Google ceza yememek için değişikliğe gitti

Google, milyarlarca euro tutarında para cezasına maruz kalmamak için arama seçeneklerinde yeni düzenlemeye gidiyor. İşte o değişiklik...
06 Şubat 2014 11:47
Google ceza yememek için değişikliğe gitti
Avrupa Birliği'nin rekabet konusundan sorumlu yetkilisi Joaquin Almunia, bu düzenlemeyle, adil rekabet konusunda şirkete yönelik olarak üç yıldır devam eden soruşturmanın sona ereceğini söyledi.
 
Google, arama sonuçlarında kendi ürünlerine öncelik verdiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.
 
AB'nin kararı Microsoft destekli Rekabetçi İnternet Pazarı İnisiyatifi (Icomp) olmak üzere bazı lobi gruplarınca eleştirildi.
 
Rekabetçi İnternet Pazarı İnisiyatifi (Icomp), üçüncü sahısların görüşleri alınmadan böyle bir düzenlemeye gidilmesini büyük bir hata olarak nitelendirdi.
 
Google'ın avukatı Kent Walker ise, değişiklik sonrasında şirketin Avrupa'daki işlemlerinde büyük değişikler yapacağını söyledi.
 
Microsoft ve TripAdvisor dahil olmak üzere, 18 farklı şirket Google'ı, ana arama motoru olma konuımunu kötüye kullanmakla suçlamıştı. AB daha sonra yıllarca sürecek bir inceleme süreci başlatmıştı.
 
İnternet tarayıcılarla ile ilgili araştırmalar yapan Comscore'a göre, Avrupa'daki internet arama pazarında Google'ın payı yüzde 75.
 
Yeni değişiklikle, örneğin "Paris'te kafe" diye arama yapıldığında, Google, farklı arama motorlarının sonuçlarını da yanıt seçenekleri arasında gösterecek.
hurriyet
Etiketler : google , Microsoft
732794
Bu haberler ilginizi çekebilir