Ericsson, Apple’ı Mahkemeye Verdi

Ericsson, Apple'ı 41 ayrı patent için mahkemeye verdi! Detaylar haberimizde...
28 Şubat 2015 18:03
Ericsson, Appleı Mahkemeye Verdi
Apple’ın akıllı telefon üreticileri arasında çok özel bir yeri var. Cupertinolu şirket, dünyanın en fazla akıllı telefon satan markası olmasıyla ve bu satışları kara dönüştürmeyi çok iyi becerebilmesiyle rakipleri tarafından kıskanılıyor.
 
Bu denli büyük bir şirketin, patent ihlali yapacağı veya sözleşmesi dolmuş patent anlaşmalarını yenilemeyi ihmal edeceği kimseciklerin aklına gelmeyecektir. Bununla birlikte, ticari çıkarlar söz konusu olduğunda, şirketlerin ufak tefek açıkgözlükler yapmaktan kaçınmayacaklarını söylememize bile gerek yoktur.
 
Apple’ın geçtiğimiz günlerde, Smartflash‘a 533 milyon $ tazminat ödemeye mahkum edildiğini sizlere belirtmiştik. Smartflash üzerine kayıtlı olan telif hakkı sertifikalarını izinsiz olarak iTunes platformunda kullandığı ortaya çıkan şirket, tazminat kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.
 
iPhone ve iPad gibi efsane cihazların üreticisinin avukatlarına rahat yok. Apple’ın başındaki yeni dava, Smartflash dosyasından daha ciddi ve toplamda 41 adet Ericsson patentinin suistimal edildiği iddiasını konu alıyor.
 
Ericsson yetkilileri, şirketlerinin Apple’a kiraladığı elektronik haberleşme, işletim sistemi dizaynı, enerji tasarrufu yöntemleri ve kullanıcı arayüzleri patentlerinin sözleşme süresinin bitmesi üzerinden yıllar geçmesine rağmen kullanımda olduğunu ve bu yüzden oluşan zararların karşılanması gerektiğini iddia ediyorlar.
 
Davanın sonuçlanacağı tarihe dek iPhone adı altında satılan tüm cihazların satışlarının durdurulmasını talep eden Ericsson savaşı kazanırsa, Apple milyarlarca $ büyüklüğünde  yeni bir tazminat cezası ödemek zorunda kalabilir.
technolabs
28273
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama