Google'dan "modüler" akıllı telefon geliyor

Google, tüketicilerin konfigürasyonunu kendilerinin yapabileceği "modüler" akıllı telefon üretmeyi planlıyor.
16 Nisan 2014 17:33
Googledan "modüler" akıllı telefon geliyor
Google, kendisine ait Google Play'de yazılım uygulamalarını satışa çıkardığı gibi kan şekeri monitörü ve kamera gibi donanımsal modülleri de bir "uygulama mağazasında" satışa çıkaracak.
 
Modüller Google'ın Ara Projesi olarak açıkladığı telefonun metalden yapılmış "iç-iskeletine" entegre edilebilecek. Tasarımcılar, yassı dikdörtgen şeklindeki "modüllerin" bu çerçeve içerisine yerleştirilebileceğini ve mıknatıslar tarafından bu bölgelerde tutulacağını belirtiyor.
 
 
 
Telefonun konseptini geliştiren Google'ın İleri Teknoloji ve Projeler Grubu başkan yardımcısı Kaigham Gabriel, "Akıllı telefonların şu anki yapımı doğal. Ancak telefonları üretmenin yeni yolları var." dedi. Gabriel, Salı günü ilki yapılan Ara Projesi geliştiriciler konferansında açıklamalarda bulundu.
 
Her bir modülün kendisine has görevi olacak. Bir modül batarya işlevi görürken bir diğeri kablosuz anten veya kamera olarak kullanılabilecek. Google iç iskeletin tasarımını kontrol edecek şirket dışı geliştiriciler ise modüllerin.
 
Google, donanımsal modüllerin büyük ekosistemini inşa edecek binlerce geliştiricinin yaratıcılığından faydalanmayı umut ediyor. Google ilk etapta temel işlevlere sahip giriş seviyesi bir telefon ile başlamayı planlıyor ki bu telefonun üretim maliyetinin 50 dolar civarında olması bekleniyor.
 
 
Google telefonun satış fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili bir bilgi ise vermedi.
 
Google ayrıca tüketicilerin telefonlarının ne yapmasını istediğine bağlı olarak ek modüller satın alabilecekleri bir online mağazayı da hayata geçirmeyi planlıyor.
 
Gabriel, "Bu mağazanın uygulama mağazası gibi olmasını istiyoruz. Telefonunuzda bir kan şekeri monitörü veya çakmak isteyebilirsiniz. Bunlara neden sahip olmayasınız?" diyor.
 
Apple'ın App Store'u ve Google'ın Google Play'i gibi yazılım tabanlı uygulama mağazaları zengin kar kaynakları. Bu mağazalar uygulamaların satın alımında harcanan paranın yaklaşık yüzde 30'unu kendileri alıyor.
 
 
Kablosuz ve dijital medya sektörlerine odaklanan yatırım bankası Rutberg & Co. araştırma müdürü Rajeev Chand, Ara Projesi ile kullanıcıların her 18 ayda bir telefonlarını değiştirmek yerine ek cihazlar ile daha ucuz ve sık bir şekilde telefonlarını güncelleyebileceklerini söyledi.
 
Chand ayrıca Ara Projesi'nin başarısı için büyük donanım üreticilerinin platformu benimsemesi ve kendi modüllerini üretmesi, kablosuz ağ operatörlerinin de bu gemiye binmeleri gerektiğini söyledi.
 
Chand, sorunun ise tüketicilerin çoğunun telefonlarını yeni kompleks parçalar ile kişiselleştirmek için zaman ayırmayı isteyip istemeyeceği olduğunu belirtti.
 
Chand, "Bunun için bir tüketici pazarı oluşmayabilir" dedi.
 
Telefonun yaratıcıları kullanıcıların modülleri seçmelerine yardımcı olmak için bir uygulama üzerinde çalışıyor.
 
Ara Projesi'nin müdürü Paul Eremenko, kullanıcının yaptığı seçimden nasıl etkilendiğini ölçmek için göz takibi ve kalp atışı sensörü kullanmayı planladıklarını da belirtti. Eremenko, stres seviyesinin artması durumunda konfigürasyon tanımlayıcının seçimleri eleyeceğini ve daha uygun seçimleri göstereceğini söyledi.
 
Eremenko açıklamasında, "Bu akıllı telefonun ekosistemi gelişiminin ilk safhasında, otomobillerin 1900'lü yıllarda olduğu gibi. O zamanlar herhangi bir rengi seçmekten çok otomobilde siyah rengi alırdınız. Ancak bugün otomobillerin değerinin yaklaşık yüzde 25'ini modifiye edilebilirliği oluşturuyor. Akıllı telefonlarda da bunu yapmak istiyoruz." dedi.
The Wall Street Journal
487723
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!

  Galaxy S8 Plus Detaylandı!

  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan Galaxy S8 Plus'ın özelliklerini paylaştı.
 • Vestelin Yeni Telefonu Geliyor!

  Vestel'in Yeni Telefonu Geliyor!

  Vestel yeni telefonunu resmi olarak Mobil Dünya Kongresi'nde duyurmaya hazırlanıyor. Vestel yeni Venüs telefonu ile yeni segmente geçecek.
 • Sonyden İki Akıllı Telefon!

  Sony'den İki Akıllı Telefon!

  Sony, iki yeni akıllı telefon daha çıkaracak; Xperia XZs ve XZ Premium . Bu telefonlar "Motion Eye" kamera özelliği ile gelecek.
 • Xiaomi Mi 6nın Görseli Ortaya Çıktı!

  Xiaomi Mi 6'nın Görseli Ortaya Çıktı!

  Çin'li akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi'nin yeni telefonu Xiaomi Mi 6 göründü. Detaylar haberimizde...
 • Nokianın Yeni 3310u Netleşiyor!

  Nokia'nın Yeni 3310'u Netleşiyor!

  MWC 2017'de tanıtılması beklenen Nokia'nın efsane telefonu 3310'un detayları belli olmaya başladı. Peki yeni Nokia 3310 nasıl olacak? Hangi işletim sistemi ile gelecek?
 • Huaweiden Akıllı Telefonlar İçin Kamera!

  Huawei'den Akıllı Telefonlar İçin Kamera!

  Çin'nin akıllı telefon üren devi Huawei, 360 derece fotoğraf ve video çekimi yapabilen kamera üretti. Honor VR adını verdiği kamera hakkında bilmeniz gerekenler...
 • Huawei P10un Tasarımı ve Özellikleri!

  Huawei P10'un Tasarımı ve Özellikleri!

  Huawei'nin yemi amiral gemisi olacak olan Huawei P10 ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Peki Huawei P10'un özellikleri ve tasarımı nasıl olacak?
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?

  32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?

  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili. Peki yeni iPhone kaç GB'lık saklama alanı ile karşımıza çıkacak?
En Çok Okunan Haberler
 • Nokianın Yeni 3310u Netleşiyor!Nokia'nın Yeni 3310'u Netleşiyor!
  MWC 2017'de tanıtılması beklenen Nokia'nın efsane telefonu 3310'un detayları belli olmaya başladı. Peki yeni Nokia 3310 nasıl olacak? Hangi işletim…
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • Sonyden İki Akıllı Telefon!Sony'den İki Akıllı Telefon!
  Sony, iki yeni akıllı telefon daha çıkaracak; Xperia XZs ve XZ Premium . Bu telefonlar "Motion Eye" kamera özelliği ile gelecek.
 • Huaweiden Akıllı Telefonlar İçin Kamera!Huawei'den Akıllı Telefonlar İçin Kamera!
  Çin'nin akıllı telefon üren devi Huawei, 360 derece fotoğraf ve video çekimi yapabilen kamera üretti. Honor VR adını verdiği kamera hakkında bilmeniz…
 • Huawei P10un Tasarımı ve Özellikleri!Huawei P10'un Tasarımı ve Özellikleri!
  Huawei'nin yemi amiral gemisi olacak olan Huawei P10 ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Peki Huawei P10'un özellikleri ve tasarımı nasıl…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama