Facebook ve WhatsApp Anlaşması Tehlikeye Girebilir

WhatsApp’ı satın alan Facebook uzun süre, bu hamlesiyle gündemde kalmıştı. Avrupa Komisyonu, satın almayı baltalayacak yeni bir soruşturma açtı.
03 Eylül 2014 12:53
Facebook ve WhatsApp Anlaşması Tehlikeye Girebilir
Facebook’un WhatsApp’i 19 milyar dolara satın alması  uzun süre İnternet kullanıcıları arasında konuşulmuştu. Kimisi, 19 milyar doların yetersiz bir rakam olduğunu söylerken, bazı kulisler bu rakamın çok fazla olduğunu iddia etti. WhatsApp’ın elindeki kullanıcı verilerinin 19 milyar dolardan çok daha fazla edeceğini analiz yazılarımızda ele almıştık.
 
Avrupa Komisyonu’da bu satın almayla ilgili değer araştırmasına başlıyor. Komisyon üyelerine göre, WhatsApp için Facebook’un ödeyeceği 19 milyar dolarlık bedel tekel yasalarına uymuyor.
 
Sosyal ağ konusunda en büyük pazar payına sahip olan Facebook, WhatsApp’ı değerinden ucuza alarak mobil pazarda tekelleşmek istiyor. Avrupa Komisyonu, Facebook’un rakibi olan sosyal ağlardan, İnternet şirketlerinden ve bir çok telekom firmasından WhatsApp satışı için teklif istedi.
 
İlgili firmalar, WhatsApp’i kendileri satın alacakmış gibi komisyona fiyat bildirimi yapmak zorundalar. Avrupa Birliği ayrıca, Facebook yöneticilerini satın almayla ilgili sorguya çekecek. Komisyon, Facebook’a bu yatırımla birlikte telekom operatörlerine verecekleri zararı, tekelleşme çalışmalarını ve mobil dünyada özgür yazılımla ilgili konularda sorgulayacak.
 
Ekim ayında tamamlanacak bu yasal işlemler sonucunda WhatsApp satışına Avrupa Birliği tarafından şer konulabilir. Facebook, şer oya rağmen satın alma işlemlerine devam ederse, WhatsApp, Avrupa Birliği Yasalarına bağlı olan ülkelerde yasaklanabilir.
cioturk
Etiketler : facebook , sosyal medya , Whatsapp
425043
Bu haberler ilginizi çekebilir