Eski CEO'dan açıklama: Truva atı değilim

Nokia'nın mobil cihaz bölümünü resmen Microsoft'a satması ile 2011 yılında ikili arasında başlayan ortaklık farklı bir boyuta taşınmıştı. Ortaklığın Stephen Elop'un Nokia'nın başına getirilmesinin sonrasında gerçekleşmesi ve Elop'un eski bir Microsoft yöneticisi olması truva atı nitelendirilmesinin yapılmasına neden olmuştu.
29 Nisan 2014 18:14
Eski CEOdan açıklama: Truva atı değilim
Nokia'nın düşüş döneminde dümene geçen Elop; MeeGo projesinin iptal edilmesi, Symbian yerine Windows Phone platformuna geçilmesi, Asha cihazlarına akıllı telefon benzeri arayüz geliştirilmesi gibi önemli kararlara imza attı. Ancak iPhone ve Galaxy S gibi rakiplerin hızlı yükselişi karşısında kendisini bekleyen sondan kurtulamadı. Nokia'nın akıllı telefon pazarındaki payı Microsoft'a satıldığı dönemde yüzde 3.4 oranında kalmıştı.
 
Artık Microsoft'ta başkan yardımcısı olan Elop, satın almanın resmi olarak tamamlanması sonrasında akılda kalan sorulara cevap verdi. İlk olarak truva atı iddiasına değinen Elop, bu iddiayı kesinlikle reddederken, her zaman Nokia hissedarları adına hareket ettiğini ve kararları verirken yönetim kurulunun onayını mutlaka aldığını ifade etti. 
 
Symbian ve MeeGo ile ilgili olarak ise Elop; Symbian işletim sisteminin rakipleri ile rekabet edebilecek bir seviyeye gelmesinin mümkün olmadığını anladıklarını ve MeeGo'nun da önemli gecikmeler yaşadığını bu yüzden Nokia'nın rekabete tutunması için zor bir karar verdiklerini ve Windows Phone'a geçtiklerini dile getirdi. 
 
Elop'a göre Nokia markası bir süre daha Microsoft'un mobil cihazlarında devam edecek. Ancak uzun vadeli daha farklı bir isimlendirmeye gitmesini bekliyor. Ayrıca Android işletim sistemli Nokia X serisi de, Microsoft'un Android kullanıcılarına nüfuz etmesi açısından geliştirilmeye devam edecek.  
donanimhaber
452223
Big Boss
29 Nisan 2014, Salı 23:14
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama