Google'dan 3 boyutlu görüntü çeken tablet geliyor

Mobil cihazlarda gelişmiş görüntü alma testleri yapan Google yeni ve son teknoloji ürünü bir tablet geliştiriyor.
23 Mayıs 2014 18:46
Googledan 3 boyutlu görüntü çeken tablet geliyor
Konuya yakın kaynaklar şirketin 4 bin prototip tableti gelecek aya üreteceğini belirtiyor. 7 inçlik ekrana sahip olacak cihazın arkasında iki kamerası olacak. Kızılötesi derinlik sensörleri ve gelişmiş yazılım ile cihaz, objelerin görüntülerini üç boyutlu olarak kaydedebilecek.
 
Bu gelişmiş tablet Google'ın Project Tango isimli araştırmasının bir parçası. Konuya yakın bir kaynak tabletin Haziran ayının sonunda yapılacak şirketin yıllık geliştiriciler konferansı öncesinde satışa sürülebileceğini söyledi.
 
Project Tango kapsamında şirket Şubat ayında benzer sensörleri kullanan ve kullanıcının etrafını üç boyutlu olarak haritalandırabilen prototip bir telefon da geliştirmişti.
 
Google yaptığı açıklamada bu akıllı telefonda kullanılan teknolojinin gözü bozuk olanlar için, mağazalar içerisinde adım adım yönlendirmelerde ve üç boyutlu video oyun yapımında kullanılabileceğini belirtti.
 
Rakip Facebook şirketi de sanal gerçeklik başlığı üreten Oculus VR şirketini satın alarak gelişmiş benzer bilgisayar görüntüleme teknolojisine giriyor. Kablosuz ve dijital medya sektörüne odaklanan yatırım bankası Rutberg & Co'nun araştırma sorumlusu Rajeev Chand konuyla ilgili yorumunda, bu teknolojilerin günümüzde kullanılan standart 3-D görüntülerin oldukça ilerisinde olduğunu söyledi.
 
 
Google ilk etapta geliştiricilere vermek için yeni tabletlerden az bir miktar üretmeyi planlıyor.
 
Araştırma şirketi IDC'den analist Bryan Ma, "Yeni teknolojiyi ilk olarak geliştiricilere açmak kritik öneme sahip. Böylece yeni teknoloji pratik uygulamalara uyarlanabilir" diyor.
 
Gerçekten de Google'ın yeni cihazı için zor olan kullanıcılar için yararlı olabilecek fonksiyonların getirilmesi olacak.
 
"Bu teknoloji uygulamaların ilerisinde" diyen Chand yine de görüntü işlemedeki ilerleme dikkate alındığında uygulamaların bu arayı kapatacağı konusunda iyimser. Chand, Google ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin bu tarz uygulamaları tüm varlıkları ile destekleyeceklerinin altını da çiziyor.
 
Google geliştiricilerin çağ ötesi cihazlarında testler yapmalarına imkan veriyor. Böylece şirket geliştiricilerin bu cihazların müşteriler için cazibesini artırmasını umuyor. Project Tango dışında şirketin ayrıca internet bağlantılı Google Glass isimli gözlüğü bulunuyor. İlk kez 2012 yılında tanıtılan gözlük şu ana kadar yalnızca geliştiricilere ve test yapanlara verildi.
 
Bu strateji Apple'ın stratejisinin ise tam tersi. Apple cihazlarını tüketicilere tanıtmadan önce gizli olarak bu cihazlar üzerinde çalışmayı tercih ediyor.
The Wall Street Journal
Etiketler : Apple , facebook , google , tablet
848302
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • İşte Galaxy S8in Maliyeti!

  İşte Galaxy S8'in Maliyeti!

  Galaxy S8'in maliyetini merak ettiniz mi? Piyasadaki üretimi en pahalı telefon olan ve şuan ülkemizde 3.999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip Galaxy S8'in maliyeti ne kadar? İşte cevabı...
 • LG V30 Farklı Bir Ekran İle Gelebilir!

  LG V30 Farklı Bir Ekran İle Gelebilir!

  LG, amiral gemisi G6 'dan sonra yeni telefonu V30'u tanıtmaya hazırlanıyor. V30'un kavisli OLED ekrana sahip olcağı gelen iddialar arasında. Detaylar haberimizde...
 • Galaxy S8, Windows 10 İle Mi Gelecek?

  Galaxy S8, Windows 10 İle Mi Gelecek?

  Samsung'un çiçeği burnunda amiral gemisi hakkında yeni dedi kodular ortaya çıktı. Yeni iddialara göre Galaxy S8'in yeni versiyonu Windows 10 Mobile ile gelecek.
 • Dünyanın En Küçük Notebooku Geliyor!

  Dünyanın En Küçük Notebook'u Geliyor!

  Dünyanın en küçük notebooku geliyor. Peki Windows 10'un tam sürümünü çalıştırabilen dünyanın en küçük dizüstü bilgisayarı olan GPD Pocket'in özellikleri neler?
 • iPhone 8in Görüntüsü Sızdı!

  iPhone 8'in Görüntüsü Sızdı!

  iPhone 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Şimdi de Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'in görüntüsü sızdırıldı.
 • Snapdragon PClere Ne Zaman Gelecek?

  Snapdragon PC'lere Ne Zaman Gelecek?

  Qualcomm ve Microsoft iş birliğine gidiyor. Snapdragon ile çalışacak Windows'lu PC'lerin ne zaman geleceği biraz daha netleşti. İşte detaylar...
 • Xiaomi Mi 6 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi Mi 6 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin uygun fiyatlı yeni amiral gemisi piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Peki Xiaomi Mi 6 satış piyasasına çıkmadan önce ne kadar ön sipariş aldı? İşte detaylar...
 • İşte 2017 Model Galaxy J5 Tüm Ayrıntıları!

  İşte 2017 Model Galaxy J5 Tüm Ayrıntıları!

  Samsung'un orta seviye akıllı telefonu Galaxy J5 (2017)'in piyasaya çıkış tarihi ve tüm detayları ortaya çıktı.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama