Ericsson ile Apple Arasındaki Kavga Kızışıyor

Ericsson ile Apple arasındaki patent kavgası büyüyor. İşte en son yaşananlar...
16 Ocak 2015 20:00
Ericsson ile Apple Arasındaki Kavga Kızışıyor
Patent kavgası denildiğinde daha çok Samsung ile anılan Apple'ın farklı firmalarla da anlaşmazlıkları mevcut. Bunlardan birisi Ericsson ile. Firma daha önce Ericsson'un kablosuz teknolojiler ile ilgili lisanslama yaparken adaletsiz davrandığını belirterek mahkemeye başvurmuştu. Ericsson'un cevabı gecikmedi. 
 
Ericsson mahkemeye yaptığı başvuruda Apple'a yaptığı lisanslama teklifinin adil olup olmadığının incelenmesini talep etti. Ericsson LTE teknolojileri ile ilgili patentleri için Apple ile 2 yıldır görüşme halinde olduklarını ancak görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade ediyor. 
 
Apple geçen yıl Ericsson'un adil olmayan ücret talebini ileri sürerek LTE ile ilişkili patentlerinin gerekli olmayan kategorisinde ele alınmasını istemişti. Böylece Apple'ın patentler için daha fazla ücret ödemesine gerek kalmayacak.
 
Eğer mahkeme patenti gerekli kategorisine sokarsa bu kez Apple tam bedel ödemek yerine sadece patenti kullanan sattığı işlemci maliyetini baz alan bir bedel ödemeyi talep edecek. Yani kısacası Apple tam patent bedeli ödemek istemiyor. 
 
Apple yaptığı açıklamada Ericsson'un adil olmayan bir ücretlendirme istediğini bu bakımdan yargının yardımına başvurduklarını bildirdi. Geçen yıl Samsung da Ericsson ile patent anlaşması yapmış ve 650 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Ericsson kablosuz teknolojilere ilişkin yaklaşık 35 000 patenti elinde bulunduruyor.  
donanimhaber
Etiketler : Apple , Ericsson
450294
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama