Google'dan 3 boyutlu görüntü çeken tablet geliyor

Mobil cihazlarda gelişmiş görüntü alma testleri yapan Google yeni ve son teknoloji ürünü bir tablet geliştiriyor.
23 Mayıs 2014 18:46
Googledan 3 boyutlu görüntü çeken tablet geliyor
Konuya yakın kaynaklar şirketin 4 bin prototip tableti gelecek aya üreteceğini belirtiyor. 7 inçlik ekrana sahip olacak cihazın arkasında iki kamerası olacak. Kızılötesi derinlik sensörleri ve gelişmiş yazılım ile cihaz, objelerin görüntülerini üç boyutlu olarak kaydedebilecek.
 
Bu gelişmiş tablet Google'ın Project Tango isimli araştırmasının bir parçası. Konuya yakın bir kaynak tabletin Haziran ayının sonunda yapılacak şirketin yıllık geliştiriciler konferansı öncesinde satışa sürülebileceğini söyledi.
 
Project Tango kapsamında şirket Şubat ayında benzer sensörleri kullanan ve kullanıcının etrafını üç boyutlu olarak haritalandırabilen prototip bir telefon da geliştirmişti.
 
Google yaptığı açıklamada bu akıllı telefonda kullanılan teknolojinin gözü bozuk olanlar için, mağazalar içerisinde adım adım yönlendirmelerde ve üç boyutlu video oyun yapımında kullanılabileceğini belirtti.
 
Rakip Facebook şirketi de sanal gerçeklik başlığı üreten Oculus VR şirketini satın alarak gelişmiş benzer bilgisayar görüntüleme teknolojisine giriyor. Kablosuz ve dijital medya sektörüne odaklanan yatırım bankası Rutberg & Co'nun araştırma sorumlusu Rajeev Chand konuyla ilgili yorumunda, bu teknolojilerin günümüzde kullanılan standart 3-D görüntülerin oldukça ilerisinde olduğunu söyledi.
 
 
Google ilk etapta geliştiricilere vermek için yeni tabletlerden az bir miktar üretmeyi planlıyor.
 
Araştırma şirketi IDC'den analist Bryan Ma, "Yeni teknolojiyi ilk olarak geliştiricilere açmak kritik öneme sahip. Böylece yeni teknoloji pratik uygulamalara uyarlanabilir" diyor.
 
Gerçekten de Google'ın yeni cihazı için zor olan kullanıcılar için yararlı olabilecek fonksiyonların getirilmesi olacak.
 
"Bu teknoloji uygulamaların ilerisinde" diyen Chand yine de görüntü işlemedeki ilerleme dikkate alındığında uygulamaların bu arayı kapatacağı konusunda iyimser. Chand, Google ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin bu tarz uygulamaları tüm varlıkları ile destekleyeceklerinin altını da çiziyor.
 
Google geliştiricilerin çağ ötesi cihazlarında testler yapmalarına imkan veriyor. Böylece şirket geliştiricilerin bu cihazların müşteriler için cazibesini artırmasını umuyor. Project Tango dışında şirketin ayrıca internet bağlantılı Google Glass isimli gözlüğü bulunuyor. İlk kez 2012 yılında tanıtılan gözlük şu ana kadar yalnızca geliştiricilere ve test yapanlara verildi.
 
Bu strateji Apple'ın stratejisinin ise tam tersi. Apple cihazlarını tüketicilere tanıtmadan önce gizli olarak bu cihazlar üzerinde çalışmayı tercih ediyor.
The Wall Street Journal
Etiketler : Apple , facebook , google , tablet
14275
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei P10nun Reklam Filmi!

  Huawei P10'nun Reklam Filmi!

  MWC 2017'ye sayılı günler kala firmalar ürünlerinin reklamlarını yapmaya başladı. Huawe P10'un da reklamı yayınlandı. İşte kısa reklam filmi!
 • Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Bir çoğumuz akıllı telefonlarımızın ekranın çizilmesinden ya da kırılmasından korkuyoruzdur. ProtectPax sıvı cam teknolojisi sayesinde, artık telefonlarınız daha sağlam.
 • İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  Akıllı telefon pazarına dönüş yapan Nokia'nın, yeni telefonu olan Nokia 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. İşte Nokia'nın özellikleri ve fiyatı!
 • iPhonenun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  iPhone'nun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  Apple Eylül ayında tanıtacağı yeni amiral gemisi iPhone'nun, yüz tanıma teknolojisiyle geleceği iddia edilmişti. iPhone'nun yeni modeli ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde!
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda çalışmasını ister misiniz? İsterseniz işte yanıtı!
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi ne olacak?
 • iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone'unuzda yedekleme işlemi yapmadınız ve telefondaki rehberiniz silindi! Peki iPhone rehberi silinirse ne Yapılır?
 • Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone görüntülerinin piyasaya sızmasını istemiyor. Peki ama görüntülerin ortaya çıkmasına nasıl engel olacak?
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama