Fransızlar Google'ın imajını fena çizdi

Arama motoru devi Google'ı 150 bin Euro para cezasına çarptıran Fransız mahkemesi bununla da yetinmedi, alınan cezayı Google’ın ana sayfasına büyük puntolarla yazdırdı.
10 Şubat 2014 11:31
Fransızlar Googleın imajını fena çizdi
Arama motoru devi Google’ı 150 bin Euro para cezasına çarptıran Fransız mahkemesi bununla da yetinmedi, alınan cezayı Google’ın ana sayfasına büyük puntolarla yazdırdı.
 
The Wall Street Journal’da yayınlanan haberde Google’ın Fransız mahkemesinden aldığı ceza nedeniyle 150 bin euro ödeme yapması gerektiği ve mahkemenin aynı zamanda bu cezayı Google Fransa’nın ana sayfasında 13 puntodan küçük olmamak kaydıyla duyurulmasını istedi. Google temsilcilerinden Patrice Spinosi, bugüne dek böyle bir taleple hiç karşılaşmadıklarını söyledi ve Ulusal Bilgi Özgürlüğü Komisyonu’na yapılan itiraz esnasında mahkeme kararının askıya alınmasını talep etti.
 
Ancak mahkeme Google’ın kendi servislerini ana sayfasında duyurduğu gibi bu cezayı da aynı formatta duyurabileceği konusunda ısrarcı olunca Google ceza ilanını ana sayfasında yayınlamak zorunda kaldı.
 
Bugüne dek pek çok kez birçok ülkede para cezasına çarptırılan internet devi Google böylece ilk kez ana sayfası üzerinden aldığı cezayı tüm dünyaya (özellikle Fransa’ya) duyurmak zorunda kaldı. 
 
Dün akşam saatlerinden itibaren Google Fransa’nın internet sitesi Google.fr adresinde arama çubuğunun hemen alt bölümüne gri bir tablo içine yerleştirilen ceza ilanının yaklaşık 6 ay boyunca orada kalacak olması ise Google’ın imajına ciddi derecede zarar vereceğe benziyor.
 
Fransız Ulusal Bilişim Komisyonu, ocak ayı başında Google'a internet üzerinde kişisel verilerin korunmasıyla ilgili mevzuata uymadığı gerekçesiyle 150 bin Avro para cezası vermişti.
hurriyet
Etiketler : google , Kurumsal Haberler
531627
Big Boss
11 Şubat 2014, Salı 10:12
neden ceza almış onu deseydiniz iyiydi
Bu haberler ilginizi çekebilir