Face ID'de Güneş Gözlüğü Merak Konusu!

Apple'ın geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı Face ID, büyük merak konusu oldu. Peki, yeni teknoloji güneş gözlüğü takan kullanıcıların yüzünü okuyabiliyor mu?
16 Eylül 2017 20:20
Face IDde Güneş Gözlüğü Merak Konusu!
Apple, hem özellikleri hem de fiyatı ile çok konuşulan yeni telefonu iPhone X ile birlikte Touch ID'yi kaldırdı. Bunun yerine milyonda bir hata yapma olasılığı olduğunu iddia ettiği Face ID'yi ( yüz tanıma özelliği) getirdi. Yüzü belirsiz hale getirebilecek birçok faktöre rağmen sağlıklı çalıştığı iddia edilen yüz tanıma özelliği acaba güneş gözlüğü ile kullanılabiliyor mu?
 
Yüz tanıma birçok güneş gözlüğü ile çalışıyor!
 
Apple'ın yüz tanıma özelliği özellikle şapka, eşarp, sakal, gözlük, makyaj gibi şeylere rağmen başarılı bir şekilde çalışıyor. Apple tanıtım esnasında bu unsurlardan bahsetmişti. Fakat güneş gözlüğü konusuna hiç değinmedi.
 
 
 
 
Apple yazılım mühendisliği şefi Craig Federighi, konu ile ilgili sorulara mail yoluyla yanıt verdi. Ona göre birçok güneş gözlüğü kızılötesi ışığın gözlerinizi görmesine izin veriyor. Bu sebeple yüz tanıma sistemi güneş gözlüğü ile kullanılabilir.
 
 
Federighi, iPhone X'in çalınması durumunda hırsızın telefonu sahibinin yüzüne tutarak kilidini açıp açamayacağı sorusunu da yanıtladı. Federighi, buna karşı iki önlem olduğunu söyledi. Ona göre eğer iPhone X'e bakılmazsa kilit açılmıyor. Ayrıca telefonun güç ve ses tuşlarına basılı tutulursa yüz tanıma devre dışı kalıyor.
 
Açıkçası Federighi'nin bu soruya verdiği yanıtlar biraz komik olmuş. Çünkü iPhone X'i sahibinin yüzüne tutan hırsız, sahibinin cihaza bakmasını da sağlayabilir. Ayrıca hırsızlık olayında telefonun tuşlarına basma şansınız hiç olmayabilir. 
 
shiftdelete
933122
Bu haberler ilginizi çekebilir