Facebook ne kadar para kazandı?

Popüler sosyal medya platformu Facebook, 2014 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği kazançları açıkladı. Facebook bu yıl da başarılı bir performans sergiliyor gibi. Peki Facebook bu yıl ne kadar para kazandı?
24 Nisan 2014 17:27
Facebook ne kadar para kazandı?

Popüler sosyal medya platformu Facebook her geçen gün büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda WhatsApp'i satın alan firma hızını alamamış ve sanal gerçekçilik teknolojisi Oculus Rift'i de bünyesine katmıştı. Peki, Facebook için altın yılı olarak nitelendirebileceğimiz 2014 yılında firma ne kadar kazanç elde etti dersiniz?

 

Facebook bugün bunun cevabını vermek için 2014 yılının ilk çeyreğine ait gelir tablolarını açıkladı. Facebook'un geçtiğimiz yıla göre çok iyi bir finansal süreç yaşadığını açıklanan raporlara göre rahatlıkla söyleyebiliriz. Galiba satın alımlar Facebook'a yaradı.

 

Gelirler: 2.5 Milyar Dolar (analistler 23.6 Milyar Dolar olmasını bekliyordu).

 

Hisse başına kazanç: 0,34 $ (analistler 0,24 $ olmasını bekliyordu).

 

Reklam geliri: 2.27 Milyar Dolar.

 

Mobil reklam geliri: 2013 yılında %30 iken 2014 yılında %59 oldu

 

Ödemeler geliri: 237 Milyon Dolar oldu.

 

Nakit: 3 Milyar Dolar oldu - WhatsApp ve Oculus gibi yeni satın almalar, bilançoda henüz zarar olarak görünüyor.

 

 

Açıklanan raporlara genel olarak bakacak olursak Facebook gelirinin önemli bir bölümünü site ve mobil reklamlardan elde ediyor. Geçtiğimiz yıl borsada sıkıntılı dönemler geçiren Facebook'un bu yıl içerisinde satın alım işlemlerinin meyvesini yiyeceğini ve hisselerinin yükseleceğini tahmin ediyoruz.
 

shiftdelete
Etiket : facebook
921694
Bu haberler ilginizi çekebilir