Facebook ve WhatsApp Anlaşması Tehlikeye Girebilir

WhatsApp’ı satın alan Facebook uzun süre, bu hamlesiyle gündemde kalmıştı. Avrupa Komisyonu, satın almayı baltalayacak yeni bir soruşturma açtı.
03 Eylül 2014 12:53
Facebook ve WhatsApp Anlaşması Tehlikeye Girebilir
Facebook’un WhatsApp’i 19 milyar dolara satın alması  uzun süre İnternet kullanıcıları arasında konuşulmuştu. Kimisi, 19 milyar doların yetersiz bir rakam olduğunu söylerken, bazı kulisler bu rakamın çok fazla olduğunu iddia etti. WhatsApp’ın elindeki kullanıcı verilerinin 19 milyar dolardan çok daha fazla edeceğini analiz yazılarımızda ele almıştık.
 
Avrupa Komisyonu’da bu satın almayla ilgili değer araştırmasına başlıyor. Komisyon üyelerine göre, WhatsApp için Facebook’un ödeyeceği 19 milyar dolarlık bedel tekel yasalarına uymuyor.
 
Sosyal ağ konusunda en büyük pazar payına sahip olan Facebook, WhatsApp’ı değerinden ucuza alarak mobil pazarda tekelleşmek istiyor. Avrupa Komisyonu, Facebook’un rakibi olan sosyal ağlardan, İnternet şirketlerinden ve bir çok telekom firmasından WhatsApp satışı için teklif istedi.
 
İlgili firmalar, WhatsApp’i kendileri satın alacakmış gibi komisyona fiyat bildirimi yapmak zorundalar. Avrupa Birliği ayrıca, Facebook yöneticilerini satın almayla ilgili sorguya çekecek. Komisyon, Facebook’a bu yatırımla birlikte telekom operatörlerine verecekleri zararı, tekelleşme çalışmalarını ve mobil dünyada özgür yazılımla ilgili konularda sorgulayacak.
 
Ekim ayında tamamlanacak bu yasal işlemler sonucunda WhatsApp satışına Avrupa Birliği tarafından şer konulabilir. Facebook, şer oya rağmen satın alma işlemlerine devam ederse, WhatsApp, Avrupa Birliği Yasalarına bağlı olan ülkelerde yasaklanabilir.
cioturk
Etiketler : facebook , sosyal medya , Whatsapp
700369
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
 • Facebook Messenger Lite Arık Türkiyede Kullanımda!

  Facebook Messenger Lite Arık Türkiye'de Kullanımda!

  Facebook'un Messenger Lite artık Türkiye'de. Merakla bekleyenler için Android platformuna özel olan Messenger Lite uygulaması bugün Türkiye'de kullanıma sunuldu.
 • İnstagrama Neden Giriş Yapılamıyor?

  İnstagram'a Neden Giriş Yapılamıyor?

  Sosyal medya uygulamaları arasında en popülerlerinden biri olan Instagram'a giriş yapılamıyor. İşte detaylar...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama