Galaxy S8'in İşlemcisi Türkiye'de Hangisi Olacak?

Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S8'i resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor. Bildiğiniz üzere Galaxy S8 farklı işlemcilerle piyasaya çıkacak. Peki ülkemize hangi işlemciyle gelecek?
03 Mart 2017 09:18
Galaxy S8in İşlemcisi Türkiyede Hangisi Olacak?
Galaxy S8, uzun süren bekleyişin ardından 29 Mart tarihinde resmi olarak tanıtılacak. Bugüne kadar ortaya çıkan sızıntılarla birlikte cihazın teknik özelliklerinden tasarımına kadar birçok bilgi elde ettik. Akıllardaki en önemli soru işareti ise şirketin yine bölgelere göre farklı işlemci kullanıp kullanmayacağı.
 
 
Samsung Galaxy S8 işlemcisi ne olacak?
 
Bildiğiniz gibi Samsung, geçtiğimiz günlerde Snapdragon 835 için Qualcomm ile gerçekleştirdiği iş birliğini duyurmuştu.
 
Buna istinaden Galaxy S8'in Snapdragon 835 işlemciyle tanıtılacağı kesin gibi. Samsung'un 10 nm FinFET Teknolojisiyle üretilen Snapdragon 835 işlemcisi, 8 çekirdekli bir yapıda karşımıza çıkıyor. İşlemcinin performans tabanlı dört çekirdeği 2.45 GHz saat hızında çalışırken, diğer dört çekirdeği 1.9 GHz hızında. Snapdragon 835 işlemcisine ayrıca Adreno 540 GPU'su eşlik ediyor.
 
 
Aldığımız duyumlara göre cihazın bir diğer varyasyonu ise Exynos 9 Serisi 8895 işlemcisine sahip olacak. Yine 10nm sürecinde üretilen ve 8 çekirdekli bir yapıda karşımıza çıkan bu işlemci, 14 nm teknolojisi ile üretilenlere göre yüzde 27 oranında daha fazla performans sunarken, güç anlamında yüzde 40 daha fazla tasarruf sağlıyor. Grafik tarafında görev alan Mali-G71 GPU ise 4K UHD çözünürlüğüne kadar destek veriyor. 
 
 
Galaxy S8 ülkemize hangi işlemciyle gelecek?
 
Yine aldığımız duyumlara göre Türkiye'de Exynos 8895 işlemci kullanan varyasyon satışta olacak. Bugüne kadar ülkemizdeki amiral gemilerinde genellikle Exynos tercih eden firma, eğer söylentiler doğru çıkarsa bu anlayışına devam edecek gibi görünüyor.
 
Her iki işlemcinin de benzer üretim süreçlerine sahip olduğunu düşündüğümüzde, büyük bir farkın olacağını söylemek yanlış olur. Ancak olası farklılıkları, karşılaştırma yaptıktan sonra sizlerle paylaşacağız.
 
shiftdelete
192938
Bu haberler ilginizi çekebilir