En pahalı 2. iPhone 5S'i kullanıyoruz !

Bu satırları okurken Türkiye'den alınmış, cebinizde, masanızda, elinizde, ya da en azından size gönderilmek üzere yola çıkmış bir iPhone 5s'iniz varsa, size bir uyarımız var: Telefonunuzun kıymetini bilin, çünkü dünyanın en pahalı 2. iPhone 5s'ini kullanıyorsunuz.
05 Aralık 2013 17:56
En pahalı 2. iPhone 5Si kullanıyoruz !

Mobile Unlocked isimli sitenin dünya genelindeki Apple yetkili satıcılarından derlediği iPhone 5S fiyatlarını interaktif olarak bir araya getirdiği internet sayfası, ülkemizin ve insanımızın içinde bulunduğu acı durumu net şekilde ortaya koyuyor. Aslında birçoğumuz ülkemizdeki fiyatların yüksek olduğundan bahsediyorduk ancak kimsenin, durumun bu denli kötü olduğunu tahmin ettiğini sanmıyorum.

Sitede üç farklı sıralama yer alıyor: GSMH göre, vergili ve vergisiz iPhone 5S fiyatları. Gayri Safi Milli Hasıla'ya göre iPhone 5S'in en uygun olduğu ülke, kimseyi şaşırtacağını sanmıyorum, %0,762 ile Katar geliyor. ABD'de bu oran %1,3'e yükselirken; Avrupa kıtasına geçtiğimizde oran çok hızlı artış gösteriyor (örn: İrlanda'da %2,32; Fransa %2,71; İtalya %3,30). Konu ülkemiz olduğunda ise bu oranı tutabilene aşkolsun: %7,17. (Not: GSMH'ya göre iPhone 5s'in en değerli olduğu ülke ise %22,32 ile Hindistan)

iPhone 5S'in GSMH'ya göre fiyatlandırmasında oran kötü ancak iyi olan bir şey var; sıralama. Neden mi iyi ? Eğer vergi ya da vergisiz fiyatlara baktığımızda ülkemizin ismini ancak listenin en sonunda bulabiliyoruz. Vergisiz fiyatlarda (sadece KDV hariç) 900 dolar ile ülkemiz, 47 ülke arasında en pahalı iPhone 5S'in satıldığı 2.ülke olurken; vergili fiyatlarda da yerini kimseyi bırakmıyor. Her iki sıralamada da ülkemizden daha kötü durumda olan ülke Ürdün iken; ABD, her durumda iPhone 5S satın alınabilecek en iyi ülke durumunda.

donanimhaber
543137
Bu haberler ilginizi çekebilir