Gol çizgisi teknolojisi meyvelerini vermeye başladı

Daha önce sizlere 2014 Dünya Kupası'nda kullanılacak teknolojileri aktarmıştık. Futbol maçlarında topun çizgiyi geçip geçmediği tartışmalarına nokta koymak için kullanılmaya başlanan teknoloji meyvelerini vermeye başladı
17 Haziran 2014 18:28
Gol çizgisi teknolojisi meyvelerini vermeye başladı
Uygulamanın ilk örneği ise Fransa-Honduras maçında hayat geçirildi ve oldukça başarılı bir sonuç verdi. Maçın 48. dakikasında Fransız Benzema'nın şutunda top kale direğine çarptıktan sonra kaleci Valladares'e yönelmiş ve kaleci de iki hamlede topa sahip olmuştu. 
 
 
Ancak kaleci topa hakim olurken topun çizgiyi geçip geçmediği tartışmalı duruma düştü. Hakem de kurallar gereği ilk olarak gol değil kararı verdikten sonra 4. hakeme yöneldi ve sistemin yaptığı ölçümler sonrasında gol kararı verildi. Fransa da gol çizgisi teknolojisinden ilk faydalanan takım olarak tarihe geçti. 
 
 
Teknolojinin maçta oldukça başarılı sonuç vermesi gelenekleri savunan başta UEFA olmak üzere pek çok otoriteyi yumuşatmış görünüyor. Sistemin aynı çizgiyi devam ettirmesi halinde Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde de kullanılabileceği tahmin ediliyor.
bbc
811332
Bu haberler ilginizi çekebilir