Facebook'tan Gelen Bu Mesajları Açmayın

Güvenlik yazılımı şirketi Comodo, Facebook’un siber saldırı tehdidi altında olabileceğini belirterek kullanıcıları uyardı. Facebook'tan gelen bu mesajları kesinlikle açmayın...
28 Ocak 2016 13:50
Facebooktan Gelen Bu Mesajları Açmayın
Dünyanın en büyük güvenlik yazılım şirketlerinden Comodo, geçtiğimiz günlerde WhatsApp için de benzer bir uyarıda bulunmuş ve sahte elektronik mesajlarla kullanıcıların zarar göreceği siber saldırılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtmişti. Aynı kötü niyetli kişilerin Facebook’ta da benzer bir hareketle sahte mesajlar gönderdiğini düşünen güvenlik yazılım şirketi, saldırganların rastgele bir hedef belirleyerek kimlik avı (phisging) kampanyası yürüttüğünü ve kötü amaçlı yazılımı yaymak için Facebook içeriği gibi görünen bu sahte elektronik mesajları gönderdiğini belirtti. Kullanıcılar bu mesaja -mobil ya da masaüstü fark etmez- tıkladığında kötü amaçlı yazılımın cihazlarına girmesine sebep oluyor.
 
“Size kısa bir sesli elektronik posta gönderildi”, “Bir ses kaydı gönderildi”, “Sesli bir uyarı kaçırdınız”, “Sesli bir hatırlatmanız var”, “Sesli bir bildirim aldınız” şeklinde mesajların gönderildiği mesajda, kötü amaçlı üretilen yazılımlar bir zip dosyası içerisinde çalıştırılabilir dosya halinde bulunuyor. Eğer dosya çalıştırılırsa yazılım kendini otomatik olarak “C:\” dizinine kopyalıyor ve bilgisayarın kayıt defterinde otomatik olarak açılan bir uygulamaya kendisini entegre ediyor. Yazılım, cihaza bu şekilde yayılıyor.
 
Facebook’u hedef alan bu kötü amaçlı yazılımın ‘Nivdort’ ailesinden olduğunu belirten Comodo mühendisleri, kullanıcılara gelen -az önce belirttiğimiz- mesajların açılmadan direkt olarak silinmesini önerdi.
webtekno
633824
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plusın Ekran Ücreti!Galaxy S8 Plus'ın Ekran Ücreti!
  Galaxy S8 Plus'ın ekranı kırıldığı zaman değiştirmenin de bir maliyeti olacak. İşte Galaxy S8 Plus'ın ekran değişim ücreti.
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!
  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri,…
 • Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!
  Xiaomi Mi 6, Çin'de satışa çıktı. Xiaom'nin yeni amiral gemisi Mi 6, satışa çıktığı anda saniyeler içinde tükendi!
 • iPhone 8in Kalıbı Ortaya Çıktı!iPhone 8'in Kalıbı Ortaya Çıktı!
  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8 hakkında sızıntılar durmak bilmiyor. Bugün iPhone 8'in kasa kalıbı olduğu iddia edilen yeni bir görüntü ortaya…
 • Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8 ile ilgili yeni konsept videosu yayınlandı. Konsept videosunda beyaz iPhone, oldukça güzel görünüyor.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama