Google'dan "modüler" akıllı telefon geliyor

Google, tüketicilerin konfigürasyonunu kendilerinin yapabileceği "modüler" akıllı telefon üretmeyi planlıyor.
16 Nisan 2014 17:33
Googledan "modüler" akıllı telefon geliyor
Google, kendisine ait Google Play'de yazılım uygulamalarını satışa çıkardığı gibi kan şekeri monitörü ve kamera gibi donanımsal modülleri de bir "uygulama mağazasında" satışa çıkaracak.
 
Modüller Google'ın Ara Projesi olarak açıkladığı telefonun metalden yapılmış "iç-iskeletine" entegre edilebilecek. Tasarımcılar, yassı dikdörtgen şeklindeki "modüllerin" bu çerçeve içerisine yerleştirilebileceğini ve mıknatıslar tarafından bu bölgelerde tutulacağını belirtiyor.
 
 
 
Telefonun konseptini geliştiren Google'ın İleri Teknoloji ve Projeler Grubu başkan yardımcısı Kaigham Gabriel, "Akıllı telefonların şu anki yapımı doğal. Ancak telefonları üretmenin yeni yolları var." dedi. Gabriel, Salı günü ilki yapılan Ara Projesi geliştiriciler konferansında açıklamalarda bulundu.
 
Her bir modülün kendisine has görevi olacak. Bir modül batarya işlevi görürken bir diğeri kablosuz anten veya kamera olarak kullanılabilecek. Google iç iskeletin tasarımını kontrol edecek şirket dışı geliştiriciler ise modüllerin.
 
Google, donanımsal modüllerin büyük ekosistemini inşa edecek binlerce geliştiricinin yaratıcılığından faydalanmayı umut ediyor. Google ilk etapta temel işlevlere sahip giriş seviyesi bir telefon ile başlamayı planlıyor ki bu telefonun üretim maliyetinin 50 dolar civarında olması bekleniyor.
 
 
Google telefonun satış fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili bir bilgi ise vermedi.
 
Google ayrıca tüketicilerin telefonlarının ne yapmasını istediğine bağlı olarak ek modüller satın alabilecekleri bir online mağazayı da hayata geçirmeyi planlıyor.
 
Gabriel, "Bu mağazanın uygulama mağazası gibi olmasını istiyoruz. Telefonunuzda bir kan şekeri monitörü veya çakmak isteyebilirsiniz. Bunlara neden sahip olmayasınız?" diyor.
 
Apple'ın App Store'u ve Google'ın Google Play'i gibi yazılım tabanlı uygulama mağazaları zengin kar kaynakları. Bu mağazalar uygulamaların satın alımında harcanan paranın yaklaşık yüzde 30'unu kendileri alıyor.
 
 
Kablosuz ve dijital medya sektörlerine odaklanan yatırım bankası Rutberg & Co. araştırma müdürü Rajeev Chand, Ara Projesi ile kullanıcıların her 18 ayda bir telefonlarını değiştirmek yerine ek cihazlar ile daha ucuz ve sık bir şekilde telefonlarını güncelleyebileceklerini söyledi.
 
Chand ayrıca Ara Projesi'nin başarısı için büyük donanım üreticilerinin platformu benimsemesi ve kendi modüllerini üretmesi, kablosuz ağ operatörlerinin de bu gemiye binmeleri gerektiğini söyledi.
 
Chand, sorunun ise tüketicilerin çoğunun telefonlarını yeni kompleks parçalar ile kişiselleştirmek için zaman ayırmayı isteyip istemeyeceği olduğunu belirtti.
 
Chand, "Bunun için bir tüketici pazarı oluşmayabilir" dedi.
 
Telefonun yaratıcıları kullanıcıların modülleri seçmelerine yardımcı olmak için bir uygulama üzerinde çalışıyor.
 
Ara Projesi'nin müdürü Paul Eremenko, kullanıcının yaptığı seçimden nasıl etkilendiğini ölçmek için göz takibi ve kalp atışı sensörü kullanmayı planladıklarını da belirtti. Eremenko, stres seviyesinin artması durumunda konfigürasyon tanımlayıcının seçimleri eleyeceğini ve daha uygun seçimleri göstereceğini söyledi.
 
Eremenko açıklamasında, "Bu akıllı telefonun ekosistemi gelişiminin ilk safhasında, otomobillerin 1900'lü yıllarda olduğu gibi. O zamanlar herhangi bir rengi seçmekten çok otomobilde siyah rengi alırdınız. Ancak bugün otomobillerin değerinin yaklaşık yüzde 25'ini modifiye edilebilirliği oluşturuyor. Akıllı telefonlarda da bunu yapmak istiyoruz." dedi.
The Wall Street Journal
816016
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Siyah Ekran Kırmızı iPhone 7!

  Siyah Ekran Kırmızı iPhone 7!

  Apple’ın yeni telefonu kırmızı iPhone 7, piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Kırmızı iPhone kasası, siyah iPhone ekranı ile kombinlenirse nasıl olur? İşte videosu...
 • Galaxy S8in Mavi Rengi Göründü!

  Galaxy S8'in Mavi Rengi Göründü!

  Galaxy S8'in resmi olarak tanıtılmasına artık sadece bir kaç gün kaldı. Fakat yeni sızıntılar da gelmeye devam ediyor. Şimdi ise Galxy S8'in mavi rengi ortaya çıktı!
 • iPhone 6 ve 6 Plus Satışı Artık Serbest!

  iPhone 6 ve 6 Plus Satışı Artık Serbest!

  Apple, iPhone 6 ve 6 Plus'ta sonunda istediği zaferi kazandı. Mahkeme, iPhone 6 ve 6 Plus satış yasağını verdiği kararla ortadan kaldırdı. İşte ayrıntıları...
 • Huawei P9 ve P9 Plus Kaç Adet Sattı?

  Huawei P9 ve P9 Plus Kaç Adet Sattı?

  Huawei, akıllı telefon pazarında emin adımlarla ilerliyor. Satış rakamları da Huawei'nin bu pazarda ben de varım dediğinin göstergesi. İşte P9 ve P9 Plus'ın satış rakamları...
 • Galaxy S8in Parmak İzi Okuyucusu Nasıl Olacak?

  Galaxy S8'in Parmak İzi Okuyucusu Nasıl Olacak?

  Resmi tanıtımına sadece 3 gün kalan Galaxy S8'in tasarımı az çok belli oldu gibi. Şimdi gelen bilgiler de artık özelliklerini biraz daha netleştiriyor. Bunlardan bir parmak izi okuyucusu. Galaxy S8'in parmak izi okuyucusu da biraz daha netleşti.
 • Xiaomi Mi 6 Plus Mı Çıkıyor?

  Xiaomi Mi 6 Plus Mı Çıkıyor?

  Xiaomi Mi 6 ile ilgili bir çok bilgi paylaşılmıştı. Ancak yeni gelen bilgilere göre Xiaomi, yeni bir telefon daha çıkaracak; Xiaomi Mi 6'nın büyük versiyonu Mi 6 Plus!
 • Googlea Göre Güvenli Android Telefonlar!

  Google'a Göre Güvenli Android Telefonlar!

  Milyonlarca insanın kullandığı akıllı telefonların, her zaman güvenliği sorgulanmıştır. Google'da güvenlik güncellemesini en hızlı bir şekilde yapan Android akıllı telefon üreticilerini ve modellerini açıkladı.
 • Nokianın Çift Kameralı Telefonu Ortaya Çıktı!

  Nokia’nın Çift Kameralı Telefonu Ortaya Çıktı!

  Akıllı telefon piyasasında Nokia rüzgarı esmeye devam ediyor. Şimdi ise çift kameralı telefonunun görselleri sızdı! İşte o görüntüler...
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!
  Ünlü YouTuber Marques Brownlee, kırmızı iPhone 7 Plus'ın kutu açılış videosunu paylaştı. Böylelikle ilk kez iPhone 7 Plus canlı olarak görüntülenmiş…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama