Google dev firmayı satın aldı!

Google'dan 2014'ün ilk dev satın alması! Google "Akıllı ev" stratejisi kapsamında 2011 yılında kurulan Nest şirketini 3.2 milyar dolar vererek satın aldı. Nest akıllı termostat, yangın alarmı gibi ürünlerle tanınan bir şirket.
14 Ocak 2014 17:26
Google dev firmayı satın aldı!

Geçtiğimiz yıl Yahoo'nun Tumblr'ı 1.1 milyar dolar, Facebook'un da Instagram'ı 1 milyar dolara almasının ardından bu senenin ilk büyük satın alması Google'dan geldi. Google bir Silikon Vadisi girişimi olan Nest'i 3.2 milyar dolara satın alarak 2013'te rakiplerinin gerçekleştirdiği satın almaları 3'e katlamış oldu.

 

Nest'in akıllı termostatının yanısıra başka ilginç ürünleri de bulunuyor. Şirket en son alarm olarak zil çalmak yerine konuşarak uyaran bir yangın alarmı geliştirdi. Yangın alarmı evdeki kişinin el sallamasıyla birlikte kendiliğinden susuyor.

 

Google'ın aldığı Nest Systems şirketi evler için geliştirdiği teknolojilerle tanınıyor. Şirket düşük elektrik harcayan akıllı ev termostat ürünü ile dikkat çekmişti.

 

GOOGLE'IN HEDEFİ "AKILLI EV"

 

Google'ın bu satın alma ile "akıllı ev" konseptine yatırım yaptığını belirten uzmanlar Google'ın müşterilerine evin bir çok özelliğini akıllı telefonlarla kontrol imkanını sunacağını tahmin ediyor. Google'ın akıllı saat üzerinde de çalıştığı biliniyor. Ev teknolojileri ile akıllı telefon ve saat teknolojisini birleştirerek daha sadık müşteri elde etmenin Google'ın yeni stratejisi olduğu belirtiyor.
Nest şirketi 2011 yılında kurulurken üçüncü yılında dev bir satın almaya konu oldu. 

hurriyet
Etiketler : google , Nest
805730
Bu haberler ilginizi çekebilir