Ericsson, Apple’ı Mahkemeye Verdi

Ericsson, Apple'ı 41 ayrı patent için mahkemeye verdi! Detaylar haberimizde...
28 Şubat 2015 18:03
Ericsson, Appleı Mahkemeye Verdi
Apple’ın akıllı telefon üreticileri arasında çok özel bir yeri var. Cupertinolu şirket, dünyanın en fazla akıllı telefon satan markası olmasıyla ve bu satışları kara dönüştürmeyi çok iyi becerebilmesiyle rakipleri tarafından kıskanılıyor.
 
Bu denli büyük bir şirketin, patent ihlali yapacağı veya sözleşmesi dolmuş patent anlaşmalarını yenilemeyi ihmal edeceği kimseciklerin aklına gelmeyecektir. Bununla birlikte, ticari çıkarlar söz konusu olduğunda, şirketlerin ufak tefek açıkgözlükler yapmaktan kaçınmayacaklarını söylememize bile gerek yoktur.
 
Apple’ın geçtiğimiz günlerde, Smartflash‘a 533 milyon $ tazminat ödemeye mahkum edildiğini sizlere belirtmiştik. Smartflash üzerine kayıtlı olan telif hakkı sertifikalarını izinsiz olarak iTunes platformunda kullandığı ortaya çıkan şirket, tazminat kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.
 
iPhone ve iPad gibi efsane cihazların üreticisinin avukatlarına rahat yok. Apple’ın başındaki yeni dava, Smartflash dosyasından daha ciddi ve toplamda 41 adet Ericsson patentinin suistimal edildiği iddiasını konu alıyor.
 
Ericsson yetkilileri, şirketlerinin Apple’a kiraladığı elektronik haberleşme, işletim sistemi dizaynı, enerji tasarrufu yöntemleri ve kullanıcı arayüzleri patentlerinin sözleşme süresinin bitmesi üzerinden yıllar geçmesine rağmen kullanımda olduğunu ve bu yüzden oluşan zararların karşılanması gerektiğini iddia ediyorlar.
 
Davanın sonuçlanacağı tarihe dek iPhone adı altında satılan tüm cihazların satışlarının durdurulmasını talep eden Ericsson savaşı kazanırsa, Apple milyarlarca $ büyüklüğünde  yeni bir tazminat cezası ödemek zorunda kalabilir.
technolabs
52346
Bu haberler ilginizi çekebilir