Facebook'tan Gelen Bu Mesajları Açmayın

Güvenlik yazılımı şirketi Comodo, Facebook’un siber saldırı tehdidi altında olabileceğini belirterek kullanıcıları uyardı. Facebook'tan gelen bu mesajları kesinlikle açmayın...
28 Ocak 2016 13:50
Facebooktan Gelen Bu Mesajları Açmayın
Dünyanın en büyük güvenlik yazılım şirketlerinden Comodo, geçtiğimiz günlerde WhatsApp için de benzer bir uyarıda bulunmuş ve sahte elektronik mesajlarla kullanıcıların zarar göreceği siber saldırılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtmişti. Aynı kötü niyetli kişilerin Facebook’ta da benzer bir hareketle sahte mesajlar gönderdiğini düşünen güvenlik yazılım şirketi, saldırganların rastgele bir hedef belirleyerek kimlik avı (phisging) kampanyası yürüttüğünü ve kötü amaçlı yazılımı yaymak için Facebook içeriği gibi görünen bu sahte elektronik mesajları gönderdiğini belirtti. Kullanıcılar bu mesaja -mobil ya da masaüstü fark etmez- tıkladığında kötü amaçlı yazılımın cihazlarına girmesine sebep oluyor.
 
“Size kısa bir sesli elektronik posta gönderildi”, “Bir ses kaydı gönderildi”, “Sesli bir uyarı kaçırdınız”, “Sesli bir hatırlatmanız var”, “Sesli bir bildirim aldınız” şeklinde mesajların gönderildiği mesajda, kötü amaçlı üretilen yazılımlar bir zip dosyası içerisinde çalıştırılabilir dosya halinde bulunuyor. Eğer dosya çalıştırılırsa yazılım kendini otomatik olarak “C:\” dizinine kopyalıyor ve bilgisayarın kayıt defterinde otomatik olarak açılan bir uygulamaya kendisini entegre ediyor. Yazılım, cihaza bu şekilde yayılıyor.
 
Facebook’u hedef alan bu kötü amaçlı yazılımın ‘Nivdort’ ailesinden olduğunu belirten Comodo mühendisleri, kullanıcılara gelen -az önce belirttiğimiz- mesajların açılmadan direkt olarak silinmesini önerdi.
webtekno
236475
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, yenilik yapmaya durmadan devam ediyor. Instagram, Direct özelliğini yeniledi. İşte ayrıntıları...
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama