Google dev firmayı satın aldı!

Google'dan 2014'ün ilk dev satın alması! Google "Akıllı ev" stratejisi kapsamında 2011 yılında kurulan Nest şirketini 3.2 milyar dolar vererek satın aldı. Nest akıllı termostat, yangın alarmı gibi ürünlerle tanınan bir şirket.
14 Ocak 2014 17:26
Google dev firmayı satın aldı!

Geçtiğimiz yıl Yahoo'nun Tumblr'ı 1.1 milyar dolar, Facebook'un da Instagram'ı 1 milyar dolara almasının ardından bu senenin ilk büyük satın alması Google'dan geldi. Google bir Silikon Vadisi girişimi olan Nest'i 3.2 milyar dolara satın alarak 2013'te rakiplerinin gerçekleştirdiği satın almaları 3'e katlamış oldu.

 

Nest'in akıllı termostatının yanısıra başka ilginç ürünleri de bulunuyor. Şirket en son alarm olarak zil çalmak yerine konuşarak uyaran bir yangın alarmı geliştirdi. Yangın alarmı evdeki kişinin el sallamasıyla birlikte kendiliğinden susuyor.

 

Google'ın aldığı Nest Systems şirketi evler için geliştirdiği teknolojilerle tanınıyor. Şirket düşük elektrik harcayan akıllı ev termostat ürünü ile dikkat çekmişti.

 

GOOGLE'IN HEDEFİ "AKILLI EV"

 

Google'ın bu satın alma ile "akıllı ev" konseptine yatırım yaptığını belirten uzmanlar Google'ın müşterilerine evin bir çok özelliğini akıllı telefonlarla kontrol imkanını sunacağını tahmin ediyor. Google'ın akıllı saat üzerinde de çalıştığı biliniyor. Ev teknolojileri ile akıllı telefon ve saat teknolojisini birleştirerek daha sadık müşteri elde etmenin Google'ın yeni stratejisi olduğu belirtiyor.
Nest şirketi 2011 yılında kurulurken üçüncü yılında dev bir satın almaya konu oldu. 

hurriyet
Etiketler : google , Nest
267200
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome güncellendi. Android cihazlar için güncellenen Chrome ne gibi yenilikler sunuyor? Detaylar haberimizde.
 • Googleın Algoritması Değişiyor!

  Google'ın Algoritması Değişiyor!

  Dünyanın en popüler arama motoru Google, arama motoru algoritmasını değiştiriyor. Yapılan bu değişiklikle, kullanıcıların aramalarda daha iyi sonuçlar elde etmesini hedefliyor.
 • YouTubeda Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  YouTube'da Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Google, sahte haberlere karşı savaş açmıştı. Şimdi de Google'ın ardından YouTube'da yalan haberlere karşı savaş açmış durumda.
 • Chromea Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Chrome'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Google, Chome tarayıcısına herkesi memnun edecek bir uygulama getiriyor. Google, artık can sıkıcı reklamları engelleyecek uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor.
 • Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube'un canlı yayın özelliği herkes tarafından çok beğenilmişti. Ancak YouTube'ta canlı yayın başlatabilmek için 10.000 abone sınırı vardı. Şimdi o sınır düşürüldü. İşte ayrıntılar...
 • Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, yalan haberlere karşı çözüm yollarını aramaya devam ediyor. Google, yalan haberlere karşı gerçeklik kontrol etiketi getiriyor. İşte ayrıntılar...
 • YouTube TV Açıldı!

  YouTube TV Açıldı!

  YouTube'un geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı YouTube TV açıldı ve test yayınına başladı. İşte YouTube TV ile ilgi detaylar...
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen bu tuğa karşı dikkatli olun!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama