Dünyanın en büyük kablosuz ağı !

New York dünyanın en büyük kablosuz ağı için kolları sıvadı...
12 Aralık 2013 17:22
Dünyanın en büyük kablosuz ağı !
New York Belediyesi, dünyanın en büyük kablosuz internet ağını ücretsiz olarak sunmak üzere harekete geçti.
 
İnternetin tüm kitlelere erişebilmesi için hükümetler, belediyeler, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını tüm hızıyla sürdürüyor. Herkese açık ‘Wi-Fi’ yani kablosuz internet ağları metropollerde kullanılmaya devam ediyor. Söz konusu projelerden birini New York Belediyesi gerçekleştiriyor. New York Belediyesi, dünyanın en büyük kablosuz internet ağını ücretsiz olarak sunmak üzere harekete geçti. New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg tarafından duyurulan habere göre söz konusu proje New York’taki Harlem bölgesinde yer alan 95 şehir bloğunu kapsayacak. 
 
Yapılan proje ile birlikte yaklaşık 80 bin kişilik bir nüfus, ücretsiz ve kablosuz internetten yararlanabilecek. Söz konusu proje dünyanın en büyük ücretsiz ‘Wi-Fi’ internet bağlantısı olma özelliğini taşıyacak. Harlem’de 3 fazda hayata geçecek projenin ilk adımı, ücretsiz ve kablosuz internet ağının Aralık 2013'de kurulması ile atılacak. Şubat 2014'de ikinci fazda genişleyecek olan proje, üçüncü fazında ise Mayıs 2014'de tamamen bitmiş olacak şekilde planlandı.
 
Söz konusu proje aynı zamanda tüm dünyanın bir gün internete kablosuz olarak bağlanıp bağlanamayacağı ile ilgili bir deneyim olacak. New York şehrinin ‘Chief Digital Officer’ı olarak görev yapan Rachel Haot’ın verdiği bilgilere göre bu adım, New York’lular için ve New York’un ‘dijital geleceği’ için oldukça önemli. Haot, “ABD’de ülke içerisindeki ekosistemlerin de aslında birbiri ile yarışması, New York’un, San Francisco ile girişimcilik ve internet alanında ciddi bir yarış içerisinde olacak. Rekabetin gittikçe artması ve şehirlerin dijital transformasyona önem vermesi ise gelecek dönemlerde ortaya çıkacak” şeklinde konuşuyor.
 
Ücretsiz Wi-Fi internet projeleri Türkiye’de de birçok belediye tarafından hayata geçiriliyor. Özellikle İstanbul’daki belediyelerin sunduğu ücretsiz internet hizmetinin kapsamı çok yaygın olmasa da belirli noktalarda kullanılabiliyor. Anadolu şehirlerinde yaşayanlara da ücretsiz Wi-Fi internet sunuluyor.
 
Öte yandan ABD’nin üzerinde çalıştığı proje, 178 milyar dolarlık telekomünikasyon pazarında faaliyet gösteren şirketler tarafından büyük tepki görse de, Finlandiya söz konusu hizmeti 2010 yılında vermeye başladı. Finlandiya devleti tarafından belirlenen yasayla, internetin ‘temel insan hakkı’ olduğu 1 Temmuz 2010’da yürürlüğe giren yasaya kabul edilmiş ve telekomünikasyon firmalarının her vatandaşa ücretsiz internet hizmeti vermekle yükümlü olduğuna karar verilmişti.  
 
Alınan kararın ardından Finlandiya’daki telekomünikasyon firmaları tüm vatandaşlara en az 1 Mbps hızında genişbant internet bağlantısı sağlamakla yükümlü tutulmuştu. İnternet erişimini ‘insan hakkı’ olarak tanımlayan yasa uyarınca, hiçbir firma veya mahkeme vatandaşların internet bağlantısını kesemeyecek veya kesilmesi yönünde karar veremeyeceği belirlenmişti. Dünyanın en çok ‘çevrimiçi’ olan ülkelerinden biri olan Finlandiya’da ülke nüfusunun yüzde 96’sı internet kullanıyor. Ülke, 2015 yılına kadar herkese 100 Mbps hızında bağlantı sağlamayı hedefliyor.
hurriyet
707862
Bu haberler ilginizi çekebilir