Facebook Messenger hakkında bilmeniz gerekenler

Facebook'un Messenger uygulaması son dönemde gizlilik hakkında yarattığı endişeler nedeniyle eleştiriliyor. İşte Facebook Messenger hakkında bilmeniz gerekenler ...
09 Ağustos 2014 18:29
Facebook Messenger hakkında bilmeniz gerekenler
Çarşamba günü bazı kullanıcılar uygulamayı indirmedikleri sürece mesaj gönderip alamayacakları konusunda bilgilendirildiler. Gelecek hafta ve aylarda giderek daha çok kullanıcı aynı mesajı alacak.
 
Ancak Messenger'ın zorla kullandırılması tartışmaları sürerken bazı blog yazarları uygulamanın Android versiyonunun kullanıcılardan talep ettiği izinlerin yarattığı adaletsiz durumu eleştirdi. Aralık ayında Huffington Post sitesinde yer alan bir makalede de uygulamanın "müdahaleniz olmadan telefon numaralarını aramak" ya da izniniz olmadan kamerayı kullanmak" gibi özellikleri eleştirilmişti.
 
Huffington Post'ta yer alan makalede, "Facebook çok ileri gitti. Artık karşı çıkıp hayır dememizin zamanı geldi," ifadelerine yer verilmişti. Ancak Facebook'a göre Messenger uygulamasına ilişkin endişeler abartılı ve yanlış bilgilere dayanıyor. Facebook'un verdiği bilgilere bakılırsa sorunların büyük bölümü Android'in izinler konusundaki sert politikasından kaynaklanıyor.
 
İzinler hakkındaki açıklamaları kendilerinin yazmadığını ve Android tarafından sağlanan genel dilin kullanıldığını hatırlatan Facebook, Yardım Merkezi'nde yer verdiği bir makalede söz konusu dilin Messenger uygulaması ile diğer uygulamaların kullandığı dili yansıtmadığını savundu.
 
Facebook ayrıca Huffington Post'ta yer verilen alıntıların artık geçerli olmadığını belirtti. Google'da kısa zaman önce Android'de kullandığı uygulama izinlerinin dilini değiştirmişti. Ayrıca Facebook'tan yapılan açıklamada süreci daha farklı yürüten Apple'ın İOS işletim sisteminde kullanılan dil üzerinde şirketin daha fazla kontrolü olduğu belirtildi.
 
Android kullanıcılarının uygulamayı kullanmadan önce tek seferde bir uygulamanın kullanabileceği özellikler için tüm izinlere onay vermesi gerekiyor. iPhone'larda ise kullanıcıların uygulamayı kullandıkça karşılaştıkları izinlere onay vermeleri söz konusu. Örnek vermek gerekirse; bir iPhone kullanıcısı Facebook Messenger ile sesli arama yapmazsa uygulama hiçbir zaman telefonun mikrofonunu kullanmak için kullanıcının iznini istemiyor.
 
Android uygulama kullanıcıları uygulamayı kullanmaya başlamadan önce tüm özelliklerin kullanılmasına onay verirken iPhone kullanıcıları adres defterine ya da mikrofona erişim gibi özelliklerin kullanılmasına izin vermemeyi seçip yine de mesaj göndermek için uygulamayı kullanmaya devam edebiliyor. Bu nedenle uygulamanın iPhone versiyonu gizlilik konusunda hassasiyet gösteren kullanıcılar için daha iyi.
 
Kısaca özetlemek gerekirse; bazı kullanıcılar önceleri tek bir uygulama içinde yer alan bir özellik için ayrı bir uygulama indirmeyi bir sorun olarak değerlendirse de aslında gizliliklerinden büyük oranda vazgeçmiş olmuyorlar.
The Wall Street Journal
581502
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
 • Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin ilk halka arzında hisse başına değeri yüzde 51 prim yaptı. Piyasa değeri yaklaşık 36 milyar dolara ulaşan şirket Twitter'ı geride bıraktı.
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy Note 8de Çift Kamera Mı Olacak?Galaxy Note 8'de Çift Kamera Mı Olacak?
  Samsung'un Note serisinin yeni telefonu Galaxy Note 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Galaxy Note 8'de çift kamera yer alacağı yeni gelen…
 • İşte Andy Rubinnin Çerçevesiz Telefon!İşte Andy Rubin'nin Çerçevesiz Telefon!
  Android'in fikir babalarından biri olan Andy Rubin, uzun zamandır üzerinde çalıştığı çerçevesiz akıllı telefonunu duyurdu! İşte çerçevesiz telefondan…
 • Surface Book 2yi Bekleyenlere Kötü Haber!Surface Book 2'yi Bekleyenlere Kötü Haber!
  Microsoft'un dizüstü bilgisayarı Surface Book 2'yi bekleyenlere kötü haber geldi. Surface Book 2 Nisan ayında tanıtılacaktı. Fakat Surface Book 2…
 • Cortana Güncellendi!Cortana Güncellendi!
  Microsoft'un kişisel asistanı Cortana, Android için güncellendi ve bir çok yeni özelliğe kavuştu. İşte yeni güncelleme ile yenilenen…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama