En iyi mesaj programı

Facebook Messenger'dan WhatsApp'a kadar pek çok alternatif anlık mesajlaşma aracı, mobil telefonlardaki SMS'in yerini almaya aday. Size göre en iyi mesaj programı hangisi
04 Mart 2014 12:47
En iyi mesaj programı

Cep telefonlarından gönderdiğimiz her kısa mesajın 2 kontör olduğu, aylık paketlerin henüz hayata geçmediği GSM dünyasının karanlık çağlarında, bugünkü anlık mesajlaşma araçlarını öngörmek hayalden farksızdı. Ne var ki vakit hızla akıp giderken önce MSN Messenger, Symbian ve benzeri telefonlarda kullanılabilir hale geldi. Ardından Facebook gelip hayatımızı ve alışkanlıklarımızı köklü biçimde değiştirdi.


Akıllı telefonlarla ortaya çıkan internet bağlantısıyla anlık mesajlaşma hizmetleri, ilk etapta belirli bir kitleyle (BBM?) sınırlı kaldı çünkü 3G de su yakmıyordu. Son yıllarda ise aylık internet paketleri fiyat olarak makul sayılabilecek seviyelere indi ve mobil veri kullanımı hızla arttı. Böylelikle WhatsApp, Facebook Messenger, Google Talk (Hangouts), Kik Messenger ve iOS platformuna özgü iMessage gibi hizmetler çok daha fazla tercih edilir hale geldi.


WhatsApp SMS'i Geçti


Yakın dönemde ise bu çekişmede önemli bir kilometre taşı daha geride kaldı: Dünya genelinde her gün WhatsApp ve benzeri mobil mesajlaşma uygularıyla gönderilen iletiler, SMS ile gönderilenleri geride bırakmayı başardı. 2014 yılı için ise bu oran günlük 50 milyar uygulama içi mesajlaşmaya karşı 21 milyar SMS olarak öngörülüyor.


Peki ShiftDelete.Net okurları terazinin hangi tarafında yer alıyor? Operatörlerin WhatsApp benzeri uygulamalarla rekabet edebilmek için fiyatını iyice düşürdüğü SMS paketlerinden faydalanıyor musunuz, yoksa varsa yoksa WhatsApp mı? Ayda ortalama kaç SMS gönderiyorsunuz?

204404
Bu haberler ilginizi çekebilir