Ekran Kartı Fiyatları Sürekli Artıyor!

Ekran kartlarının fiyatları sürekli artıyor. Ekran kartı fiyatları yaklaşık olarak iki kat artmış durumda. İşte ayrıntıları...
15 Temmuz 2017 23:15
Ekran Kartı Fiyatları Sürekli Artıyor!
Hem AMD hem de Nvidia'nın dijital para madenciliğine özel ekran kartları üretmek için OEM'lerle birlikte çalıştığı göz önüne alındığında, son günlerde iyi bir fiyata harika bir ekran kartı aramak sonuçsuz kalan bir uğraş olabiliyor. Bu dijital para madencilerini grafik kartı stok yetersizliği konusunda da sorumlu göstermek mümkün. Ekran kartlarındaki satış ve fiyat farklılıkları konusunda Amazon üzerinden araştırmalar yapılıyor.
 
 
 
 
Amazon sitesi üzerinde ekran kartı tedarik ve satışı çoğunlukla üçüncü taraf satıcılar tarafından gerçekleşiyor. Bu durum da doğrudan ekran kartı fiyatlarında kolaylıkla oynama yapılabilmesine olanak sağlıyor.
 
Örnek olarak Amazon ve üçüncü taraf satıcıların iki model ekran kartı satışlarının oranlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:
 
 
 
 
Rakamların gösterdiği gibi, Amazon'da listelenen Radeon RX 500 ve GTX 10 Serisi kartlar şu anda çoğunlukla üçüncü taraf satıcılar tarafından satılıyor. Aslında, Amazon'un RX 500 Serisi ekran kartları stokları çok düşük olduğundan, müşteriler bu kartları şişirilmiş fiyatlarla üçüncü parti satıcıları aracılığıyla satın almak zorunda kalıyorlar.
 
Fiyat konusunda yaşanan artış ne kadar?
 
Aşağıdaki tablolarda belirli modellerin fiyat değişimlerini görmekteyiz.
 
 
 
 
 
 
 
Amazon tarafından yapılan satışlarda hiç fiyat oynaması olmuyor veya çok küçük fiyat oynamaları karşımıza çıkıyor ama üçüncü taraf satıcılar piyasadaki zaten az bulunan ekran kartlarını toplayarak şişirilmiş fiyatlar ile son tüketicinin karşısında yerini alıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
Elbette grafik kartı PC oyuncularının büyük talepler oluşturduğu bir pazar ancak tablolarda göründüğü gibi son zamanlarda dijital para madenciliğinin popülerliği arttıkça ekran kartı fiyatlarında %122'ye varan artışlar meydana geldi. Hatırlatmak gerekir ki ekran kartlarıyla ilgili bu araştırma sadece Amazon üzerinde yapıldı.
 
Dijital para madenciliği yüzünden sadece Amazon'da değil Türkiye pazarında da ekran kartı fiyatları oldukça yükseldi. Talebin çok fazla olması birçok modelde stok sorunlarının yaşanmasına sebep oluyor. Hem doların yükselmesi hem dijital para madenciliğinin artması ülkemizde ekran kartı piyasasının dengelerini çok fazla değiştirdi.
 
 
shiftdelete
172958
Bu haberler ilginizi çekebilir