Facebook ne kadar para kazandı?

Popüler sosyal medya platformu Facebook, 2014 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği kazançları açıkladı. Facebook bu yıl da başarılı bir performans sergiliyor gibi. Peki Facebook bu yıl ne kadar para kazandı?
24 Nisan 2014 17:27
Facebook ne kadar para kazandı?

Popüler sosyal medya platformu Facebook her geçen gün büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda WhatsApp'i satın alan firma hızını alamamış ve sanal gerçekçilik teknolojisi Oculus Rift'i de bünyesine katmıştı. Peki, Facebook için altın yılı olarak nitelendirebileceğimiz 2014 yılında firma ne kadar kazanç elde etti dersiniz?

 

Facebook bugün bunun cevabını vermek için 2014 yılının ilk çeyreğine ait gelir tablolarını açıkladı. Facebook'un geçtiğimiz yıla göre çok iyi bir finansal süreç yaşadığını açıklanan raporlara göre rahatlıkla söyleyebiliriz. Galiba satın alımlar Facebook'a yaradı.

 

Gelirler: 2.5 Milyar Dolar (analistler 23.6 Milyar Dolar olmasını bekliyordu).

 

Hisse başına kazanç: 0,34 $ (analistler 0,24 $ olmasını bekliyordu).

 

Reklam geliri: 2.27 Milyar Dolar.

 

Mobil reklam geliri: 2013 yılında %30 iken 2014 yılında %59 oldu

 

Ödemeler geliri: 237 Milyon Dolar oldu.

 

Nakit: 3 Milyar Dolar oldu - WhatsApp ve Oculus gibi yeni satın almalar, bilançoda henüz zarar olarak görünüyor.

 

 

Açıklanan raporlara genel olarak bakacak olursak Facebook gelirinin önemli bir bölümünü site ve mobil reklamlardan elde ediyor. Geçtiğimiz yıl borsada sıkıntılı dönemler geçiren Facebook'un bu yıl içerisinde satın alım işlemlerinin meyvesini yiyeceğini ve hisselerinin yükseleceğini tahmin ediyoruz.
 

shiftdelete
Etiket : facebook
769628
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
 • Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin ilk halka arzında hisse başına değeri yüzde 51 prim yaptı. Piyasa değeri yaklaşık 36 milyar dolara ulaşan şirket Twitter'ı geride bıraktı.
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • LG G6nın Fiyatı Belli Oldu!LG G6'nın Fiyatı Belli Oldu!
  Geçtiğimiz günlerde Güney Kore'de satışa çıkan LG'nin yeni amiral gemisi G6, şimdi de o ülkede sayışa çıktı. Böylece G6'nın bir ülkede daha fiyatı…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama