Ericsson ile Apple Arasındaki Kavga Kızışıyor

Ericsson ile Apple arasındaki patent kavgası büyüyor. İşte en son yaşananlar...
16 Ocak 2015 20:00
Ericsson ile Apple Arasındaki Kavga Kızışıyor
Patent kavgası denildiğinde daha çok Samsung ile anılan Apple'ın farklı firmalarla da anlaşmazlıkları mevcut. Bunlardan birisi Ericsson ile. Firma daha önce Ericsson'un kablosuz teknolojiler ile ilgili lisanslama yaparken adaletsiz davrandığını belirterek mahkemeye başvurmuştu. Ericsson'un cevabı gecikmedi. 
 
Ericsson mahkemeye yaptığı başvuruda Apple'a yaptığı lisanslama teklifinin adil olup olmadığının incelenmesini talep etti. Ericsson LTE teknolojileri ile ilgili patentleri için Apple ile 2 yıldır görüşme halinde olduklarını ancak görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade ediyor. 
 
Apple geçen yıl Ericsson'un adil olmayan ücret talebini ileri sürerek LTE ile ilişkili patentlerinin gerekli olmayan kategorisinde ele alınmasını istemişti. Böylece Apple'ın patentler için daha fazla ücret ödemesine gerek kalmayacak.
 
Eğer mahkeme patenti gerekli kategorisine sokarsa bu kez Apple tam bedel ödemek yerine sadece patenti kullanan sattığı işlemci maliyetini baz alan bir bedel ödemeyi talep edecek. Yani kısacası Apple tam patent bedeli ödemek istemiyor. 
 
Apple yaptığı açıklamada Ericsson'un adil olmayan bir ücretlendirme istediğini bu bakımdan yargının yardımına başvurduklarını bildirdi. Geçen yıl Samsung da Ericsson ile patent anlaşması yapmış ve 650 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Ericsson kablosuz teknolojilere ilişkin yaklaşık 35 000 patenti elinde bulunduruyor.  
donanimhaber
Etiketler : Apple , Ericsson
816963
Bu haberler ilginizi çekebilir