Gelecekte Bilgisayarlar Anlık Açılacak

Gelecekte bilgisayarların anlık açılışı mümkün olacak. Detaylar haberimizde...
30 Aralık 2014 18:01
Gelecekte Bilgisayarlar Anlık Açılacak
Günümüz bilgisayar teknolojilerinde verilerin işlenmesi için bellek modüllerinin elektrik akımları kullanması gerekiyor ve bu nedenle enerji sarfiyatı üst seviyeye çıkıyor. Ayrıca bilgisayarların açılış hızları ve performansları da bundan olumsuz etkileniyor. Yıllardır elektrik akımı olmadan belleklerin verileri işleyebilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. Cornell Üniversitesi araştırmacıları bu konuda önemli bir aşama kaydetti. 
 
Profesör ve doçentlerden oluşan ekip elektrik akımı yerine bir elektrik alanı oluşturarak belleklerin çalışmasını sağlamış ve bu sayede çok düşük enerji gereksinimi ile hızlı veri işleme mümkün hale gelmiş. 
 
Ekip bu proje için oda ısısında çalışabilen manyeto elektrik bellek cihazı geliştirmiş. Bu cihaz bizmut ferrit adı verilen yumuşak bir demir çeşidinden oluşuyor. Bizmut ferrit hem kalıcı bir manetik alana sahip hem de elektrik alanı oluşturularak kutupları değiştirilebiliyor. 
 
Sahip olduğu bu avantajlar sayesinde basit geometrik hesaplarla bizmut ferrit maddesinin kalıcı bellek cihazlarında kullanılmasının önü açılıyor. Yani elektrik alanı oluşturarak daha hızlı depolama işlemleri veya veri işleme mümkün hale gelecek. Her cihaz ise bir bite karşılık geliyor. Ayrıca ısınma sorunu da ortadan kalkacak. 
 
Bizmut ferrit on yıldan fazla bir süredir üzerinde çalışılan bir madde. Ancak oda ısısında çalışabilir olması büyük avantaj. Zira farklı araştırmacılar benzer sonuçları -100 santigrat derecelerde elde ediliyordu. 
 
Ancak projenin şimdilik çok yolu var. Zira bu cihazların milyarlarca olarak bilgisayar belleklerine yerleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca sağlamlık konusunda da çalışmalar yapılması gerekiyor. Ancak teknoloji çevreleri bu çalışmanın önemli bir dönemin kapısını açtığına inanıyor. 
donanimhaber
555271
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama