri kablosuz anten veya kamera olarak kullanılabilecek. Google iç iskeletin tasarımını kontrol edecek şirket dışı geliştiriciler ise modüllerin.
 
Google, donanımsal modüllerin büyük ekosistemini inşa edecek binlerce geliştiricinin yaratıcılığından faydalanmayı umut ediyor. Google ilk etapta temel işlevlere sahip giriş seviyesi bir telefon ile başlamayı planlıyor ki bu telefonun üretim maliyetinin 50 dolar civarında olması bekleniyor.
 
 
Google telefonun satış fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili bir bilgi ise vermedi.
 
Google ayrıca tüketicilerin telefonlarının ne yapmasını istediğine bağlı olarak ek modüller satın alabilecekleri bir online mağazayı da hayata geçirmeyi planlıyor.
 
Gabriel, "Bu mağazanın uygulama mağazası gibi olmasını istiyoruz. Telefonunuzda bir kan şekeri monitörü veya çakmak isteyebilirsiniz. Bunlara neden sahip olmayasınız?" diyor.
 
Apple'ın App Store'u ve Google'ın Google Play'i gibi yazılım tabanlı uygulama mağazaları zengin kar kaynakları. Bu mağazalar uygulamaların satın alımında harcanan paranın yaklaşık yüzde 30'unu kendileri alıyor.
 
 
Kablosuz ve dijital medya sektörlerine odaklanan yatırım bankası Rutberg & Co. araştırma müdürü Rajeev Chand, Ara Projesi ile kullanıcıların her 18 ayda bir telefonlarını değiştirmek yerine ek cihazlar ile daha ucuz ve sık bir şekilde telefonlarını güncelleyebileceklerini söyledi.
 
Chand ayrıca Ara Projesi'nin başarısı için büyük donanım üreticilerinin platformu benimsemesi ve kendi modüllerini üretmesi, kablosuz ağ operatörlerinin de bu gemiye binmeleri gerektiğini söyledi.
 
Chand, sorunun ise tüketicilerin çoğunun telefonlarını yeni kompleks parçalar ile kişiselleştirmek için zaman ayırmayı isteyip istemeyeceği olduğunu belirtti.
 
Chand, "Bunun için bir tüketici pazarı oluşmayabilir" dedi.
 
Telefonun yaratıcıları kullanıcıların modülleri seçmelerine yardımcı olmak için bir uygulama üzerinde çalışıyor.
 
Ara Projesi'nin müdürü Paul Eremenko, kullanıcının yaptığı seçimden nasıl etkilendiğini ölçmek için göz takibi ve kalp atışı sensörü kullanmayı planladıklarını da belirtti. Eremenko, stres seviyesinin artması durumunda konfigürasyon tanımlayıcının seçimleri eleyeceğini ve daha uygun seçimleri göstereceğini söyledi.
 
Eremenko açıklamasında, "Bu akıllı telefonun ekosistemi gelişiminin ilk safhasında, otomobillerin 1900'lü yıllarda olduğu gibi. O zamanlar herhangi bir rengi seçmekten çok otomobilde siyah rengi alırdınız. Ancak bugün otomobillerin değerinin yaklaşık yüzde 25'ini modifiye edilebilirliği oluşturuyor. Akıllı telefonlarda da bunu yapmak istiyoruz." dedi.
The Wall Street Journal
552709
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • OnePlus 5in Görüntüsü Ortaya Çıktı!

  OnePlus 5'in Görüntüsü Ortaya Çıktı!

  OnePlus'ın yeni amiral gemisi OnePlus 5'in görüntüsü ortaya çıktı. Görüntüye bakılırsa OnePlus 5 arkada çift kamera ile gelecek. İşte OnePlus 5'in o görüntüsü ve özellikleri...
 • iPhone 8de Yeni Haber!

  iPhone 8'de Yeni Haber!

  Apple'ın bu yıl piyasaya süreceği yeni iPhone ile ilgili bir çok iddia ortaya atıldı. Bunlardan biri de iPhone 7s çıkaracağıydı. Fakat yeni iddialar bunun öyle olmadığını gösteriyor.
 • Samsung, Tam Kavisli Ekran Üretecek!

  Samsung, Tam Kavisli Ekran Üretecek!

  Samsung, 4 tarafı kavisli ekrana sahip telefon üretecek. İşte yeni iddialar ile ilgili detaylar...
 • İşte BlackBerry KEYonenın Videosu!

  İşte BlackBerry KEYone'nın Videosu!

  BlackBerry KEYone ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Şimdi de KEYone'ın tanıtım videosu yayınlandı!
 • Galaxy S8 ve S8 Plus Bu Sefer Düşme Testinde!

  Galaxy S8 ve S8 Plus Bu Sefer Düşme Testinde!

  Samsung'un yen, amiral gemileri Galaxy S8 ve S8 Plus düşme testinde bir araya geldi. Peki bu testten kaç puan aldılar sizce? İşte yanıtı.
 • Galaxy S8de Kablosuz Şarj Problemi!

  Galaxy S8'de Kablosuz Şarj Problemi!

  Geçtiğimiz günlerde Samsung'un canı Galaxy S8'lerde kırmızı ekran problemi ile sıkılmıştı. Şimdi ise Galaxy S8'in kablosuz şarjında problem olduğu söyleniyor.
 • Galaxy S8 ve S8 Plus İçin Yeni Güncelleme!

  Galaxy S8 ve S8 Plus İçin Yeni Güncelleme!

  Samsung, yeni amiral gemilerinde kırmızı ekran problemi ile gündeme gelmişti. Bu nedenle Samsung, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus için kırmızı ekran güncellemesi yayınlayacağını doğruladı. Peki ne zaman yayınlayacak?
 • Galaxy Note 8 Netleşiyor!

  Galaxy Note 8 Netleşiyor!

  Samsung'un amiral gemisi Galaxy S8 piyasaya sürmesinden sonra gözler şimdi Galaxy Note 8'e çevrilmiş durumda. Peki Galaxy Note 8 ne zaman çıkacak? Yeni detaylar ortaya çıktı.
En Çok Okunan Haberler
 • iPhone 8de Yeni Haber!iPhone 8'de Yeni Haber!
  Apple'ın bu yıl piyasaya süreceği yeni iPhone ile ilgili bir çok iddia ortaya atıldı. Bunlardan biri de iPhone 7s çıkaracağıydı. Fakat yeni iddialar…
 • Google Chrome Güncellendi!Google Chrome Güncellendi!
  Google Chrome güncellendi. Android cihazlar için güncellenen Chrome ne gibi yenilikler sunuyor? Detaylar haberimizde.
 • Samsung, Tam Kavisli Ekran Üretecek!Samsung, Tam Kavisli Ekran Üretecek!
  Samsung, 4 tarafı kavisli ekrana sahip telefon üretecek. İşte yeni iddialar ile ilgili detaylar...
 • Google Mapse Yeni Özellik!Google Maps'e Yeni Özellik!
  Google Maps'e yeni özellik eklendi. Park yerini kaydet özelliği iOS ve Android sürümlerine eklendi. İşte ayrıntılar...
 • OnePlus 5in Görüntüsü Ortaya Çıktı!OnePlus 5'in Görüntüsü Ortaya Çıktı!
  OnePlus'ın yeni amiral gemisi OnePlus 5'in görüntüsü ortaya çıktı. Görüntüye bakılırsa OnePlus 5 arkada çift kamera ile gelecek. İşte OnePlus 5'in o…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama