• Anasayfa
  • İnternet
  • Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

Google, yalan haberlere karşı çözüm yollarını aramaya devam ediyor. Google, yalan haberlere karşı gerçeklik kontrol etiketi getiriyor. İşte ayrıntılar...
09 Nisan 2017 09:06
Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!
Google'ın haberler bölümünde bulunan sahte ya da daha doğru bir tabirle yalan haberler için çözüm yolları aradığını uzun süredir biliyoruz. Gelen haberlere göre sonunda yalan haberlerle savaşmak adına ilk adımı attı bile.
 
Haber kontrol devri başlıyor!
 
Google'ın yalan haberlerle ilgili ürettiği çözüm, haberlerin alt bölümünde yer alan gerçeklik kontrol etiketi. Bu etiket sayesinde haberin kimler tarafından kontrol edildiğini ve doğru olup olmadığını anlamamız artık çok kolay.
 
Eğer bir haber fazla okunmaya başlar ve Google News yani Google Haberler bölümünde en üst sıralara tırmanmaya başlarsa, üçüncü parti kişiler ya da firmalar tarafından kontrolü sağlandığı anda altında bir etiket beliriyor.
 
 
Bu etikette de yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi "Fact check by X" yani "Gerçeklik kontrolü X tarafından sağlandı." gibi bir ibare yer alıyor. İbarenin sonunda haberin sahte ya da gerçek olduğu belirtiliyor.
 
Google tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada da, "Bu yeni etiket her arama sonucunda görülmeyecek ve haberlerin doğruluğunun kontrolü kesinlikle Google tarafından sağlanmayacak. Üçüncü parti olarak adlandırılan şirket ya da şahıslar bu kontrolleri sağlayarak, okuyuculara daha doğru bilgiyi ulaştırabilmek için uğraşacak." ifadelerine yer verildi.
 
Google'ın sahte haberlerle ilgili olarak en son Büyük Set Resifi'nin öldüğünün açıklandığı dönemde başı ağrımış ve Dünya'da iklim değişikliği yaşanmadığını iddia edenlerin yalanlarla dolu yazıları Google haberlerinde ilk sıralarda çıkmaya başlamıştı. Google bu konuyla ilgili hızlı bir şekilde hareket etmiş ve bu haberleri aramalarından çıkartmıştı.
 
shiftdelete
901744
Bu haberler ilginizi çekebilir