Facebook'tan Gelen Bu Mesajları Açmayın

Güvenlik yazılımı şirketi Comodo, Facebook’un siber saldırı tehdidi altında olabileceğini belirterek kullanıcıları uyardı. Facebook'tan gelen bu mesajları kesinlikle açmayın...
28 Ocak 2016 13:50
Facebooktan Gelen Bu Mesajları Açmayın
Dünyanın en büyük güvenlik yazılım şirketlerinden Comodo, geçtiğimiz günlerde WhatsApp için de benzer bir uyarıda bulunmuş ve sahte elektronik mesajlarla kullanıcıların zarar göreceği siber saldırılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtmişti. Aynı kötü niyetli kişilerin Facebook’ta da benzer bir hareketle sahte mesajlar gönderdiğini düşünen güvenlik yazılım şirketi, saldırganların rastgele bir hedef belirleyerek kimlik avı (phisging) kampanyası yürüttüğünü ve kötü amaçlı yazılımı yaymak için Facebook içeriği gibi görünen bu sahte elektronik mesajları gönderdiğini belirtti. Kullanıcılar bu mesaja -mobil ya da masaüstü fark etmez- tıkladığında kötü amaçlı yazılımın cihazlarına girmesine sebep oluyor.
 
“Size kısa bir sesli elektronik posta gönderildi”, “Bir ses kaydı gönderildi”, “Sesli bir uyarı kaçırdınız”, “Sesli bir hatırlatmanız var”, “Sesli bir bildirim aldınız” şeklinde mesajların gönderildiği mesajda, kötü amaçlı üretilen yazılımlar bir zip dosyası içerisinde çalıştırılabilir dosya halinde bulunuyor. Eğer dosya çalıştırılırsa yazılım kendini otomatik olarak “C:\” dizinine kopyalıyor ve bilgisayarın kayıt defterinde otomatik olarak açılan bir uygulamaya kendisini entegre ediyor. Yazılım, cihaza bu şekilde yayılıyor.
 
Facebook’u hedef alan bu kötü amaçlı yazılımın ‘Nivdort’ ailesinden olduğunu belirten Comodo mühendisleri, kullanıcılara gelen -az önce belirttiğimiz- mesajların açılmadan direkt olarak silinmesini önerdi.
webtekno
950854
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktaki Hikayeler Özelliğine Yeni Özellikler!

  Facebook'taki Hikayeler Özelliğine Yeni Özellikler!

  Facebook'taki hikayeler özelliği yeni özelliklerine kavuştu. Facebook'un Snapchat'e karşı yaptığı bu hamle bakalım beğenilecek mi?
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
En Çok Okunan Haberler
 • iPhone 8de Touch ID Nerede Olacak?iPhone 8'de Touch ID Nerede Olacak?
  Apple'ın Eylül ayında resmi tanıtımını yapacağı iPhone 8 ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Yayınlanan rapora göre Touch ID iPhone'un…
 • Samsungtan Evlere SmartThings Hub Geliyor!Samsung'tan Evlere SmartThings Hub Geliyor!
  Samsung'un yeni oyuncağı SmartThings Hub ortaya çıktı. Yeni akıllı ev sistemi SmartThings Hub tüm akıllı ev aletlerine tek noktadan komut verme…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama