Google Plus Kullanım Rehberi

Google Plus dünyanın en hızlı büyüyen ağı. Eğer YouTube kullanmayı düşünen biriyseniz Google+’ınız da olmak zorunda artık. Peki Google+ ‘ta yeni misiniz? İşte Google+ hakkında bilmeniz gerekenler…
19 Ağustos 2014 16:52
Google Plus Kullanım Rehberi

Google’ın sosyal ağı olan Google + geçtiğimiz yıla göre % 10 artış gösterdi. Ülkemizde de kullanımı gün geçtikçe artan bu sosyal ağda yeniyseniz, bilmeniz gerekenleri sizin için sıraladık;

 

1.       Hangout İle Görünütlü Sohbet Seçeneği

Eğer Google+ üzerinden birilerine mesaj atmak istiyorsanız Hangout mesaj sistemini kullanıyorsunuz. Gmail üzerinde de kullanabildiğiniz bu servis, eğer Chrome hesabınız varsa direk Chrome üzerinden de kullanabilmenize olanak sağlıyor. Eklentisini kullanarak da diğer browser’lar üzerinden de aynı şekilde kullanabilir. Video ve Hangouts-On-Air servisleri de diğer özellikleri arasında.

Ayrıca Facebook Messenger ve Skype’tan daha esnek kullanım çeşitliliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak iOS ve Android platformlarında da uygulama olarak mevcut.

 

 

2.       Bilmeniz Gereken Ufak Hileler

İnsanlar Google+’ta yeni oldukları için tam olarak neler yapabileceklerini de tam bilmiyorlar. Resimdeki gibi bir kaç hile mevcut. Bunlarla yazıları kalın, italik ve ya üstü çizgili yapabilir ve daha eğlenceli, görselliği ön plana çıkaran yazılar paylaşabilirsiniz.

 

 

3.       Ufak Hilelere Devam

Burada ise Google üzerinde bulunan birkaç klavye kısayolları bulunuyor. Eğer kendiniz bunları görmek istiyorsanız Google+’ı açın ve CTRL + ? tuşlarına basın. Bu kısayollar ile fareye dokunmadan dilediğiniz gibi sayfada gezebilirsiniz.

 

 

4.       Havuz Oluşturun

Aslında anket yapmak için Google+’ı kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Sorunuzu sorun ve cevapları arkadaşlarınızdan isteyin. Sonra da tüm seçeneklerle kendi yorumunuzu yazın. Daha sonra yorumları kilitleyebilir ve insanları aralarından bir tanesini seçmeye yönlenriebilirsiniz. (Facebook’taki “beğen” butonu gibi)

 

 

5.       Boş Çevreler İle Özel Yer İmleri Oluşturma

Sosyal medyada bir şey buldunuz ancak bunu şimdi paylaşmak istemiyorsunuz ve bunu saklamak da istiyorsunuz, ne yaparsınız? Bilgisayarınızda kaydetmek yerine Google+’ta bunu kaydedebilirsiniz. Boş bir çevre oluşturun ve bunu oraya atın. Bu paylaşımınızı sadece siz göreceksiniz. Bir nevi taslak da diyebiliriz buna.

 

 

6.       Dinamik RSS

Bugünlerde artık bir çok marka ve sitenin Google+ sayfası da bulunyor ve günlük olarak haber ve yazılarını buradan paylaşıyorlar.

İlgi alanınıza giren sayfaları bir çevrede toplayıp oradan takip edebilirsiniz. Bu sayfalar arasına incehesap.com’u eklemeyi unutmayın!

 

 

7.       GIF Kullanımı (Yorumlar hariç)

GIF paylaşımlar malum ülkemizde aldı başını gitti. Hakkını verelim, biz de çok gülüyoruz. Ama gelin görün ki bunlar Facebook’da GIF paylaşamıyoruz. Ama Google+’ta profil, kapak fotoğrafı olarak da GIF kullanabiliyoruz. Böylece profilimiz çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Deneyin sizde!

 

 

8.       Android ve iOS Telefonunuzdan Fotoğraf Yedekleme

Eğer Google+ mobil uygulamasını kullanıyorsanız kameranızla çektiğiniz tüm fotoğrafları yedekleyebilirsiniz. Bu fotoğraflar Google+’ta Fotoğraflar albümünde toplanır. Neredeyse tüm formatta fotoğrafları ve videoları yükleyebilirsiniz. Merak etmeyin, siz kendi elinizle paylaşmadığınız sürece kimse de görmeyecektir bunları.

 

 

9.       Toplulukları Kullanarak Sizin Gibi Düşünen İnsanlara Erişin

Google+’ta sizinle aynı hobi ya da aynı düşünceye sahip insanlara erişmek için Topluluklar harika bir seçenektir. Hobiler, ürünler, müzik, film ve daha bir çok türde topluluklar bulunmakta. Bunlara katılabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Mutlaka deneyin!

 

 

10.   Gizliliğini Düzenleyin

Google+ üzerinde sadece profilinizin değil, yazdığınız bir yazı ve ya paylaştığınız bir resmin dahi gizlilik ayarlarını değiştirebilirsiniz. Profil bilgilerinizde yer alan Hakkımda, İş, Okul gibi detayların her birinin  kendi içinde gizlilik ayarlarını değiştirebilir ve bunları kimlerin görüp görmeyeceğini ayarlayabilirsiniz. 

 

Çeviri: incehesap

105539
Bu haberler ilginizi çekebilir