Gmail Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik!

Gmail’in tüm özelliklerini biliyor ve kullanıyor muyuz? İşte size e-posta verimliliğinizi artıracak gmail hakkında bilmeniz gereken 10 özellik!
11 Şubat 2015 14:05
Gmail Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik!
Eskden Gmail bu kadar güçlü ve kullanışlı değildi. Zamanla eklenen özellikler ve Google’ın tüm hizmetlerini tek bir üyelik ile almanızı sağlayan politikası ile kullanıcı sayısı zamanla büyük artış gösterdi. Peki biz gmail’in tüm özelliklerini biliyor ve kullanıyor muyuz? İşte size e-posta verimliliğinizi artıracak gmail hakkında bilmeniz gereken 10 özellik!
 
Öncelikle birazdan sıralayacağımız özellkler için ayarlar menüsünden birçok değişiklik yapmanız gerekmektedir:  
 
 
1-Hızlı Bağlantılar
 
 
 Quick Links’i yani hızlı bağlantılar seçeneğini ayarlardan aktifleştirirseniz, daha önce yaptığınız aramalar, kullandığınız url’ler, kategoriler, kaydettiğiniz aramalar, özel mesajlar ve etiketler gibi seçenekler tek tıkla erişebileceğiniz şekilde sol tarafa yerleşecektir. Hatta bu yolla yapılacaklar listesi oluşturmak da mümkün.
 
 
 
2- Hazır Yanıtlar
 
 
Eğer kendinizi sürekli benzer mailler atarken buluyorsanız ve ya her attığını mailde benzer cümle veya kelimeler kullanıyorsanız sizin için yeni bir özellik geliştirilmiş durumda: hazır yanıtlar. Gmail Labs’ın getirilerinden biri olan hazır yanıtlarda istediğiniz bir  cümle veya kalıbı kaydedebilir ve tekrar yazmak zorunda kalmadan, başka bir yerden kopyala-yapıştır ile uğraşmadan kolayca taslak kaydeder gibi kaydedip kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özellik sadece bilgisayar değil tablet ve telefonlarda da kullanıabilir.
 
 
 
3-  Standart “Tümünü Yanıtla”
 
 
Belki de en tartışmalı özellik bu: ” Tümünü yanıtla” yerine “yanıtla”. Genellikle birden fazla kişiye atılan maillerde ve geri cevabında aynı kişilere gönderilecek olan maillerde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de sizin elinizle tekrar o kişileri seçip göndermenizdi. Ancak ufak bir ayarla bununla uğraşmaktan kurtulabilir, yanlışlıkla herkese göndereceğiniz maili tek bir kişiye göndermemiş olursunuz.
Ancak çoklu değil de şahsi cevap maillerini daha çok kullanan biriyseniz bu özelliği kullanmamanız sizin için daha iyi.
 
 
 
4- Detaylı Arama
 
 
Eğer google’ın diğer dökümanlarını da kullanıyorsanız bu özellik çok işinize yarayacaktır. Gmail, Google Docs ve Google Sitelerini kullanıyorsanız, gmal’inizde yapacağınız bir arama ile Docs ve Sites’ta bulunan sonuçlarda önünüze gelecektir. Gayet iyi değil mi?
 
 
 
5- Gönder ve Arşivle
 
 
Bu seçenek de çok işinize yarayabilir. Bunu aktifleştirmek içinse sırasıyla sağ üst köşede bulunan Ayarlar-Genel-Gönder ve Arşivle seçeneklerinden erişin. böylece atacağınız mail’de resimdeki gibi bir seçenek daha çıkacaktır.
 
 
 
6- Okunmamış Mesaj İkonu
 
Okunmamış mesajlarınızın önem sıralamasını Gmail Labs üzerinden değiştirebilirsiniz. Farklı bir görünüm istiyorsanız ufak değişikliklerle isteğinize uygun görünüm elde etmeniz mümkün. 
 
 
 
7-  Otomatik İlerle
 
 
Aynı anda birçok mail’e cevap yazıyor ve bir mail’in silinmesi, arşivlenmesi veya sessize alınması gbi seçenekler için tekrar ana ekrana dönmek zorunda kalmak can sıkıcı olabiliyor. Bunun için otomatik ilerle seçeneği ile hangi işlemi yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.
 
 
 
8- Mail’lerde Önizleme Servisleri
 
 
Gönderilen konumlar, videolar, belgeler, sesli mesajlar ve resimleri önizleme seçeneğiyle daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bunun için de Gmail Labs’da gerekli düzenlemeyi yapmanız yeterli. Böylece Google Maps, Google Voice, Yelp, Picasa gibi programların hizmetlerini almaya başlarsınız.
 
 
 
9- Özel Klavye Kısayolları
 
 
Klavye kısayollarını kullanmayan yoktur. Peki bu kısayollarını kişiselleştirmek ister miydiniz? Bunun için Ayarlar’a gitmeniz yeterli!
 
 
 
10- Gönderilen Mail’in Geri Al
 
 
Bu özellik hayat kurtarır cinsten sevgili incehesap takipçileri. Gönderildikten sonra maili geri alma özelliği mevcut, tabii ki kısa bir süreliğine. Ancak bu saniyeyi de ayarlamak mümkün (5-10 veya 30 saniye)
 
337715
Big Boss
29 Ekim 2017, Pazar 13:35
Gmail var şuan.ama gelen kutusynun cevaplari okyyamıyorum.
Big Boss
26 Eylül 2017, Salı 21:56
gelen kutuma gelen maıllerin tamamı çöp kutusuna dusuyor ne yapmam lazım ?
Bu haberler ilginizi çekebilir