Google'a Rekor Ceza!

Google tarihi bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Google'a kesilen rekor cezanın ayrıntıları ve Google'ın yaptığı açıklama haberimizde....
27 Haziran 2017 18:36
Googlea Rekor Ceza!
Google yine rekor bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Aldığı cezalar ile gündem konusu arama devi tekrardan, konuşulmaya başlandı.
 
Google'a dudak uçuklatan para cezası!
 
Avrupa Birliği'nin rekabet kurallarını ihlal ettiği için arama motoru devine Avrupa Komisyonu tarafından, tam 2.42 milyar avro ceza verildi.
 
Google, alışveriş hizmetinde yasadışı avantaj sağlayarak pazar hakimiyetini arama sonuçlarıyla kendi lehine çekti. Bu da rakiplerine karşı olumsuz bir davranışı da gün yüzüne çıkartmış oldu.
 
 
 
 
Rekabet politikasından sorumlu Margrethe Vestager ise bu ceza hakkında şu açıklamalarda bulundu;
 
" Google, hayatımızda fark yaratan pek çok yenilikçi ürün ve hizmet sundu. Bu harika bir şey. Ancak Google'ın alışveriş hizmetlerini ilişkilendirirken gözettiği stratejisi sadece kendi ürünlerini rakiplerinkinden daha iyi hâle getirmek değil. Google kendi hizmetlerini arama sonuçlarında öne çıkararak pazar hâkimiyetini açıkça kötüye kullanmış ve rakiplerini alt sıralara indirmiştir.''
 
Google'ın bu davranışı 90 gün içerisinde vazgeçmezse, günlük cürasının yüzde 5'ine kadar da ek ceza verileceğini açıklayan Avrupa Komisyonu, arama motoru devinin gözünün yaşına bakılmayacağı da açıklandı.
 
Rakipleri yüzde 90 oranında alt sıralara indiren Google, tüketicilerini büyük zarara uğrattığının da altını çizildi. 2008 yılından beri devam eden bu politikanın son verilmesi ile rekabete bir eşitlik katacak olan Avrupa Komisyonu, reklam verenlerin de tekele mahkûm bırakıldığını vurguladı.
 
 
 
 
AB tarafından açıklanan resmi rakamlara göre, soruşturma başladığından bu yana Google'ın söz konusu hizmetlerden dolayı trafiği çılgın bir şekilde artış gösterdiği de vurgulandı.
 
Google'dan resmi açıklama geldi!
 
Bu konu hakkında gözler Google'a çevrilmişken, beklenen açıklama sonunda geldi Google'ın Avrupa sözcüsü Kent Walker ise şu açıklamalarda bulundu;
 
''Online alışveriş yaparken siz aradığınız ürünleri kolayca ve hızla bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, kullanıcılarıyla irili ufaklı binlerce reklamvereni her iki taraf için de yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle saygı duymakla birlikte bugün açıklanan karara katılmıyoruz. Temyiz yoluna gitmeyi düşündüğümüz için Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz ve gerekçelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.''
 
shiftdelete
Etiketler : google , Google Ceza , Tarihi Ceza
695290
Bu haberler ilginizi çekebilir