Excel uzmanı olmak için 15 kısayol

Microsoft’un 2010 sürümü ile Excel her zamankinden daha çok sürprizler sundu. Sadece kendi iş hayatımızda tonlarca veriyle başa çıkmak için değil artık günlük işlerde de Excel kullanır olduk. Ancak, hem yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için, kaçınılmaz olarak göz ardı edilen bir çok yararlı ipuları ve püf noktaları sizlerle paylaşacağız. İşte Excel uzmanı olmak için 15 kısayol ...
31 Temmuz 2014 17:52
Excel uzmanı olmak için 15 kısayol

1.       Tek tık ile hepsini seçin:

Sen CTRL + A’yı hepsini seçmek için bir kısayol olarak bilebilirsin ancak resimdeki gibi köşe düğmeye basarsanız tek tıklamayla hepsini seçmiş olacaksınız.

 

 

 

2.       Toplu Excel dosyaları açma:

Birden fazla Excel doyalarınızı teker teker fareyle çift tıklayarak açmak zorunda değilsiniz. Dosyalarını seçin ve enter’a basın, tüm dosyalarınız açılacaktır.

 

 

 

3.       Farklı Excel dosyaları arasındageçiş:

CTRL + Tab sizin en büyük yardımcılarınızdan biri. Windows 7 kullanıyorsanız bunu tüm sekmeler arası geçiş olarak kullanabilirsiniz. Windows 8’de ise sadece Excel dosyaları arası geçiş yapacaktır.

 

 

 

4.       Yeni bir kısayol menüsü oluşturun:

Genellikle kaydet, kes  ve yapıştır seçenekleri bulunur ancak siz bunları değiştireblirsiniz.

Dosya -> Seçenekler -> Hızlı Erişim Araç Çubuğu üzerinden istediğinizi ekleyebilirsiniz.

 

 

 

5.       Çapraz çizgi halinde hücre ekleyin:

Bir sınıf arkadaşı adres listesi oluştururken, örneğin satırlar ve sütunların farklı özelliklerini ayırmak için çapraz çizgi kullanamaya ihtiyacınız olabilir. Bunu nasıl yaparsınız? Herkes Ev -> Font -> Sınırlar üzerinden gider ancak aslında çok da kısa bir yolu daha var. Kenarlıklar’a tıklayın ve diyagonal çizgi gibi diğer sürprizlerle de karşılaşın.

 

 

 

6.       Birden fazla yeni satır ve sütun ekleme:

Bir tane satır ve ya bir tane sütun eklemeyi biliyoruz , tamam. Ama X kadar sütun veya satırı nasıl ekleyebiliriz tek seferde?

Eklemek istediniz sütun veya satır için, boşluk olan bir hücreyi fareyle tutup rakamların olduğu bölgede sonuna kadar sürükleyin ve sonra aşağıya(satırlar için) indirin. Sonra da seçili olan bölgede sağ tıklayıp ekleye basın. Kaç tane satır/sütun seçmişseniz o kadar ekleyecektir.

 

 

 

7.       Hızlıca boş hücreleri silin:

Bazı varsayılan veriler çeşitli nedenlerle boş görünebilir. Eğer ortalama değer hesaplarken özelikle doğruluğunu sağlamak için bunları silmeniz gerekiyorsa, hızlı yolu tüm boş hücreleri filtrelemek ve tek bir tıklama ile onları silmek olacaktır. Filtrelemek istediğiniz sütunu seçin, Veri -> Filtre’ye gidin. Hepsini seç butonu bölümünde boşlukları da seçebilirsiniz.

 

 

 

8.       Veri Doğrulama Fonksiyonu ile Giriş Kısıtlaması:

Verilerin geçerliliğini korumak için, bazen giriş değerini kısıtlamak ve daha ileri adımlar için bazı ipuçları sunmak gerekir. örneğin, yaş sıralamasının tam sayı olması istenir ve bu ankate katılanların 18 ila 60 yaş arasında olması isteniyor. bu yaş aralığının dışında veri girilmemesini sağlamak için, Veri -> Veri Doğrulama -> Ayar, giriş koşullarını değiştirip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

 

 

9.       CTRL+ yön tuşları ile daha hızlı geçiş:

CTRL + klavye üzerinde herhangi bir ok düğmesini tıklayın zaman, farklı yönlere tabakanın kenarına atlayabilirsiniz. Eğer, verilerin alt satıra atlamak istiyorsanız sadece Ctrl + aşağı düğmesini tıklatın.

 

 

 

10.   Verileri iyice gizle:

Hemen hemen tüm kullanıcılar gizle fonksiyonunu seçmek için sağ tıklayıp veri gizle'yi kullanıyor, ama veriler sadece biraz varsa bu kolayca fark edilebilir. Veri gizlemek için en iyi ve en kolay yol Hücreleri Biçimlendir işlevini kullanmaktır.

 Alanını seçin ve Giriş ->  Biçim Hücreleri -> Hücreyi biçimlendir ->  Tipi girin;;; -> OK düğmesini tıklatın, sonra da bölgedeki tüm değerlerin görünmez olacak ve sonraki Function butonu için önizleme alanında yalnızca bulunabilir.

 

 

 

11.   & ile Metin Oluştur:

Eğer & kullanımını biliyorsanız tüm o karmaşık formulasyonlar gereksizdir. Bu sembol ile serbestçe herhangi bir metin oluşturabilirsiniz. farklı metinlerde 4 tane sütun var diyelim ancak si sadece bir hücrede değer oluşturmak istiyorsunuz, ne yapmanız gerekir?

İlk olarak, oluşacak sonucu göstermek için bir hücre seçin, ve resimdeki gibi bir formulasyon girin; Enter'a tıklayın.

A2, B2, C2 ve D2 tek hücrede oluşacaktır: F2 hücresinde "LizaUSA25@"

 

 

 

12.   Metin Örneği Dönüşümü:

Burada paylaşılan tüm hileler ile, karmaşık formülasyonu önlemek için elimizden geleni yaptık ama farklı amaçlar için metinleri dönüştürmek, ALT ve ÜST ÖZELLİK gibi göstermek için bazı basit ve kullanımı kolay formülasyonlar hala vardır.

ÜST tüm karakterleri büyük harf olacak, ALT tüm küçük metin değiştirebilir ve ÖZELLİK sadece bir sözcüğün ilk harfi olabilir.

 

 

 

13.   0(Sıfır) ile başlayan değerler girdisi:

Bir giriş değeri, sıfır ile başladığında excel varsayılan sıfırı siler. Bunu düzeltmek için hücreleri biçimlendirmek yerine bu sorunu kolayca çözebiliriz. bunun için resimdeki gibi bir tırnak işareti yeterli olacaktır.

 

 

 

14.   Statüler için fazladan bir tıklama:

Çoğu kullanıcı Ortalama ve Sum Değer gibi bir Excel tablosunun en altında, veri durumunu kontrol eder. Ancak aşağıda gösterildiği gibi, daha fazla statü elde etmek için alt sekmesine sağ tıklamanız yeterli olacaktır.

 

 

 

15.   Çift tıklayın ve yeniden isimlendirin:

Sayfaları yeniden adlandırmak için birden fazla yolu vardır ve çoğu kullanıcı  aslında çok zaman harcar. Sadece, iki kez tıklayın sonra doğrudan yeniden adlandırabilirsiniz.

 

 

 

Çeviri: incehesap

914115
Bu haberler ilginizi çekebilir