Facebook ve WhatsApp Anlaşması Tehlikeye Girebilir

WhatsApp’ı satın alan Facebook uzun süre, bu hamlesiyle gündemde kalmıştı. Avrupa Komisyonu, satın almayı baltalayacak yeni bir soruşturma açtı.
03 Eylül 2014 12:53
Facebook ve WhatsApp Anlaşması Tehlikeye Girebilir
Facebook’un WhatsApp’i 19 milyar dolara satın alması  uzun süre İnternet kullanıcıları arasında konuşulmuştu. Kimisi, 19 milyar doların yetersiz bir rakam olduğunu söylerken, bazı kulisler bu rakamın çok fazla olduğunu iddia etti. WhatsApp’ın elindeki kullanıcı verilerinin 19 milyar dolardan çok daha fazla edeceğini analiz yazılarımızda ele almıştık.
 
Avrupa Komisyonu’da bu satın almayla ilgili değer araştırmasına başlıyor. Komisyon üyelerine göre, WhatsApp için Facebook’un ödeyeceği 19 milyar dolarlık bedel tekel yasalarına uymuyor.
 
Sosyal ağ konusunda en büyük pazar payına sahip olan Facebook, WhatsApp’ı değerinden ucuza alarak mobil pazarda tekelleşmek istiyor. Avrupa Komisyonu, Facebook’un rakibi olan sosyal ağlardan, İnternet şirketlerinden ve bir çok telekom firmasından WhatsApp satışı için teklif istedi.
 
İlgili firmalar, WhatsApp’i kendileri satın alacakmış gibi komisyona fiyat bildirimi yapmak zorundalar. Avrupa Birliği ayrıca, Facebook yöneticilerini satın almayla ilgili sorguya çekecek. Komisyon, Facebook’a bu yatırımla birlikte telekom operatörlerine verecekleri zararı, tekelleşme çalışmalarını ve mobil dünyada özgür yazılımla ilgili konularda sorgulayacak.
 
Ekim ayında tamamlanacak bu yasal işlemler sonucunda WhatsApp satışına Avrupa Birliği tarafından şer konulabilir. Facebook, şer oya rağmen satın alma işlemlerine devam ederse, WhatsApp, Avrupa Birliği Yasalarına bağlı olan ülkelerde yasaklanabilir.
cioturk
Etiketler : facebook , sosyal medya , Whatsapp
373153
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
 • Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin ilk halka arzında hisse başına değeri yüzde 51 prim yaptı. Piyasa değeri yaklaşık 36 milyar dolara ulaşan şirket Twitter'ı geride bıraktı.
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!
  Ünlü YouTuber Marques Brownlee, kırmızı iPhone 7 Plus'ın kutu açılış videosunu paylaştı. Böylelikle ilk kez iPhone 7 Plus canlı olarak görüntülenmiş…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama