Facebook Messenger hakkında bilmeniz gerekenler

Facebook'un Messenger uygulaması son dönemde gizlilik hakkında yarattığı endişeler nedeniyle eleştiriliyor. İşte Facebook Messenger hakkında bilmeniz gerekenler ...
09 Ağustos 2014 18:29
Facebook Messenger hakkında bilmeniz gerekenler
Çarşamba günü bazı kullanıcılar uygulamayı indirmedikleri sürece mesaj gönderip alamayacakları konusunda bilgilendirildiler. Gelecek hafta ve aylarda giderek daha çok kullanıcı aynı mesajı alacak.
 
Ancak Messenger'ın zorla kullandırılması tartışmaları sürerken bazı blog yazarları uygulamanın Android versiyonunun kullanıcılardan talep ettiği izinlerin yarattığı adaletsiz durumu eleştirdi. Aralık ayında Huffington Post sitesinde yer alan bir makalede de uygulamanın "müdahaleniz olmadan telefon numaralarını aramak" ya da izniniz olmadan kamerayı kullanmak" gibi özellikleri eleştirilmişti.
 
Huffington Post'ta yer alan makalede, "Facebook çok ileri gitti. Artık karşı çıkıp hayır dememizin zamanı geldi," ifadelerine yer verilmişti. Ancak Facebook'a göre Messenger uygulamasına ilişkin endişeler abartılı ve yanlış bilgilere dayanıyor. Facebook'un verdiği bilgilere bakılırsa sorunların büyük bölümü Android'in izinler konusundaki sert politikasından kaynaklanıyor.
 
İzinler hakkındaki açıklamaları kendilerinin yazmadığını ve Android tarafından sağlanan genel dilin kullanıldığını hatırlatan Facebook, Yardım Merkezi'nde yer verdiği bir makalede söz konusu dilin Messenger uygulaması ile diğer uygulamaların kullandığı dili yansıtmadığını savundu.
 
Facebook ayrıca Huffington Post'ta yer verilen alıntıların artık geçerli olmadığını belirtti. Google'da kısa zaman önce Android'de kullandığı uygulama izinlerinin dilini değiştirmişti. Ayrıca Facebook'tan yapılan açıklamada süreci daha farklı yürüten Apple'ın İOS işletim sisteminde kullanılan dil üzerinde şirketin daha fazla kontrolü olduğu belirtildi.
 
Android kullanıcılarının uygulamayı kullanmadan önce tek seferde bir uygulamanın kullanabileceği özellikler için tüm izinlere onay vermesi gerekiyor. iPhone'larda ise kullanıcıların uygulamayı kullandıkça karşılaştıkları izinlere onay vermeleri söz konusu. Örnek vermek gerekirse; bir iPhone kullanıcısı Facebook Messenger ile sesli arama yapmazsa uygulama hiçbir zaman telefonun mikrofonunu kullanmak için kullanıcının iznini istemiyor.
 
Android uygulama kullanıcıları uygulamayı kullanmaya başlamadan önce tüm özelliklerin kullanılmasına onay verirken iPhone kullanıcıları adres defterine ya da mikrofona erişim gibi özelliklerin kullanılmasına izin vermemeyi seçip yine de mesaj göndermek için uygulamayı kullanmaya devam edebiliyor. Bu nedenle uygulamanın iPhone versiyonu gizlilik konusunda hassasiyet gösteren kullanıcılar için daha iyi.
 
Kısaca özetlemek gerekirse; bazı kullanıcılar önceleri tek bir uygulama içinde yer alan bir özellik için ayrı bir uygulama indirmeyi bir sorun olarak değerlendirse de aslında gizliliklerinden büyük oranda vazgeçmiş olmuyorlar.
The Wall Street Journal
986161
Bu haberler ilginizi çekebilir